Vajinismus Tedavi Merkezleri

Vajinismus Tedavi Merkezleri

Hekimin VAJİNİSMUS ta tecrübeli olması muayene sırasında kızlık zarı hakkında doğru yorum yapmasını sağlayacaktır. Kızlık zarı ile ilgili gereksiz cerrahi işlemlerden hastayı kurtaracak olan bu tanının doğruluğudur. Çünkü Vajinismus, genel olarak psikolojik bir şikayettir. İlişkiye engel olacak kadar anormal kızlık zarı yapısına çok nadir rastlanır. Kızlık zarları şekillerine göre çeşitlere ayrılsa da, ilişkiye engel olacak kadar anatomik olarak kapalı olanları çok nadir izlenir. Unutulmamalıdır ki kızlık zarı bu çok nadir durum dışında esnektir, ilişki sorunsuz gerçekleşecek kadar açıktır. İlişkiye engel olacak kadar kapalı olanlardaki işlemlerde sorunsuz şekilde tıbbi çözüm bulunmaktadır. Böyle bir olgu karşımıza çıkarsa kliniğimizde sorunsuz olarak bu cerrahi işlemi anestezi altında yapabilmekteyiz.

Vajinismusta kızlık zarının yapısından ziyade toplum tarafından kızlık zarının çok önemli görülmesi ve bakirelik için şart olarak düşünülmesi etkendir. İşte bu düşünce Vajinismusta tetiği çekmektedir. Bu durum da bayanlarda ilişkiye girileceği gün korku ve stres oluşturmaktadır. İlişki esnasından bayan eşini çok sevse onunla beraber olmak istese de vücudunda olan kasılma buna izin vermez. Hatta daha da ileri gidip bayan eşini itebilir yanına yaklaştırmayabilir. Panik atak benzeri bir tablo yaratabilir. Bu da eşler arasında sıkıntılar oluşturabilmektedir. Ancak bu durumun istem dışı geliştiğinin, bayanın bunu bilerek isteyerek yapmadığının bilincinde olunması şarttır. Yaşanılan sorun ne kadar süredir olursa olsun ilşkiye girememe ve ilşkide kasılma varsa uzmana başvurmanız önemlidir. Tanıyı ertelememeliyiz.

VAJİNİSMUS tanısını; aldığımız öykü sonrasında, yeterli cinsel bilgilendirmenin ardından, ağrısız, acısız,hiç bir alet kullanılmadan yaptığımız muayene ile koymaktayız. Danışanlarımız bu aşamada bile çok rahatlamaktadır. Uzman kişi ve bu konuda tecrübeli merkez seçimi ile başarılı sonuçlara ulaşacağınızdan emin olunuz. Ancak her zaman olmazsa olmaz kural danışanın tedaviye istekli gelmesidir.

 

Vajinismus Tedavisi Parmak Egzersizleri

Vajinismus tedavisi için en önemli olan şey çiftlerin tedaviye istekli olmaları ve tedavi sürecine birlikte katılmalarıdır. Bu konuda başarılı olmak için alanında iyi bir uzmandan yardım almak süreci etkileyecektir.

Sıkça karşılaştığımız bir cinsel işlev bozukluğudur. Aile tarafından baskılanan çocuklar, toplum tarafından aşılanan inançlar, küçük yaşta evlendirilen ilişki hakkında hiç bir bilgi sahibi olmayan kız çocukları, maalesef ki tecavüz, taciz gibi yaşanılan ürpertici olaylar neden olabilmektedir. Vajinismus, ilişki esnasında vücudun tamamen kasılması ve ilişkiye izin vermemesi durumudur. Bu durum kişilerin istediği doğrultusunda olan bir şey değildir. İstem dışı olarak vücutta kasılmalar meydana gelir ve kişinin önünde bir duvar gibi engel oluşturur.

İlişkiye Girememe Sorunu ( Vajinismus )

Cinsellik konusunda çocukluktan beri baskılanan bunun sürekli ayıp, günah bir şey olduğunu söyleyen aileler, çevreler tarafından büyütülen kız çocukları, ilişkiye gireceği gün bu durumdan çok fazla endişe duyarak kasılmalar yaşayabilir. Bu istem dışı olan kasılmadır.Önceden planlanılan bir kurgu değildir.Çoğu zaman kendiside başta bu tepkisine anlam veremez. Başka bir husus da az çok bilgisi olan ama bu konuda yanlış bilgilendirilen, kızlık zarının çok önemli olduğu ve sadece ilk gece bozulup kanayacağı inancıyla yetiştirilen kızlarımızın yaşadığı korkudur. Bu korku ve kaygıyla istem dışı ilişki esnasında vücudunda kasılmalar meydana gelecektir ve ilişkiye izin vermeyecektir. İlk gece haricinde kötü bir doğum anısı olan, kürtaj işlemi geçiren, çocuğunu olumsuz doğum sebebiyle kaybeden kişilerde de sonradan VAJİNİSMUS oluşabilmektedir.

Bu gibi sebepler, kişiden kişiye göre değişen durumlar, çiftlerin tedavide istekli olmaları, uzmanın uyguladığı yöntemler ve Vajinismus derecesine göre tedavi süreci değişebilmektedir. Vajinismusta 1′ den 5′ e kadar derecelendirme vardır. Hafiften şiddetliye doğru giden bir seyir vardır. Biz kliniğimizde Vajinismus tanısını koyduktan sonra çiftlerimizle konuşarak vajinismus ve tedavi planı hakkında kişiye özel bir program oluşturuyoruz ve süreç beraberinde ilerliyor. Daha önce de belirttiğim gibi en büyük desteği verecek olan e bu sürecin kısalmasında önemli rol oynayan kişi, eştir. Eşlerin bu konuda anlayışlı ve istekli olmaları süreci kısaltacaktır. Orta derecede olan Vajinismus hastaları için ortalama süre 3 gündür. İleri düzeyde vajinismus olan kişilerde gün sayısı artabilir. İl dışından gelecek olan hastalarımıza kolaylık olması açısından seanslarımız her gün ya da gün aşırı yapılabilmektedir.