Kürtaj Nerede Yapılır

Kürtaj Nerede Yapılır

Kürtaj Ankara‘da muayenehane ve hastanelerde yapılabilmektedir. Tıbbi nedenli yapılabildiği gibi, yasal tahliye olarak da 10. Gebelik haftasına kadar yapılmaktadır. Bu uygulama gebeliğin sonlandırılması için yapıldığı gibi rahim hastalıkları için de kullanılabilen bir uygulamadır. Genel olarak düşük yapıldığında ya da istenmeyen gebelikte yapılan bir yöntem gibi düşünülse de rahim içi temizlenmesi olan işlem, hastalık durumunda da uygulanır. İşlemin uzman kişi tarafından kontrollü bir şekilde steril ortamda yapıldığı sürece sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir. Ankara’ da bu uygulama, bu anlamda ileri bir seviyededir.

Bu durum her bayanın başına gelebilecek bir durumdur. Rahim hastalıkları yaşanabilir ya da gebelikte olumsuz bir durum olabilir, yasal tahliye süreci içinde istenmeyen bir gebelik gerçekleştiğinde aldırmak istenebilir. Bu anlamda olmak isteyen birinin öncelikle işlemi yaptıracağı yeri iyice araştırması gerekmektedir. Ankara’da bu uygulamayı yaptırmak isteyen biri için kliniğimiz gerekli koşulları sağlamaktadır. Önceden yapılan rahim içi kazınarak yapılan işlem uygulanmamaktadır.Artık vakumla kürtaj denilen yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemde kürtaj sonrası sorunlar azalmıştır.

Vakumla Kürtaj

Vakumla Kürtaj tekniği dediğimiz yöntem kullanılarak ve steril şartlar sağlanarak uygulama sonrası sorunlar minimuma indirilmiştir. Bu uygulama için, Ankara’daki kliniğimizde ilk olarak ultrason ile bakılarak tanı konulur. İşlem yapılabilmesi için kese görülmesi şarttır. Dış gebelik olup olmadığı kese görülüp görülmediği ultrason yöntemi ile kesinleştirilir. Sonrasında kullanılacak anestezi yöntemi belirlenir. Anestezi iki şekilde uygulanabilir.Lokal anestezide hastanın aç gelmesine gerek yoktur .Sedasyon yönteminde hasta anestezi uzmanınca uyutulur bu yöntemde 4 saat açlık aranmaktadır.  Hangi yöntemin şeçilmesine hasta ve doktor beraber karar verir . Uygulanacak anestezi kararında, hastanın daha önce doğum yapmış olması ,ağrı hiç hissetmek istememesi ,gebelik haftası gibi unsurlar rol oynar.   Sedasyon özellikle doğum yapmamış hastada ilk tercihken aslında tüm hastalar için psikolojik olarak rahat işlem geçirmelerini ve ağrı hissetmemelerini sağlar.

Hangi anestezi yöntemi seçilirse seçilsin VAKUMLA KÜRTAJ işlemi   5-10 dk sürerken hastanın masadan kalkması 20 dk kadar sürer .  Hastamız bir süre dinlendikten sonra normal hayatına dönebilir. Uzun süreli bir ıstırahat gerektirmez .Kürtaj sonrası doktorunuzun düzenlediği reçetedeki antibiyotik düzenli kullanılmalıdır. İşlem sonrası uyarılara dikkat edilmeli ve kontrol ihmal edilmemelidir.  Acil durumlar  ; aşırı açık renkli parçalı kanama ,ateş ve kötü kokulu akıntıdır.  Doktorunuzla acil durumlarda iletişime geçmeyi ihmal etmeyiniz .