Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi (Hymenoplasti)

Kızlık zarı, Latince Hymen olarak adlandırılır. İsmini Yunan mitolojisindeki evlilik tanrısından almıştır.

Kızlık zarı, kadının dış genital organlarının arasında, vajene geçiş kısmında bir mukazal kalıntı ile geçişi sınırlayan zar halinde bir yapıdır. Bu zarın yapısı kişiden kişiye değişebilmekle birlikte genellikle 1-2 mm kalınlıkta olup, girişe 1-2 cm mesafede yerleşen doğuştan oluşmuş olan bir zardır. Tıbbi olarak önemi, girişteki geniş açıklığı ince tabaka şeklinde daraltıp kişileri enfeksiyon, yabancı cisim girme gibi nedenlerde çocukluk döneminde korur.
Kızlık zarı, vajen girişini ince şekilde kapatırken, toplumda bekaret simgesi olarak görüldüğü için kişiden kişiye değişen yapısıyla da bazen  kafa karıştırmıştır. Bekaret simgesi olarak ilk ilişkide kızlık zarının kanaması beklentisi, genç kızlarda ciddi baskı oluşturmakta ve sosyal sorunlar doğurmaktadır. Oysa bazı zarlar yapısı gereği kanamayabilir. Bu nedenle mutlaka kadın doğum uzmanı tarafından muayene edilip değerlendirilmesi gerekmektedir. Kadın doğum uzmanı tarafından yapılan kontrol, bu konuda yanlış bilgileri silmek ve doğru bilgilere ulaşmak için oldukça önemlidir.

Zar yapıları kişiye göre değişkenlik gösterse de çoğunluğu ilk ilişkide leke şeklinde kanamaya yol açacak yapıdadır. Tekrarlamak gerekirse kanama olmaması da gayet normaldir.  Toplumumuzda bu konuda kızlarımız baskı görmekte ve bunun çok önemli olduğu küçük yaşlardan beri işlenmektedir. Yanlış ya da eksik bilgiler ve başkaları tarafından anlatılan ciddi kanama öyküleri ile kızlarımız daha da kaygı duymakta ve bu durum ilerde cinsel işlev bozuklukları yaratmaktadır. Çok fazla kanama olmasının sebebi; cinsel bilgi eksikliğine bağlı olarak uygun şekilde yapılmayan, bayanı hazırlayan cinsel kayganlık olmadan yapılan ilişkilerdir.

Kızlık zarı konusu, toplumumuzda çok önemsenen, yanlış yorumlanabilen ve suistimale açık bir konudur. Lütfen bu konulardaki açıkları, eksik bilgi kaynaklarını tercih ederek tamamlamaya çalışmayınız. Rehberinizin alanında tecrübeli, kadın doğum uzmanı olması gerektiğini unutmayınız.

Kızlık zarı muayenesi kişinin kendisi ya da bir yakını tarafından yapılamaz. Muayene kadın doğum uzmanınca yapılır. Kişiye ağrı ve acı hissettirmeden sadece bakarak tanı konulur. Özellikle yaşı küçük olan kız çocuklarında muayene sırasında sedye tercih edilmelidir, çünkü kadın doğumun muayene masası (jinekolojik masa) onlarda psikolojik olarak rahatsız edici olacaktır.

 

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarının yeri ,yapısı,kalınlığı ,şekli kişiden kişiye değişebilmektedir .Kızlık zarı genellikle vajenin girişinde 1-2 cm mesafede ve 2-3 mm kalınlığında bir mukoza katlantısıdır. Bu yapı bazen çok rahatlıkla cinsel ilişkiye izin verecek kadar esnek olup ilişkide hiç kan gelmezken ,çoğunluklada leke kan şeklinde ilk ilişkide kanamaya yol açmaktadır.Çok nadir görülen diğer bir durum ise ilişkiye izin vermeyecek kadar kapalı olması ki ,bu durum çok nadiren rastlanır .Böyle bir durumda  ilişki öncesi kadın doğum uzmanınca uygulanacak bir cerrahi  işlemle sorun giderilir. Bu uygulamaya tıbbi olarak hymenektomi ismi verilmektedir.

Kızlık zarında ki bu varyasyonlar ve toplumun beklentisinin ilk ilişkide ki kanama yönünde olması genç kızlarımızı  bir çok sorunlarla ve sorularla karşı karşıya bırakmaktadır. Şu bilinmelidir ki  kadın doğum uzmanınca yapılan muayene sonrası tüm bu karışıklıklar çözülmektedir. Çünkü kızlık zarı muayenesi tecrübeli bir kadın doğum uzmanında gayet acısız ,ağrısız ve basitçe yapılabilmektedir . Muayene sırasında alet kullanılmadan sadece gözle bakılarak dış genital dudaklar aralandığında görülmektedir .

Kızlık zarı muayenesi için kaygılanmayınız. Yaptığımız muayene bilgileri kesinlikle size özel ve başka birisi ile paylaşılmayacaktır. Muayene sonrası kafanızda bulunan tüm soruları da aydınlatıp cinsel hayatınıza  kendinize güvenli olarak  başlayabilirsiniz . Öncelikli olan kızlık zarı yapısındaki farklılıklardan dolayı  mağduriyet yaşayacağınız  yada arada kalacağınız durumlara engel olmaktır amaç . Muayenede hiçbir alet kullanılmadan dıştan sadece bakılarak  yapılmaktadır .Ağrı ve acı vermeyen  bir muayenedir.

Kızlık zarı , ilk ilişkide çok kanar korkuları ile birleştirildiğinde ve kulaktan kulağa efsaneleştirilen kanama öyküleri ile genç kızlarımızın korkulu rüyası olmaktadır . Bu nedenle doğru bilgilendirme çok önemlidir. Doğru bilgilendirilemeyen genç kızlarda sonrasında ilk gece korkusu yaşamamaktadırlar. Ben özellikle ilgilendiğin cinsel işlev bozukluğu ve vajinismus hastalarımda da bu kızlık zarı kaygılarına çok rastlamaktayım . Kızlık zarı korkuları vajinismusa neden olmaktadır.

Kliniğimde hastalarım rahatlıkla kızlık zarı kaygılarını gidermekte ve muayene olduklarında kafalarındaki yanlış tabuları silmelerine yardımcı olmaktayım.Tekrar  vurgulamak gerekirse kızlık zarı yapısı kişiden kişiye değişken olduğu için bazen ilk ilişkide kanama olmaz.