Vajinismus Tedavi Yöntemleri


Vajinismus günümüzde çok sık rastladığımız cinsel hastalıklardan biridir. Ancak iyi yanı; iyi bir uzman tarafından tedavi edildiğinde olumlu sonuçlar veriyor olmasıdır.

Adı çok fazla bilinmeyen fakat ülkemizde her on kişiden birinde görülen bir hastalıktır. Çoğu kişi bunu ilişkiye girememek olarak yorumlamaktadır. İlişki esnasında vücudun kasılması sonucu ilişkiye girememe durumudur.

Vajinismus Tedavi YöntemleriVajinismus, tedavi edilebilen bir hastalıktır. Biz Ankara’daki kliniğimizde tedavisi için en güncel yöntemlerden yararlanıyoruz. Bu konu hakkında sıkça merak edilen sorulardan biri de tedavisinin nasıl yapıldığıdır. Vajinismus tedavisi, iyi bir uzman tarafından bilimsel yöntemler kullanılarak uygulanırsa çiftlerin de isteği ile %100 başarı elde edilebilmektedir.

Tedavi prensip olarak bilişsel ve davranışcı yöntemler içeren cinsel terapi yöntemidir . Modern cinsel terapi yöntemlerini kullanarak tedavide başarı sağlamaktayız.Bu terapilerde sistematik duyarsızlaştırmayıda içerip çeşitli egzersizlerle pelvik kasları doğru kullanmayı öğretmeyi içerir.

Bilişsel Yönetim

Sebep olan şeylerden biri de cinsellik konusunda yanlış bilgiye sahip olmaktır. Çoğu kişi ilişkiye girememesinin nedenini kızlık zarı yapısı olarak görmektedir. Bu yüzden yanlış uygulamalara başvurarak kızlık zarını aldırmak istemektedir. Ancak kızlık zarı olmasa dahi ilişkiye giremeyen kişi bu konuda daha fazla karamsarlığa kapılacaktır. Çünkü Vajinismus daha çok psikolojik bir durumdur. Vajinasının dar olduğunu bu yüzden ilişkiye giremediğini düşünmek de yanlış bir düşüncedir. Çünkü ilişki esnasında istem dışı olan kasılmalar buna izin vermemektedir. Bilişsel yöntemi kullanarak kişiye kızlık zarı yapısı, klitoris, iç ve dış dudaklar , cinsel ilişki hakkında bilgi verilerek hastanın bu konu hakkındaki yanlış düşüncelerden kurtulması sağlanmaktadır.

Davranışsal Yönetim

Davranışsal yöntemde ise egzersizlerle kişinin kendini keşfetmesi sağlanmaktadır. Yapılan egzersizler vajinismus tedavisinde oldukça etkilidir.Egzersizleri doğru anlaması ve uygulaması için kişiye özel programlarla desteğimiz tamdır.Bu egzersizlerde kendi pelviz kasları kontrolünü sağlaması çok önemlidir. Pelvis kasları için yapılan egzersizler kegel egzersizlerini içerir.Diğer egzersizlerde doğru nefes ile gevşeme içeren egzersizlerdir.

Terapiler 1,5-2 saat kadar sürebilen seansları içerir . Süre hastalarımızın isteğiyle sıklıkta artırılarak bazen üç günlük yoğunlaştırılmış terapi şeklinde olabilmektedir. Bu özellikle il dışı hastalar için planlanabilir. Tedavide seans ve uygulanan egzersizlere aranın uzun verilmemesi esası önemlidir.

 

Uygulamalarımız