Vajinismus Tedavi Başarısı


Vajinismus, tedaviye cevap veren ve başarısı %100 e yakın olan en sık görülen kadın cinsel işlev bozukluğudur. Tedavi için gerekli olan koşullar oluşturulduğu sürece hedefe ulaşmak oldukça kolaydır. Ankara’daki muayenehanemde, hastalarımla aramda olan her şey samimi ve güvenli bir şekilde ilerlemektedir. Yaptığımız seanslar gizlilik esasına dayanır. Öncelikle çiftlerimizi tanıyıp kişiye özel bir tedavi planı çıkarmaktayız.

Vajinismus Tedavi BaşarısıAcaba vajinismuyum diyen bir danışana, öncelikle Vajinismus tedavisinde deneyimli bir uzman tarafından kesin tanı koyulmalıdır ve derecesi belirlenerek buna göre bir yöntem belirlenmeli, yol çizilmelidir.

Vajinismusta Başarı Etkenleri:

  • VAJİNİSMUS, hakkında bir araştırma yapıp alanında uzman birinden tedavi süreci için yardım almak gerekmektedir.
  • Ülkemizde her on kadından birinde rastlamaktayız. Bu durumda olan kişilerin bu durumu sadece kendisi yaşıyormuş gibi düşünüp endişe duyması ve bunu saklamasına gerek yoktur.
  • Vajinismus, istek dahilinde olan bir şey değildir istem dışı vücudun kasılması ile olur ve bu konuda kişiler bilinçli olmalıdır, tedavi oldukları sürece bunu aşacaklarını düşünmeleri gerekmektedir. Diğer bir deyişle tedavi olucam, zaten bunu istemeden yapıyorum, başarılı olmak için geldim ve istekliyim demelidir.
  • Vajinismus tedavisinde kişilerin kendilerine ve tedavi sürecini uygulayan uzmana güvenmeleri çok önemli bir husustur. Zira inanmak, başarmanın yarısıdır ve güven olmadan bu konuda başarılı olmak imkansızdır.
  • Genel olarak başvuran kişilerin en büyük sıkıntısı bu konu hakkında kendilerine güvenmemeleridir. Ancak cinsel işlev bozuklukları içinde Vajinismus, tedaviye en olumlu yanıt veren bozukluktur. Biz verdiğimiz bilgiler ve iletişimle önce güven sağlayıp, tedavi isteklerini sağlamalıyız. Tedaviye kararlı ve istekli başlamak önemlidir.
  • Önemli olan faktörlerden biri de sabırdır. Vajinismus olup bu durumda anlatılan tedavi seanslarını sabırla takip eden ve egzersizleri uygulayanlar başarıya ulaşırlar. Tedavi süresince sabırlı olmak gerekmektedir; çünkü Vajinismus doktorunuzun size çizeceği yol ve tedavi planı ile aşılabilir.
  • Diğer bir konu; seanslara çiftlerin birlikte katılmasıdır. Hatta Vajinismus hastalarının bu süreçte en çok ihtiyaç duyduğu şey, eşinin desteğidir. Bu durumun bayanın isteği doğrultusunda olan bir şey olmadığını, istem dışı gelişen kasılmalar sonucu ilişkiye giremediğinin bilincinde olan beyler bu süreçte eşlerine çok fazla yardımcı olacaklardır. Seanslara çift gelme şartı yoktur ancak; çiftlerin seanslara istekli bir şekilde beraber gelmeleri süreci olumlu şekilde etkileyecektir.

Tüm bu şartlar sağlandığı sürece VAJİNİSMUS, tedavi sonrası en çok yüz güldüren bir durumdur. Hastanın ve eşinin hem de uzmanın öz verisi ile %100 başarı sağlanabilmektedir.

 

 

Uygulamalarımız