Vajinismusluyum Ne Yapmalıyım?


Cinsel ilişki, evliliğin ve neslin devamı için hayatın olmazsa olmazlarındandır . Bu konuda yaşanılan sıkıntılar, evlilik için oldukça sıkıntılı dönemler geçirmeye sebebiyet verecektir. Eğer ilk ilişkiye gireceğiniz zaman oldukça korku ve endişe duyuyorsanız ve eşinizle olmayı çok istemenize rağmen vücudunuzdaki kasılmalar sebebiyle buna izin vermiyorsanız, verseniz dahi çok acı ve ağrı içinde olup bunun sürekliliği sağlanmıyorsa, vücudunuz ilişki karşısında eşinize bir duvar gibi engel oluşturuyorsa sizde bu hastalığa yakalanmış olabilirsiniz. Bu durum sadece ilk ilişki sırasında olacak diye bir şart da yoktur. Başından kötü bir doğum süreci geçmiş, başarısız bir kürtaj işlemine maruz kalmış, bebeğini kaybetmiş kişilerde de sonradan Vajinismus durumu oluşabilmektedir.

Vajinismus Hastası Neler YapmalıVajinismus belirtileri taşıyorsanız, eşinizle ilişkiye girememe konusunda sıkıntılarınız varsa öncelikle yapmanız gereken şey, bu durumun herkesin başına gelebilecek bir şey olduğunu düşünüp çok fazla korku ve endişeye kapılmamak olmalıdır. Nitekim Vajinismus hastalığı, günümüzde sıkça karşılaştığımız, her on kişiden birinde görülen bir cinsel hastalıktır. Bu konuda araştırma yapıp alanında iyi bir uzman tarafından tedavi olmanız bu hastalığı yenmeniz için büyük bir adım olacaktır.

Vajinismus Tedavisi

Öncelikle kendinize bu konuda güvenmeniz gerekmektedir. Tedavide olumlu sonuç alacağınıza inanmanız ve bunu başaracağınıza olan güveniniz süreci iyi yönde etkileyecektir. Bu süreçte size fayda sağlayacak başka bir önemli husus da eşinizin desteğidir. Eşiniz de bu konuda doğru bilgiye sahip olup bir hastalık olduğunun ve ilişki esnasında yaşanılanların istem dışı gerçekleşen şeyler olduğunun bilince olursa tedavi süreci kısalacaktır. Tedavide en önemli olan nokta GÜVEN’dir. Kendinize ve eşinize güvenmenizin yanı sıra tedavi sürecini yürüten uzmana olan güven de oldukça önemlidir. Çünkü daha çok psikolojik bir hastalıktır ve siz doktorunuza güvenerek onunla doğru bilgiler paylaştığınızda çözüme kavuşacaktır. Biz de Ankara’daki kliniğimizde öncelikli olarak bu konuya dikkat ediyoruz. Hastalarımızla aramızda hiç bir şekilde güven problemi oluşmaması için konuşulan, paylaşılan şeyler gizlilik esasları dahilinde gerçekleşmektedir.

Bu hastalıktan sizde de olduğunuzu düşünüyorsanız en kısa sürede bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bu durum tedavi ile aşılamayacak bir hastalık değildir. Evliliğinizde daha fazla sıkıntılı dönemler yaşamayın. Dilerseniz size yardımcı olalım ve bu sıkıntıyı en kısa sürede birlikte aşalım.

Uygulamalarımız