VAJİNİSMUS TEDAVİ SÜRESİ


Vajinismus tedavisi için en önemli olan şey çiftlerin tedaviye istekli olmaları ve tedavi sürecine birlikte katılmalarıdır. Bu konuda başarılı olmak için alanında iyi bir uzmandan yardım almak süreci etkileyecektir.

Vajinismus Tedavi SüresiSıkça karşılaştığımız bir cinsel işlev bozukluğudur. Aile tarafından baskılanan çocuklar, toplum tarafından aşılanan inançlar, küçük yaşta evlendirilen ilişki hakkında hiç bir bilgi sahibi olmayan kız çocukları, maalesef ki tecavüz, taciz gibi yaşanılan ürpertici olaylar neden olabilmektedir. Vajinismus, ilişki esnasında vücudun tamamen kasılması ve ilişkiye izin vermemesi durumudur. Bu durum kişilerin istediği doğrultusunda olan bir şey değildir. İstem dışı olarak vücutta kasılmalar meydana gelir ve kişinin önünde bir duvar gibi engel oluşturur.

Vajinismus Korku ve Kaygı

Cinsellik konusunda çocukluktan beri baskılanan bunun sürekli ayıp, günah bir şey olduğunu söyleyen aileler, çevreler tarafından büyütülen kız çocukları, ilişkiye gireceği gün bu durumdan çok fazla endişe duyarak kasılmalar yaşayabilir. Bu istem dışı olan kasılmadır.Önceden planlanılan bir kurgu değildir.Çoğu zaman kendiside başta bu tepkisine anlam veremez. Başka bir husus da az çok bilgisi olan ama bu konuda yanlış bilgilendirilen, kızlık zarının çok önemli olduğu ve sadece ilk gece bozulup kanayacağı inancıyla yetiştirilen kızlarımızın yaşadığı korkudur. Bu korku ve kaygıyla istem dışı ilişki esnasında vücudunda kasılmalar meydana gelecektir ve ilişkiye izin vermeyecektir. İlk gece haricinde kötü bir doğum anısı olan, kürtaj işlemi geçiren, çocuğunu olumsuz doğum sebebiyle kaybeden kişilerde de sonradan VAJİNİSMUS oluşabilmektedir.

Bu gibi sebepler, kişiden kişiye göre değişen durumlar, çiftlerin tedavide istekli olmaları, uzmanın uyguladığı yöntemler ve Vajinismus derecesine göre tedavi süreci değişebilmektedir. Vajinismusta 1′ den 5′ e kadar derecelendirme vardır. Hafiften şiddetliye doğru giden bir seyir vardır. Biz kliniğimizde vajiismus tanısını koyduktan sonra çiftlerimizle konuşarak vajinismus ve tedavi planı hakkında kişiye özel bir program oluşturuyoruz ve süreç beraberinde ilerliyor. Daha önce de belirttiğim gibi en büyük desteği verecek olan e bu sürecin kısalmasında önemli rol oynayan kişi, eştir. Eşlerin bu konuda anlayışlı ve istekli olmaları süreci kısaltacaktır. Orta derecede olan vajinismus hastaları için ortalama süre 3 gündür. İleri düzeyde vajinismus olan kişilerde gün sayısı artabilir. İl dışından gelecek olan hastalarımıza kolaylık olması açısından seanslarımız her gün ya da gün aşırı yapılabilmektedir.

Uygulamalarımız