Hamilelik Boyunca Takipler

Hamilelik Boyunca Takipler

Gebeliğin ilk belirtisi olan adet gecikmesidir. Doktora başvurunuz da ultrasonografi ile kese görülmesi için adet rotarınız yaklaşık 7 gün olması gerekir, artık gebelik 5 haftalıktır. 6. gebelik haftasında ise kalp atımları izlenir. Burada en çok rastlanan ikilem doğum tarihini hastalarımız yumurtlama gününe göre hesaplamaya çalışırken biz son adetin ilk gününe göre hesaplarız. Son adetin ilk günü baz alınıp güne 7 ekleyip, aydan 3 çıkararak tahmini doğum tarihi hesaplamaktayız. Bu 40 haftayı belirleyen tarihtir.

Gebelik takiplerinizde ilk 32 haftada 4 haftada 1 doktor kontrolü gerekirken, 32-36 arasında 2 haftada 1, 36 haftadan sonra haftada 1, 40 haftadan sonra 3 günde bir takip olmak gerekir. Tabi ki takipler, riskli gebelik takibinde doktorunuz tarafından belirlenerek çok daha sık olabilmektedir.

Takipler sırasında ilk başvuruda ; kilo kontrolü, tansiyon takibi ultrason ölçümleri, kan grubu, hemogram, bulaşıcı hastalıklarla ilgili testler, Vitamin D, troid hormonu, idrar testi ve smear alınabilir. 11-14 hafta arasında ikili test ile tarama yapılır.

Diğer tarama testlerimiz ise 16-18 arasında üçlü veya dörtlü test, 18-20 arasında anomali tarama ultrasonu, 24. Haftada şeker yükleme testi ve 28. haftada ise rh uygunsuzluğu varsa indirek coombs testi ve iğnesidir.

Takibler de her zaman kilo ve tansiyon bakılırken 37 haftadan sonra NST takiplerde haftalık istenebilir.

Aile hekimi başvurusu ile bu merkezlerde tetanoz için aşı programı ayarlanıp, yenidoğan ve anne takibi için toplum sağlığı açısından gerekli takip programları izlemektedirler. Bu nedenle aile hekimi kayıtlarınızı da yaptırınız.

İlk üç aylık dönemde folik asit desteğine devam ederken çıkan tetkikler veya doktorun gerek gördüğü ilaçlar tedavinize eklenebilir. Sonrasında kalsiyum, magnezyum, vitamin D takviyeleri ile multivitamin, gerek duyulursa demir ve balık yağı desteği verilebilir.

Gebelik boyunca riskli bir durum yoksa düzenli egzersizler ile beslenmenizi de planlayıp az kilo almak, bol su tüketmek, hareketsiz kalmamak ana prensibimizdir.

Acil durumlar da doktorunuzu hemen aramalısınız. Bebek hareketinde azalma, kanama, su gelmesi, tansiyon yükselmesi, ciddi baş ağrısı, görme bozukluğu, ağrı başlıcalarıdır.