Vajinismus Nedir Neden Olur?

Vajinismus Nedir Neden Olur?

Ülkemizde her 10 kadından 1'inde görünen Vajinismus nedir neden olur? kısaca aktarmak istiyorum. Vajinismus, vajina girişindeki kasların kişinin isteği dışında kasılması sonucunda ilişkinin ağrılı geçmesi veya ilişkinin hiçbir şekilde yaşanmaması durumuna denmektedir...

Vajinismus Nedir Neden Olur?

Cinsel birlikteliğin yaşanmasının önüne geçen veya bu birlikteliğin sancılı bir şekilde geçmesine neden olan duruma Vajinismus denmektedir. Çiftlerin cinsel yaşantısını oldukça fazla bir şekilde etkileyen vajinismus sorununun kesin çözümünün olduğunu baştan belirterek sizleri rahatlatmak istiyorum.

Vajinismus Tedavisi Ankara doktoru olarak 20 yıllık deneyimimi göz önüne alarak vajinismus belirtilerini şu şekilde sıralayabilirim;

  • Cinsel ilişkiden gereğinden fazla bir şekilde korkmak,
  • Penisin sadece bir kısmının vajinaya girebilmesi
  • Birlikteliğin oldukça ağrılı bir şekilde geçmesi,
  • Cinsel ilişki esnasında değişik pozisyonlar deneyememek,
  • İlişki sırasında bacakların açılamaması...

Vajinismus Nedenleri?

Vajinismus tedavisi Ankara doktoru, Banu Akcal olarak gelen hastalarımdan edinmiş olduğum tecrübeler doğrultusunda vajinismus nedenleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

1- Ergenlik zamanında yanlış olarak verilen veya öğrenilen bilgiler,

2- Cinselliğin bir tabu olarak görülmesi,

3- Cinsel travmalar,

4- Aşırı heyecan,

5- Ağrı korkusu,

6- Hamilelik korkusu,

7- Yetersiz seks eğitimi,

8- Evdeki şiddet ortamı,

9- Aile korkusu,

10- Son olarak da güvensizlik gibi durumları vajinimus nedenleri arasında sıralayabiliriz.

Vajinismus Türleri Nelerdir?

Yukarıda görmüş olduğunuz gibi vajinismus sorununun en büyük nedeni psikolojik nedenlerdir. Bu psikolojik sorunların aşılması için mutlaka uzmanlardan destek alınması gerekmektedir. Vajinismus nedenleri ile ilgili bilgi verdikten sonra Vajinismus türleri ile ilgili detaylı bilgiler aktarmak istiyorum.

Primer vajinismus: Bu vajinismus türünde cinsel birliktelik olmamıştır. Cinsellikten korkmak, bacakların açılamaması ve kasılmadan dolayı penisin vajinaya girememesi en önemli belirtileridir. Bu sorun kadınlarda genellikle ilk gece korkusundan kaynaklanmaktadır. Kısaca psikolojik nedenlere dayanmaktadır.

Sekonder vajinismus: Bu vajinismus türünde kadın daha önce ilişkiye sorunsuz bir şekilde girmiştir. Ancak sonrasında yaşanan cinsel ve psikolojik sıkıntılar ilişkiye girilmesinin önüne geçmektedir. Vajinismus türleri arasında yer alan Sekonder vajinismus da psikolojik nedenlerden dolayı yaşanmaktadır.

Durumsal vajinismus: Bu vajinismus türünde de kişi önceden sorunsuz bir birliktelik yaşamasına rağmen yaşanan birtakım sorunlardan dolayı eşe karşı duyulan güvensizlik, öfke ve sevgisizlikten dolayı cinsel birliktelik gerçekleşememektedir.

Yapısal vajinismus: Psikolojik olmayan tek vajinismus türü yapısal vajinismus'tur. Kızlık zarının normalden daha sert olması, septalı, yüksek kenarlı, yarım ay veya elekli olması cinsel birlikteliği zorlaştırmaktadır.

Vajinismus tedavisi Ankara Doktoru, ben Banu Akcal, yukarıda saymış olduğum vajinismus türleri ile ilgili sorunlarınıza hızlı ve çözüm odaklı yaklaşımlar sunuyorum. 0505 254 00 26 numaralı telefondan 7/24 randevu oluşturabilir veya detaylı bilgi alabilirsiniz...