Vajinismus Tedavisi ve Başarısı

Vajinismus Tedavisi ve Başarısı

ajinismus çok fazla karşılaşılan bir durumdur. Ülkemizde her on kadından birinde görülmektedir. Vajinismus, tedavi sonunda yüz güldüren bir rahatsızlıktır. Tedavi %100 e yakın başarı ile sonuçlanmaktadır. Tedavi kişiye özel onu tanıyarak seçilmektedir.Tedavi süresince olan tüm görüşmelerin gizli kalma şartı vardır. Bu durum danışanımızı rahatlatan ve aramızdaki güveni sağlayan en önemli unsurdur.

Vajinismusta hastanın tedaviye eşiyle birlikte çift olarak gelmeleri ve çiftlerin tedavi konusunda istekli, inançlı olmaları başarıdaki en önemli adımlardan birisidir.

Vajinismus tedavisinde öncelikli olarak çiftlerle görüşülerek tanı konulur. Bayanın ailesi, yakın çevresi hakkında fikir alınır ve daha önce bu konuyla ilgili bir travma geçirip geçirmediği, ailesi tarafından baskı ile büyüyüp büyümediği konuşulur. Çünkü fiziksel bir rahatsızlıktan ziyade psikolojik bir durumdur ve bu durumun en önemli sebebi de toplumumuz tarafından baskılanan, bu şekilde yetişen kişilerin ilişki esnasında bunun stresini ve kaygısını yaşamasıdır. Ankara’daki kliniğimizde bilimsel gelişmelerden yararlanarak davranışçı ve bilişsel yöntemleri de kullanarak tedavi uygulanmaktayız.

VAJİNİMUS TEDAVİSİ kişiden kişiye derecesi değişen ve şiddeti belirlenerek uygulanan bir tedavidir. Bu anlamda üç günlük yoğunlaştırılmış terapi en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Vajinismusun 5 derecesi var demiştik. Bunlar hafiften ağıra doğru gider. Ağır olarak belirlenen vakalarda seansların uzama ihtimali, kalıcı bir çözüm için danışanlarımıza seanslara başlamadan önce anlatılır. Bilinç altında yatan büyük travmalar çıkarsa yeterli destek tedavi öncesi mutlaka planlanır.

Vajinismus, ilk ilişkide kaygı ve stres sebebiyle hastanın vücudunun kasılması ile ilişkiye girememe durumudur. Ancak sadece ilk ilişkide olan bir rahatsızlık durumu değildir, düşük yapma, travmatik kürtaj işlemi,zoraki bir jinekolojik muayene, enfeksiyon kapma gibi sebeplerle sonradan da vajinismus durumu oluşabilmektedir.

Tedavide seanslarımız 1 – 2 saat sürebilmektedir. Seansların sıklığı çiftimiz il dışından geliyorsa kolaylık sağlanması açısından gün aşırı veya her gün olabileceği gibi, 3 – 4 günde bir de olabilir. Genelde seans aralığı çok açılmak istenmez.

Doğru ve sağlıklı bir cinsel yaşam için ayrıntılı bilgilendirme içeren seanslarıma 2013 yılında aldığım cinsel terapi eğitimi ve bu yıl almış olduğum aile danışmanlığı eğitimini de ekleyerek kalıcı tedavilere ulaşıyorum.

Vajinismus, istem dışı olarak vücudun kasılması ve ilişkiye girememe durumudur. Kasılma tamamen bilinçdışıdır yani bu isteyerek olmaz. Bu konuda tecrübeli bir kadın doğum uzmanı tarafından ağrısız, acısız, hiç bir alet kullanılmadan yapılan jinekolojik muayene ile tanı konulur. Kadın doğum muayene masasında( jinekolojik masada ) tanı konulması hastayı ürkütse de, hekimin tecrübesi masada hastayı rahatlatacaktır. Muayenede kesinlikle hiçbir alet kullanılmaz. Bazen hastalarımızda muayeneye karşı aşırı kaygı izlemekteyiz. Ancak yaptığımız bilgilendirmeye ek olarak maketlerde kadın anatomisini anlamasını sağlamamız sayesinde ilk muayene sorunsuz geçmektedir. Bu muayenede Vajinismus tanısını koymaktayız. Sonunda Vajinismus derecesi de belirlenmiş olur. Vajinismus derecelendirmesi; Vajinismusun derecesi kişiden kişiye değişebilmektedir. Hafiften şiddetliye doğru 5 derecesi vardır. Bu konuda alanında uzman iyi bir uzmana başvurmak önemlidir. Uzman kişinin dereceye göre yapacağı kişiye özel tedavi planı olacaktır.

 

Kegel Egzersizi Nedir?

Pelvis tabanını bir hamak misali sarıp üreme ve boşaltım sistemlerini kontrolünde tutan kaslara pelvik taban kasları denir.Bu kasları güçlendirmek için yapılan ve kasların kontrolünü sağlayan egzersizlerede kegel egzersizleri denir. Egzersizleri bulan kişinin adıyla anılır. ( DR. ARNOLD KEGEL )

 

Kegel Egzersizi Vajinismus Tedavisi

Kegel egzersizi sadece Vajinismus değil pek çok nedenle kullanılır. Özellikle kasların zayıflamasına yol açan doğum sonrası,menapoz gibi dönemlerde bunun dışında idrar kaçırmaya yol açan problemlerde de kontrolü sağlamak için kullanılır. KEGEL EGZERSİZİ ile istemli kontrolün pelvik taban kaslarında sağlanması vajinismus tedavisinde ana unsurlardan birini oluşturmaktadır. Düzenli egzersiz cinsel yaşamı olumlu etkileyecektir.

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Hastalarımıza bu egzersizi anlatmanın en iyi yolu tuvalette idrarınızı yaparken tutup, tekrar bırakın bu sırada kasılıp gevşeyen kaslarda kontrolü sağlayan bu egzersizdir. Kegel egzersizi yapmak çok kolay ve basittir. Rahat olduğunuz bir anı seçip başlayabilirsiniz. Sırt üstü uzanarak veya oturarak yapmaya başlayabilirsiniz bunun dışındada her konumda denenebilir. Önce derin nefes alıp 3-5 sn idrarı tutar gibi kasıp 5 sn bu şekilde kalıp tekrar nefesi verirken de 3-5 sn gevşetin. Bu aşamada karın ve uyruk kaslarını kasmamalısınız. Egzersize bu kaslar dahil olmamalıdır. Rahat anlayıp yapılması için pelvik taban kaslarının doğru keşfedilmesi önemlidir.

Az öncede değindiğimiz gibi bu kaslar en kolay şekilde tuvalette idrar yaparken tutup tekrar bırakmaya çalışmakla keşfedilebilir. Kegel egzersiz sayısı 25-100 e kadar ritmik ara ara yapılarak kaslar 6-8 haftada ancak cevap vermeye başlar.Kasların kazandığı bu güç sayesinde idrar ve boşaltım sistemi de çok büyük fayda sağlayacaktır.Egzersizlerin cinsel disfonksiyonların tedavisindeki yeri ise yatsınamaz. Pelvik taban kaslarını güçlenip kontrolün istemli olarak sağlanması işte Vajinismusta tedavimizin ana prensibi budur.

Vajinismus korku ve kaygılar nedeniyle istemsiz olarak pelvik taban kaslarını kasmaktır. Kasma tamamen bilinçdışıdır. Tedavi sırasında öğrettiğimiz kegel egzersizleri ile öncelikle hastalarımız kasları keşfetmektedir, sonrasında kaslardaki kontrolü sağlamaktadır. Vajen girişini tamamen destekleren bu kaslardaki kontrol ve gücün kegel egzersizi ile sağlanması kadın cinsel yaşamında etkili olduğu kadar idrar ve boşaltım sistemi içinde önemlidir.İdrar kaçırma şikayetlerinin tedavisinde başvurulan egzersizlere, erkek cinsel işlev bozukluğu(özellikle erken boşalmalarda da) başvurulmaktadır.

Vajinismus Tedavisinde Erkekler

Vajinismus genel olarak kişilerin çocukluktan beri cinsellik konusunda baskıcı bir tutumla büyütülmeleri sonucu veya kızlık zarı bakireliğin simgesi olarak görülür ve sürekli olarak ilk gece bozulacağından, biraz zor olduğundan ve kanamalı olduğundan bahsedilmesi sonucu gelişir . Oysa ki bunlar yanlış bilgilerdir. Kızlık zarı incedir ve esnek bir yapıya sahiptir. Bir çok çeşidi bulunabilir.Kızlık zarı ince ve esnek bir mukoza kalıntısıdır. Çok fazla kanama olacak diye bir genelleme yapılamaz. Hatta ilk ilişkide genelde leke tarzında kanamaya yol açar.Hiç kanama olmaması da normal bir durumdur. Kızlık zarının yapısına göre bu durum değişkenli gösterecektir. Ama ne yazık ki bu konudaki yanlış bilgiler, baskıcı tavır ilerde bu hastalığa sebep olabilmektedir.

Küçüklükten beri çocukları bakma, ayıp, günah diye eleştiren bir çevrede yetişmiş kişiler, cinsellik konusunda hiç bir bilgi sahibi olmadan evleniyor ve ilk gece de bunun korkusunu yaşıyor. Tabi ki VAJİNİSMUS sadece ilk ilişki esnasında olan bir durum değildir. Kişilerin başından geçen olumsuz doğum, travmatik bir kürtaj işlemi, enfeksiyonlar sonrası,hormonal değişiklikler sonrası ne acı ki cinsel suistimaller gibi durumlarda da sonradan Vajinismusyaşanabilmektedir.

Vajinismus hastaları ilişkiye gireceği esnada çok fazla acı, ağrı hissedeceğini düşünür. Eşlerini iterek ilişkiye izin vermez. İlişkiye izin verse bile vücudundaki kasılmalar sebebiyle kendine bir duvar örer. Bu durumda bilinçsiz bir eş, kendisini istemediğini hatta ilişkiye girme konusunda çekineceği bir durumu olduğunu düşünebilir. Ancak bu durum kişinin isteği dahilinde olan bir şey değildir. Eşini çok sevse ve ilişkiye girmeyi istese de istem dışı olarak buna izin vermez. Sonrasında kendi de duruma çok üzülerek ağlama krizlerine girebilir. Kendisinde bir problem olduğunu düşünebilir. Bu gibi durumlarda endişe etmemeli ve hemen bir uzmanla iletişime geçilmelidir. Her ne kadar vajinismusadı bilinsede,tanı ve tedavide izlenen yol önemlidir.

Vajinismus Tedavisinde Kadınlar

Vajinismus tedavisinde en büyük görev çiftlere düşmektedir. Eğer eşler tedavi sürecine birlikte katılırlarsa ve bu sıkıntının üstesinden gelecekleri konusunda inançları ve istekleri olursa Vajinismus atlatılamayacak bir cinsel problem değildir. Hatta deneyimli bir uzman tarafından çiftlerin de sabır ve isteğiyle kısa bir zamanda % 100 e yakın başarı sağlanacaktır.

Tedaviye başvurmadaki geçikmeler erkek cinsel işlev bozukluklarına yol açacaktır.Bu durum çiftlerimizde motivasyon düşüklüğünede yol açabilmektedir. Özellikle vajinismuslu çiftlerin tedaviyi ertelermelerini bu nedenlede istememekteyiz.Erken başvuru önemlidir.

Vajinismus, tedaviye cevap veren ve başarısı %100 e yakın olan en sık görülen kadın cinsel işlev bozukluğudur. Tedavi için gerekli olan koşullar oluşturulduğu sürece hedefe ulaşmak oldukça kolaydır. Ankara’daki muayenehanemde, hastalarımla aramda olan her şey samimi ve güvenli bir şekilde ilerlemektedir. Yaptığımız seanslar gizlilik esasına dayanır. Öncelikle çiftlerimizi tanıyıp kişiye özel bir tedavi planı çıkarmaktayız.

Acaba vajinismuyum diyen bir danışana, öncelikle Vajinismus tedavisinde deneyimli bir uzman tarafından kesin tanı koyulmalıdır ve derecesi belirlenerek buna göre bir yöntem belirlenmeli, yol çizilmelidir.

Vajinismusta Başarı Etkenleri:

  • VAJİNİSMUS, hakkında bir araştırma yapıp alanında uzman birinden tedavi süreci için yardım almak gerekmektedir.
  • Ülkemizde her on kadından birinde rastlamaktayız. Bu durumda olan kişilerin bu durumu sadece kendisi yaşıyormuş gibi düşünüp endişe duyması ve bunu saklamasına gerek yoktur.
  • Vajinismus, istek dahilinde olan bir şey değildir istem dışı vücudun kasılması ile olur ve bu konuda kişiler bilinçli olmalıdır, tedavi oldukları sürece bunu aşacaklarını düşünmeleri gerekmektedir. Diğer bir deyişle tedavi olucam, zaten bunu istemeden yapıyorum, başarılı olmak için geldim ve istekliyim demelidir.
  • Vajinismus tedavisinde kişilerin kendilerine ve tedavi sürecini uygulayan uzmana güvenmeleri çok önemli bir husustur. Zira inanmak, başarmanın yarısıdır ve güven olmadan bu konuda başarılı olmak imkansızdır.
  • Genel olarak başvuran kişilerin en büyük sıkıntısı bu konu hakkında kendilerine güvenmemeleridir. Ancak cinsel işlev bozuklukları içinde Vajinismus, tedaviye en olumlu yanıt veren bozukluktur. Biz verdiğimiz bilgiler ve iletişimle önce güven sağlayıp, tedavi isteklerini sağlamalıyız. Tedaviye kararlı ve istekli başlamak önemlidir.
  • Önemli olan faktörlerden biri de sabırdır. Vajinismus olup bu durumda anlatılan tedavi seanslarını sabırla takip eden ve egzersizleri uygulayanlar başarıya ulaşırlar. Tedavi süresince sabırlı olmak gerekmektedir; çünkü Vajinismus doktorunuzun size çizeceği yol ve tedavi planı ile aşılabilir.
  • Diğer bir konu; seanslara çiftlerin birlikte katılmasıdır. Hatta Vajinismus hastalarının bu süreçte en çok ihtiyaç duyduğu şey, eşinin desteğidir. Bu durumun bayanın isteği doğrultusunda olan bir şey olmadığını, istem dışı gelişen kasılmalar sonucu ilişkiye giremediğinin bilincinde olan beyler bu süreçte eşlerine çok fazla yardımcı olacaklardır. Seanslara çift gelme şartı yoktur ancak; çiftlerin seanslara istekli bir şekilde beraber gelmeleri süreci olumlu şekilde etkileyecektir.

Tüm bu şartlar sağlandığı sürece VAJİNİSMUS, tedavi sonrası en çok yüz güldüren bir durumdur. Hastanın ve eşinin hem de uzmanın öz verisi ile %100 başarı sağlanabilmektedir.