Kürtaj Ne Kadar Sürer?

Kürtaj Ne Kadar Sürer?

Kürtaj, teknolojinin ilerlemesi ile günümüzde daha kolay yapılabilen bir işlem haline geldi. istenmeyen gebelik, olumsuz veya anormal gebeliklerde ya da rahim hastalıkları ille ilgili konularda yapılabilir. Hastalık konusunda yapılabilmesi için süre şartı yoktur ancak istenmeyen gebelikte bu işlemin yapılabilmesi için aranan yasal şart, 10. gebelik haftasına kadardır. Bu işleminde, istenmeyen gebelik ve olumsuz gebelik durumlarında işleme karar verme süresi işlemi yapma süresinden çok daha fazla zaman alır. Akıllarda hep bir soru işaretleri olur. Tekrar hamile kalabilir miyim, ağrılı mıdır, sonrasında ne gibi sıkıntılar yaşarım, kürtaj olmak yasak mıdır? Biz sitemizde bunun gibi sorulara cevap bulmanız için sıkça yer verdik.

Merak edilen başka bir konu ise KÜRTAJ işleminin ne kadar sürede yapıldığıdır. Daha önce de belirttiğim gibi istenmeyen gebelikte kürtaj işlemine karar vermek daha uzun zaman alır. Yaptırmaya karar veren hasta, öncelikle bu işlem için yer araştırır. Ankara gibi büyük şehirlerde bir çok alternatif kurumlar vardır. Önceleri rahim içi kazınarak yapılan işlemler hem daha fazla sürede yapılıyordu hem de çok fazla ağrı ve acılı bir uygulama oluyordu. Biz günümüzde en çok tercih edilen yöntem olan VAKUMLU KÜRTAJ yöntemini kullanmaktayız. Vakumlu kürtaj uygulaması hem daha az ağrılı hem de az riskli bir uygulamadır. Ayrıca işlem çok kısa sürede tamamlanır ve hastalar aynı gün normal hayatına devam ederler. Bu nedenlerle en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir.

İşlemin hastaya sedasyon uygulanacaksa

İşlem esnasında hasta işlem boyunda baygın halde olur. İşlem 5-10 dakikada bitse de hastanın uyanması ve dinlenip kalkmasıyla işlem 15-20 dakikada tamamlanır. Bu durum hastadan hastaya değişebilmektedir. Lokal anesteziyi daha önce doğum yapmış ve gebelik haftası küçük hastalarda tercih etmekteyiz. Lokal anestezide hasta, işlem sırasında uyanıktır, sadece rahim ağzı uyuşuk haldedir. Sedasyon denilen anestezi şeklinde hasta uyuduğu için işlemden uyanması da dahil süre 15 dakikayı geçmez. Lokal anestezide ise işlem 5-10 dakikada tamamlanmış olur.İşlem sonrası klinikte bir süre dinlenip hasta normal hayatına dönebilir.İşlem özel bir istirahat gerektirmez.