KIZLIK ZARI MUAYENESİ, Ankara

Kızlık zarının yeri, yapısı, kalınlığı, şekli kişiden kişiye değişebilmektedir. Kızlık zarı genellikle vajenin girişinde 1-2 cm mesafede ve 2-3 mm kalınlığında bir mukoza katlantısıdır. Bu yapı bazen çok rahatlıkla cinsel ilişkiye izin verecek kadar esnek olup ilişkide hiç kan gelmezken, çoğunluklada leke kan şeklinde ilk ilişkide kanamaya yol açmaktadır. Çok nadir görülen diğer bir durum ise ilişkiye izin vermeyecek kadar kapalı olması ki, bu durum çok nadiren rastlanır. Böyle bir durumda ilişki öncesi kadın doğum uzmanınca uygulanacak bir cerrahi işlemle sorun giderilir. Bu uygulamaya tıbbi olarak hymenektomi ismi verilmektedir.

Kızlık zarında ki bu varyasyonlar ve toplumun beklentisinin ilk ilişkide ki kanama yönünde olması genç kızlarımızı bir çok sorunlarla ve sorularla karşı karşıya bırakmaktadır. Şu bilinmelidir ki kadın doğum uzmanınca yapılan muayene sonrası tüm bu karışıklıklar çözülmektedir. Çünkü kızlık zarı muayenesi tecrübeli bir kadın doğum uzmanında gayet acısız, ağrısız ve basitçe yapılabilmektedir. Muayene sırasında alet kullanılmadan sadece gözle bakılarak dış genital dudaklar aralandığında görülmektedir.

Kızlık zarı muayenesi için kaygılanmayınız. Yaptığımız muayene bilgileri kesinlikle size özel ve başka birisi ile paylaşılmayacaktır. Muayene sonrası kafanızda bulunan tüm soruları da aydınlatıp cinsel hayatınıza kendinize güvenli olarak başlayabilirsiniz. Öncelikli olan kızlık zarı yapısındaki farklılıklardan dolayı mağduriyet yaşayacağınız yada arada kalacağınız durumlara engel olmaktır amaç. Muayenede hiçbir alet kullanılmadan dıştan sadece bakılarak yapılmaktadır. Ağrı ve acı vermeyen bir muayenedir.

Kızlık zarı, ilk ilişkide çok kanar korkuları ile birleştirildiğinde ve kulaktan kulağa efsaneleştirilen kanama öyküleri ile genç kızlarımızın korkulu rüyası olmaktadır. Bu nedenle doğru bilgilendirme çok önemlidir. Doğru bilgilendirilemeyen genç kızlarda sonrasında ilk gece korkusu yaşamamaktadırlar. Ben özellikle ilgilendiğin cinsel işlev bozukluğu ve vajinismus hastalarımda da bu kızlık zarı kaygılarına çok rastlamaktayım. Kızlık zarı korkuları vajinismusa neden olmaktadır.

Kliniğimde hastalarım rahatlıkla kızlık zarı kaygılarını gidermekte ve muayene olduklarında kafalarındaki yanlış tabuları silmelerine yardımcı olmaktayım. Tekrar vurgulamak gerekirse kızlık zarı yapısı kişiden kişiye değişken olduğu için bazen ilk ilişkide kanama olmaz.

Uygulamalarımız