İLİŞKİYE GİREMEME


Toplumumuzda genel olarak cinsel konular gizlidir ve konuşulması ayıp, günah olarak nitelendirilir. İlişkiye girememe, VAJİNİSMUS’un açılımıdır. Bu durum ülkemizde her on kişiden birinde görünse de kişiler bunun sadece kendilerinde olduğunu düşünürler ve bu konuyu başkasıyla paylaşmaktan, doktora gitmekten oldukça çekinirler. Oysaki Vajinismus, çok sık rastlanılan bir cinsel hastalıktır. Kişileri daha çok psikolojik olarak etkilemektedir. Çoğu kişi yaşadığı bu sıkıntının literatürdeki ismiyle Vajinismus olduğunun farkında değildir. İlişkiye girememe durumu, ilişki esnasında vücudun kasılması ve ilişkiye engel olması, eşlerin uzaklaştırılması, terleme, bunalma, korku ve endişe duyma gibi durumlar, Vajinismus belirtileridir.

İlişkiye girememe VajinismusVajinismus, tedavisi olmayan bir hastalık değildir. Tedavi olunduğu sürece çok olumlu sonuçlar vermektedir. İlişkiye girememe konusunda istem dışı gelişen sıkıntılarınız varsa öncelikle endişeye kapılmayın ve bu konu hakkında araştırma yapın. İyi bir uzman tarafından eş desteğini de alarak yapılan tedavide başarısız olmak söz konusu değildir.

Biz kliniğimizde öncelikle hastalarımızla aramızda güven ortamı oluşması için elimizden geleni yapıyoruz. Konuşulan, paylaşılan şeyler kesinlikle gizlilik esasına dayanmaktadır. Kliniğimize gelen hastalarımla, öncelikli olarak aile yapısı ve çevresi, bu konu hakkındaki düşünceleri konusunda bilgi sahibi olmaya çalışıyorum. Çünkü Vajinismus psikolojik ve geçmişle yaşanılan şeyler, bilinçaltında yer alan düşünceler tetiklemiş olabilmektedir. Küçüklükten beri cinsellik konusunda baskı ile büyüyen, kızlık zarının önemi konusunda fazlaca yanlış bilgiyle donatılan yani çevresel ve kültürel faktörler ilerde bu hastalığa zemin hazırlamaktadırlar.

Vajinismus Hakkında Unutulmaması Gereken Şey

Bunun istem dahilinde gerçekleşen bir durum olmadığı ve istem dışı gelişen bir olay olduğudur. İstem dışı olarak vücutta kasılmalar meydana gelir ve çiftler çok istese dahi bu durum bir duvar engeli gibi karşılarına çıkar. Kişi eşini istese de elinde olmadan onla ilişkiye izin vermez hatta iterek uzaklaştırabilir. O esnada çok fazla acı ve ağrı hissedeceğini düşünen kişi, korku ve endişe ile ağlama krizine girebilmektedir.

Bu sorunların evliliğinizin üstünde bir gölge olmasını istemiyorsanız kesinlikle iyi bir uzmana başvurun ve tedavi olun. Siz ve eşiniz tedaviye istekli olup, olumlu sonuç vereceğine inanırsanız aşamayacağınız bir engel kalmayacaktır.

Uygulamalarımız