Vajinismusta başarı, sürecin doğru şekilde yürütülmesi ile mümkündür. Bu tedavinin başarı şansı oldukça yüksektir. Vajinismus, kasların istemsiz olarak kasılması nedeniyle cinsel ilişkiyi zorlaştıran veya imkânsız kılan bir durumdur. Ancak uygun tedavi ve destekle birçok kadın bu durumun üstesinden gelebilir.

Vajinismusta başarı yüzdeleri oldukça fazladır. Problemin çözümü için hem fiziksel hem de psikolojik tedavilerin kombine şekilde yapılması önem arz eder. Psikolojik faktörlerin vajinismusta önemli bir rol oynayabileceği göz önünde bulundurulduğunda, bireysel veya çift terapisi büyük önem taşır. Terapi, kaygıyı azaltmaya, yanlış inançları düzeltmeye ve cinsel ilişkiye yönelik korkuları ele almaya yardımcı olabilir.

Vajinismus tedavisindeki başarının en temel ve birinci sırrı hastanın isteyerek ve inanarak gelmesidir. Burada hastanın inanarak tedaviye gelmesi için seçtiği yere güvenip tam teslim olması yatar. Bu nedenle tedavi öncesi hastalarımız bilgi almak tedavi merkezinin koşullarını, tedavi ayrıntılarını öğrenmek ister. Bu konuda aradığınız zaman hasta danışmanımız size bilgiyi telefonda verecek gerekirse sizin rahat olmanız için doktor ile görüşmenizi de sağlayacaktır.

Ülkemizde 10 kadında bir görülen vajinismus rahatsızlığı gerçekten de tablonun ne kadar yaygın bir şikâyet olduğunun kanıtıdır. O zaman neden olduğunu, niye ben demekle zaman kaybetmemek gerektiğini sadece sayıyı bilmeniz bile çözecektir. Nedenlere odaklanmak yerine tedavi planı ve çözüme odaklanılması size zaman kaybettirmez. Çünkü bu rahatsızlık çevreden gizlenen saklanan sanki gizli kapılar ardında yetersizlik hissi uyandıran tüm bu nedenlerle yıllarca ertelenebilmektedir.

Genellikle başvuran hastalarda kendine güvenmeme sanki başaramayacak hissi olmaktadır. Oysa şu bir gerçektir ki cinsel işlev bozuklukları içinde en çok rastlanılan bu rahatsızlık en kolay tedavi edilenidir. Başarı oranı yüzde yüz diyebiliriz.

Vajinismusta Başarı

Vajinismus istem dışı kasılma sonucu cinsel birlikteliğe izin vermemek idi. Tanımından da anlaşıldığı üzere istem dışı olan yani kontrolünüz dışı olan kasılmayı önleyen tedavi çizelgemiz bilinçsel davranışçı dediğimiz kontrolü size veren sistemin öğretisidir.

Herkesin bildiği gibi güvenmek başarmanın yarısıdır. O zaman önce kendinize sonra doktoruna güvenerek, eşiniz ile beraber tedaviye başvurmalısınız. Tedaviye güvenerek sarılmak ve sabırlı adımlarla doktorunuz vereceği egzersizlere uyarak başarıyı karşılayacaksınız.

Yukarıda bahsettiğim gibi eşinizle başvurmanız hem tedaviyi anlamlı ve uyumlu kılar, hem de sizin ulaşacağınız başarı süresini seansları kısaltır veya seansların uzamasına engel olur. Eş desteği her zaman gereklidir.  Bu rahatsızlıkta uzun süren süreç geçiren eşte de sorunlar başladıysa onlarda rahatlıkla görüşülerek tedavi planına eklenmektedir. Tecrübelerimiz gösterdi ki uzayan vakalar da eşlerinde erken boşalma gibi erkek cinsel işlev bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Bu tablo çiftleri öyle bir kısır döngüye alır ki bazen sorunun asıl nereden kaynaklandığını unutturur. Bayan eşini çok sevse de eşi ile birlikte olmayı arzulasa da, istem dışı kasılma vajina penis birlikteliğine izin vermeyecektir. Sonunda bu durum bayanda özgüven kaybına neden olacak yetersizlik hissi yaratabilir. Vajinismuslu kadınların eşleri ise oldukça anlayışlı sabırla eşlerinin hazır olmasını beklemekle zamanın nasıl geçtiği anlamaz. Bazen çiftlerin birbirine uyumlu hayatı ile yıllarca ertelenen bir rahatsızlık şeklinde kalır.

Tüm yukarıda verdiğim bilgilerim ışığında beklemeden kendinizde bu rahatsızlıktan şüpheleniyorsanız zaman kaybetmeden doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Vajinismus tedavisinde yol almak isteyen hastalar merkeze karar verdikten sonra tanı için yapılacak muayenenin ağrılı olduğunu düşünebilirler. Yapılan muayenenin içeriğini merak ederek kaygılanırlar. Bu konuda da kısaca bilgi verecek olursam muayene kesinlikle ağrısızdır. Önce sizinle kadın genital sistemini tanıdan anlatan bir görüşme detaylıca yapılıp sonrasında sizi jinekolojik masaya hazırlayıp dış genital dudaklar aralanarak yapılan görüntüsel olarak izlenen kızlık zarı muayenesi bu sırada sizin verdiğiniz tepkiler ile tanı kesinleştirilip vajinismusun derecesi belirlenir. Burada anatomik bir bozukluk yok ise seanslar ve içerikleri anlatılarak tedavi planınız belirlenir. Sonrası ise başarıyı getiren ilk adımın atılması ve inanmaktır.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası