Op. Dr. Banu Akçal

Kızlık Zarı

Kızlık zarı bilindiği üzere kadınların anatomisinde bulunan ve genellikle ilk cinsel ilişki sonrasında meydana gelen baskı ile yırtılan bir tabakadır. Bu zarın tanımı ise hiç ilişkiye girmemiş kadınlarda bulunan ve döl yolunun ağzını daraltan, cinsel ilişki esnasında yırtılmasından kaynaklı olarak kanayan yarım ay biçiminde bir zar olarak yapılabilmektedir. Bu zarın aslında çeşitli görevleri bulunsa da ne yazık ki toplumumuzda çoğu kişi için bekaret ve namus gibi kavramların anlaşılması açısından bilinmektedir.

Kızlık zarı , özellikle Türk toplumundaki yetiştirilme tarzı nedeni ile kızlık zarı ve bekaret durumlarının kültürdeki yerinin namus kavramı ile ilişkilendirildiğini ne yazık ki biliyoruz. Böylesi bir durum söz konusu olduğu için çoğu kadın, kızlık zarı dikimi gibi işlemleri yaptırmak zorunda kalıyor. Peki, bu işlemi yaptıran kadınlarda kızlık zarı dikimi anlaşılır mı? Sorunun yanıtını ve merak ettiklerinizi aşağıdaki alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Kızlık Zarı

Kızlık Zarı Kanaması

Kızlık zarı kanaması genellikle cinsel ilişki sonrası gerçekleşir. Ancak hymen esneyebilen bir yapı olduğu için uyarılma ve kayganlık sağlanırsa hiç kanama olmayabilir. Bu durum kadından kadına değişmektedir. Bunun fiziksel sebepleri olabileceği gibi kültürel, dini veya psikolojik sebepleri de olabilir.

Kanama olduğunda bu genellikle açık renkte ve leke şeklinde olurken, çok nadir kızlık zarı daha fazla olan bir kanama olabilmektedir. Kanamanın miktarı ve rengi değişkenlik göstermesi halk arasında kız çocuklarımızı tedirgin eden paylaşımlarla yanlış öğretilere yol açmaktadır. Bu yanlış bilgilendirmeler bazen kalıcı cinsel kaygılara yol açmaktadır. Bu nedenle halk arasındaki bilgilerin yanlış olabileceği ve asla duyulan her hikâyenin kişisel faktörlere bağlı olabileceği unutulmamalıdır.

Kızlık Zarı Bozulması Nasıl Olur?

Ortası delik olan bu yapı sadece cinsel ilişkiye girildiği zaman yırtılmaz. Aynı zamanda spor yaralanmalarında, tampon kullanımında ve bölgeye sivri bir cismin temas etmesi durumunda da yırtılmalar oluşabilir.

Ankara kızlık zarı muayenesi yapılsa da kızlık zarının yırtılmasının ardından 1 haftadan fazla zaman geçmişse kızlık zarının ne zaman yırtıldığı tespit edilemez. Kızlık zarı yırtıldığında ağrı ve kanama görülmektedir. Kimi zaman zardaki bir damarın hasar alması nedeniyle kanama durmayabilir. Bu gibi durumlarda dikiş atılması gerekmektedir. Eğer kızlık zarı çok kalınsa, ortasındaki delik çok darsa veya kişi kendini çok sıkmışsa o zaman ağrı miktarı çok daha fazla olacaktır.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Olur?

Bu muayene kadın doğum uzmanlarınca yapılan bir muayenedir.

Muayene için gelen hastalarımızı dikkatlice dinleyip o şekilde yardımcı olmalıyız. Bazen yapılan muayene sonucu, yorumlama da kullanılacak bir eksik bir fazla cümle karşı taraftaki hastanın kafasını karıştırabilir. Örneğin esnek ilişkide kesin kanamaz dersiniz, hasta tutar kanama beklentisi ile kızlık zarı dikimi arayışına girebilir. Esneklik az, ilişkide kanama kesin olur dersiniz hasta kanamaz, stresli bir süreç yaşayabilir. Doğal çentik olan bir hastanın yanlışlıkla kızlık zarı bozulmuş yorumla kafalar karışabilir. Bu dediklerimi daha net anlayabilmeniz için ben sizlere kızlık zarı yapısı hakkında ve çeşitleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Yukarıda saydığım aksilikler olmaması için kızlık zarı muayenesini, tecrübeli bir kadın doğum uzmanına yaptırmanız uygundur.

Kızlık Dikimi Nerede Yapılır?

Bu zar muayenehanede, özel kliniklerde, hastanede dikilebilir. Kızlık zarı dikiminde tecrübeli kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarınca dikim gerçekleştirilmektedir. Seçilen merkezde steril şartlar sağlanmalı ve hasta mahremiyeti mutlaka aranmaktadır. Hastalarımızın bilgi gizliliği için de rahatlıkla mağduriyetlerini gündeme getirmelerine izin verilmelidir.

Kızlık zarı çeşitlerini anlatırken de değindiğimiz gibi zar çok çeşitlidir ve her zar kanamaz. Bu zarı ilişki ile kanama beklentisi genç kızlarımızda ciddi kaygı yaratmaktadır. Yanlış ve eksik cinsel bilgilendirmeler de buna eklenince bazen bu durum vajinismus gibi cinsel işlev bozukluklarını arkasından getirmektedir. Kızlık zarı kanamaması gibi doğal bir sonuç toplumumuzda çok suistimale uğrayıp ciddi travmalar yaratmaktadır. İşte bu nedenle ailelere ve eğitmenlere çok ciddi görev düşmektedir. Bu görev asıl olarak eğitimde yer almasını sağlayacak olan yöneticilerimize düşmektedir. 

Kızlık Zarı

Vajinismus gibi kaygı nedeniyle ilişkide bulunamayan çiftlerimize yardımcı olduğum tedavilerimde özellikle kızlık zarım patlar, ciddi kanamam olur kaygıları yanında ya kanamazsam kaygısı da yer teşkil etmektedir. Bu kaygıları azaltmanın yolu doğru bilgilendirmedir.

Bu zar, ilişki sırasında birkaç yerden zedelenerek hafif leke tarzında kanamayla ilişkiye izin verir. Yani ciddi bir kanama uygun yeteri kadar kayganlık sağlanmış bir ilişkide olmaz. Kızlık zarı esnek bir zardır. Kızlık zarı patlamaz, ilişkide kayganlık sağlanmışsa yırtılıp ciddi kanamaya yol açmaz. İlişki ağrılı değildir.

Soru ve Randevu Formu
Contact Form Demo