Vajinismus Tanısı


Vajinismus, istem dışı olarak vücudun kasılması ve ilişkiye girememe durumudur. Kasılma tamamen bilinçdışıdır yani bu isteyerek olmaz. Bu konuda tecrübeli bir kadın doğum uzmanı tarafından ağrısız, acısız, hiç bir alet kullanılmadan yapılan jinekolojik muayene ile tanı konulur. Kadın doğum muayene masasında( jinekolojik masada ) tanı konulması hastayı ürkütse de, hekimin tecrübesi masada hastayı rahatlatacaktır. Muayenede kesinlikle hiçbir alet kullanılmaz. Bazen hastalarımızda muayeneye karşı aşırı kaygı izlemekteyiz. Ancak yaptığımız bilgilendirmeye ek olarak maketlerde kadın anatomisini anlamasını sağlamamız sayesinde ilk muayene sorunsuz geçmektedir. Bu muayenede Vajinismus tanısını koymaktayız. Sonunda Vajinismus derecesi de belirlenmiş olur. Vajinismus derecelendirmesi; Vajinismusun derecesi kişiden kişiye değişebilmektedir. Hafiften şiddetliye doğru 5 derecesi vardır. Bu konuda alanında uzman iyi bir uzmana başvurmak önemlidir. Uzman kişinin dereceye göre yapacağı kişiye özel tedavi planı olacaktır.

Vajinismus Tanısı Ertelenmemeli

Vajinismus Tanısı

Hekimin VAJİNİSMUS ta tecrübeli olması muayene sırasında kızlık zarı hakkında doğru yorum yapmasını sağlayacaktır. Kızlık zarı ile ilgili gereksiz cerrahi işlemlerden hastayı kurtaracak olan bu tanının doğruluğudur. Çünkü Vajinismus, genel olarak psikolojik bir şikayettir. İlişkiye engel olacak kadar anormal kızlık zarı yapısına çok nadir rastlanır. Kızlık zarları şekillerine göre çeşitlere ayrılsa da, ilişkiye engel olacak kadar anatomik olarak kapalı olanları çok nadir izlenir. Unutulmamalıdır ki kızlık zarı bu çok nadir durum dışında esnektir, ilişki sorunsuz gerçekleşecek kadar açıktır. İlişkiye engel olacak kadar kapalı olanlardaki işlemlerde sorunsuz şekilde tıbbi çözüm bulunmaktadır. Böyle bir olgu karşımıza çıkarsa kliniğimizde sorunsuz olarak bu cerrahi işlemi anestezi altında yapabilmekteyiz.

Vajinismusta kızlık zarının yapısından ziyade toplum tarafından kızlık zarının çok önemli görülmesi ve bakirelik için şart olarak düşünülmesi etkendir. İşte bu düşünce Vajinismusta tetiği çekmektedir. Bu durum da bayanlarda ilişkiye girileceği gün korku ve stres oluşturmaktadır. İlişki esnasından bayan eşini çok sevse onunla beraber olmak istese de vücudunda olan kasılma buna izin vermez. Hatta daha da ileri gidip bayan eşini itebilir yanına yaklaştırmayabilir. Panik atak benzeri bir tablo yaratabilir. Bu da eşler arasında sıkıntılar oluşturabilmektedir. Ancak bu durumun istem dışı geliştiğinin, bayanın bunu bilerek isteyerek yapmadığının bilincinde olunması şarttır. Yaşanılan sorun ne kadar süredir olursa olsun ilşkiye girememe ve ilşkide kasılma varsa uzmana başvurmanız önemlidir. Tanıyı ertelememeliyiz.

VAJİNİSMUS tanısını; aldığımız öykü sonrasında, yeterli cinsel bilgilendirmenin ardından, ağrısız, acısız,hiç bir alet kullanılmadan yaptığımız muayene ile koymaktayız. Danışanlarımız bu aşamada bile çok rahatlamaktadır. Uzman kişi ve bu konuda tecrübeli merkez seçimi ile başarılı sonuçlara ulaşacağınızdan emin olunuz. Ancak her zaman olmazsa olmaz kural danışanın tedaviye istekli gelmesidir..

Uygulamalarımız