Op. Dr. Banu Akçal

Vajinismus

Vajinismus kadınların çoğunda yaygın olarak görülen bir cinsel rahatsızlıktır. Aynı zamanda cinsel hayatı da son derece olumsuz olarak etkilemektedir. Bu hastalığın bariz belirtileri olduğu gibi daha nadir görülen semptomları da bulunmaktadır.

Vajinismus, cinsel ilişkiye izin vermeyecek kadar olan istemsiz kasılmadır. İstemesine rağmen, ön sevişmede sorun yaşamamasına rağmen, vajina penis birlikteliğine sıra geldiğinde buna izin vermeyecek şekilde olan kasılmadır. Kısacası cinsel ilişkiye girememek. Bu kasılma kesinlikle istemeden olmaktadır. Kasılmaya engel olamayıp hatta zorlanma devam ederse panik atak benzeri bir tablo oluşur. Bu aşama hastamız terleme ve baygınlık hissi tarif edebilir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus olup olmadığı nasıl anlaşılır?” sorusuna bir yanıt verebilmek için öncelikle bu hastalığın tanımının ne olduğunu bilmek gerekmektedir. Vajinusmus; vajina girişini saran kasların istemsiz bir şekilde kasılması ve böylece cinsel birlikteliğin yaşanmasına imkân tanınmaması sorununa verilen isimdir. Bu sorun nedeni ile kişiler evlilik sonrası ilk gecede dahi sorunlar yaşayabilmekte ve tedavi edilmediği takdirde vajinismus uzun süre devam edebilmektedir.

Vajina girişinin etrafında yer alan kaslar cinsel ilişki esnasında istemsiz bir şekilde kasıldığı için penisin vajinaya girişi gerçekleşememekte bu yüzden de cinsel birliktelik sağlanamamaktadır. Bu da kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olabilmekte bu sebeple de evlilikler içerisinde de sorunlar yaşanabilmektedir.

Vajinismus

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

“Vajinismus olup olmadığı nasıl anlaşılır?” sorusunun yanıtından önce ilk olarak bu sorunun nedenlerini incelemek gerekmektedir. Bu sorunun kesin bir nedeni olmamakla birlikte aşağıda sıralayabileceğimiz olası nedenlerin her biri ya da bazıları vajinismusa sebep olabilmektedir.

Ama sorunları sıralamadan evvel, vajinismus sorununun cinsel isteksizlik ile aynı olmadığını ve cinsel istek duyulsa dahi bu sorun yüzünden birliktelik gerçekleştirme durumunun söz konusu olmadığını söylemek gerekmektedir.

Vajinismus Tanısı Nasıl Konur?

Vajinismus psikolojik sebeplerle ortaya çıkabilir ve fiziksel etkenlerden dolayı ortaya çıkar. Temel belirtisi, cinsel ilişki sırasında kadının vajinal kaslarının kasılmasıdır. Bu kasılma sebebi ile ilişki gerçekleşmez veya cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı hissedilir.

Vajinismus tanısı, jinekolog tedavisi ardından konur. Vajinismus türleri, birincil vajinismus ve ikincil vajinismus olarak adlandırılmaktadır. Her iki Vajinismus türünün belirtileri aynıdır.

Vajinismus için ne yapmalı sorusunun önce ilk olarak bu sorunun tanımını yapmak daha doğru olacaktır. Bilindiği üzere vajina çevresinde onu saran kaslar yer almaktadır. İşte bu kaslar cinsel ilişki esnasında istemsiz bir şekilde kasıldığı için vajinismus sorunu olan kişiler cinsel birleşme yaşayamaz ya da yaşasalar dahi süreç çok ağrılı olur. Bu sorunu devamlı olarak yaşayan kişiler için vajinismus tanısı konulabilmektedir.

Vajinismus Ne Kadar Sürede Tedavi Edilir?

Vajinismus kendi kendine geçer mi; tedavi sürecinin ne kadar bir zaman dilimini kapsayacağı konusunda net bir bilgi vermek mümkün olmayacaktır. Kişilerin psikolojik durumlarına göre tedavinin süresinde değişimler meydana gelebilmektedir. Tedavi süreci ile alakalı olarak incelemeler yapıldığı zaman kişilerin özellikle bu tedaviye istekli olmalarının ne kadar olumlu katkısının olduğu fark edilmemektedir. En kısa süre içerisinde vajinismus tedavisi yapılması için çift terapisinden de yardım almak gerekir.

Erkeklerin bu konudaki tutumlarının da tedaviye büyük ölçüde yön verdiği fark edilmektedir. Kadınların bu rahatsızlıktan mustarip olmasına rağmen cinsel ilişkiye zorlanması durumunda sürecin daha da kötüye gittiğini eklemek gerekmektedir. Eşlerin tedavi sürecinde evliliklerini korumak için iş birliği içerisinde bu aşamayı kat etmeleri gerekir. Erkekler ne derece anlayışlı ve iş birlikçi olursa kadınların da bu rahatsızlığı aşması o kadar kolay olacaktır. Geçmiş senelerde yaşanan travmaların büyük bir tetikleyici etkisi olduğunu da unutmamak gerekir. Bu tedavi sırasında ruh sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecek diğer mental sorunlarınızdan da kutumla fırsatını yakalayabilirsiniz. Eşler arası iş birliği en temel anahtardır.

Vajinismus

Vajinismus İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Vajinismus sorunu yaşayan kişilerde önemli olan vajina çevresindeki kasların kontrolünü sağlamaktır. Bu yüzden kişilere birtakım egzersizler önerilmektedir. Vajinismus için ne yapılmalı sorusunun cevaplarını aşağıdaki maddelerde bulabilirsiniz.

  • Vajinismus için kişi, kasların kontrolünü sağlamaya yönelik bir uygulama olan Kegel egzersizlerini öğrenebilir ve bunları uygulayabilir.
  • Vajinayı saran kaslara masaj hareketleri uygulanabilir.
  • Ayrıca vajina içerisine kontrollü bir şekilde parmakların sokulması ile uygulanan parmak egzersizleri denenebilir.
  • Pelvik taban rehabilitasyonu adı verilen tedavi yöntemi uygulanabilir.
  • Ayrıca buna ek olarak erkek eşlerin bu konu hakkında bilgilendirilmesi ve eşlerine yardımcı olmaları çok önemlidir. Tüm bu süreç boyunca erkek, eşine baskı yapmamalı, onu küçümsememeli ve rahatlatıcı tavırlar sergilemelidir. Çünkü bu gibi sorunlar özgüven zedeleyici yanlış tavırlardan dolayı da ileri gelebilmektedir.

Vajinismus Psikolojik Olabilir mi?

Vajinismus psikolojik mi fiziksel mi? Vajinismus, fiziksel sebeplere dayanabileceği gibi genellikle psikolojiktir. Psikolojik ortaya çıkmasında farklı etkenler söz konusudur. Toplum baskısından dolayı ilişkiye girmekten çekinme, ilişki hakkında ağrılı olduğu yönünde söylemlerin bilinçaltında yer edinmesi, psikolojik olarak ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Vajinismus hastalarının büyük kısmı, cinsel ilişkiye girmekten korkan hastalardır. Korku ve ilişki hakkındaki yanlış düşünceler, hastaların ilişkiden uzak durmasına neden olmaktadır. Birincil Vajinismus hastalarının bir kısmı, ilişkiye girmeyi denemek istemeyen ve cinsel isteksizliği olan hastalardır.

Soru ve Randevu Formu
Contact Form Demo