Kızlık Zarı Zedelenmesi

Kızlık zarı zedelenmesi vajinanın şiddetli bir darbe alması, içerisine yabancı cisim sokulması ve cinsel ilişkiye girilmesi durumunda meydana gelir. Kızlık zarında meydana gelen zedelenme kanamaya neden olabilir. Bunun yanı sıra ağrı, şişlik veya iltihap da zedelenme belirtileri olabilir.

Kızlık zarı zedelenmesi birkaç güne kendiliğinden iyileşir. Ancak kanama şiddetli ve kontrol edilemiyorsa bir jinekoloğa başvurmak gerekir. Zarın yapısı ve dayanıklılığı kişiden kişiye değişebilir. Zarın zedelenip zedelenmediğinden emin olunmak isteniyorsa da mutlaka bir hekime muayene olunmalıdır.

Kızlık Zarı Zedelenmesi Neden Olur?

Kızlık zarı zedelenmesi farklı sebeplerle ortaya çıkabilir. Vajina içerisinde yabancı bir cisim sokulması, parmak sokulması, vajinanın sert bir darbe alması ve cinsel ilişki, kızlık zarı zedelenmesine neden olmaktadır.

Kızlık zarı, vajinanın 2-3 cm kadar içerisinde olan ve 2 mm kalınlığında olan bir zardır. Vajinanın çok gerisinde olmadığı için az da olsa vajina içerisinde bir cisim girmesi, kızlık zarının zedelenmesine neden olur.

Kızlık zarı zedelenmesi halinde kadınların bir kısmında kanama meydana gelebilir. Kahverengi lekeler de zedelenme olduğunu göstermektedir. Bu etkilerin görülmediği zedelenme durumları da söz konusudur.

Kızlık Zarı Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı zedelenmesi vajinanın darbe alması veya içerisinde bir cisim sokulması ile meydana gelebilir. Kızlık zarının bozulması için vajina içerisinde yabancı bir cisim girmesi veya cinsel ilişkiye girmek gerekir. Aynı zamanda vajinanın sert bir darbe alması da kızlık zarının bozulmasına neden olabilir.

Kızlık zarının bozulduğu, kanama veya lekelenme meydana gelmesi ile anlaşılabilir. Kadınların bir kısmında kızlık zarı bozulsa da kanama olmayabilir. Bu nedenle jinekolog tedavisi ile kızlık zarının bozulduğu net olarak anlaşılabilir.

Kızlık zarı bozulması durumunda bekaret muayenesi yapılmaktadır. Vajina dudaklarının açılması ile yapılan bu muayene tanı konmasını sağlamaktadır. Kızlık zarı muayenesi, adli raporlar için sıklıkla başvurulan muayenelerden biridir.

Kızlık Zarı Zedelenmesi

Kızlık Zarı Dikilebilir mi?

Kızlık zarı zedelenmesi meydana gelmesi veya kızlık zarının bozulması durumunda kızlık zarının dikilmesi mümkündür. Kızlık zarı onarımı olarak adlandırılan bu yöntem, kadınların ilişki sonrasında sıklıkla başvurduğu yöntemlerden biridir. Toplum içerisinde ilk ilişki sonrası kanama olduğu yönündeki baskın görüş, kadınların kızlık zarı diktirmesine neden olmaktadır.

Kızlık zarı onarımı farklı şekillerde yapılmaktadır. Kalıcı kızlık zarı dikimi veya geçici kızlık zarı dikimi yöntemleri ile kızlık zarı onarımı yapılmaktadır. Kızlık zarında zedelenme meydana gelen kadınların, ilişkiye girecekleri süreye göre kızlık zarı dikimi yapılabilir.

Geçici kızlık zarı dikimi, ilişkiye girilecek tarihten 1 hafta öncesinde yapılmalıdır. Kalıcı kızlık zarı dikimi ise herhangi bir zamanda yapılabilir. Kalıcı kızlık zarı dikimi, ilişkiye girilene dek kalan bir yöntemdir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Var mı?

Kızlık zarı zedelenmesi veya kızlık zarının bozulması halinde kadınların bir kısmı kızlık zarının onarılması için cerrahi işlem yaptırmaktadır. Kızlık zarı dikimi geçici olabileceği gibi kalıcı olarak da yapılabilir. Kalıcı kızlık zarı dikimi, Flep yöntemi olarak adlandırılan bir yöntemdir.

  • Flep yönteminde kadının rahim duvarından bir doku alınır ve rahim içine dikilir. Bu işlem sırasında lokal anestezi yapıldığı için acı hissedilmez.
  • Flep yönteminin yapılması için herhangi bir zaman kıstası yoktur. Kalıcı kızlık zarı dikimi, kızlık zarının zedelenmesinin ardından yapılabilir.
  • Kalıcı kızlık zarı dikimi, kadınlar ilişkiye girene dek kalan bir yöntemdir.

Kızlık Zarı Diktirmek Zararlı Mı?

Kızlık zarı, vajinanın 2-3 cm kadar içerisinde bulunan ince bir zardır. Bu zar, vajina içerisinde bir cismin girmesi halinde yırtılır ve yırtılmadan dolayı kanama meydana gelebilir. Tüm kadınlarda görülmese de halk arasında bu yırtılmadan sonra kan geleceğine dair baskın bir düşünce vardır.

Kızlık zarı bozulan kadınların bir kısmı, kızlık zarı diktirmek için cerrahi işlem geçirmektedir. Kızlık zarı dikimi işlemi kısa süreli ve herhangi bir zararı olmayan bir işlemdir. Kızlık zarı dikimi sonrasında kadınlar aynı gün içerisinde ilişkiye girebilir.

Kızlık Zarı Ne Zaman Dikilebilir?

Kızlık zarı, kızlık zarı zedelenmesi veya bozulmasının hemen ardından dikilebilir. Kızlık zarı dikilmesi için zaman kıstası yoktur ancak geçici kızlık zarı diktirecek olan kadınların, ilişkiye girecekleri süreden 1 hafta öncesinde kızlık zarı onarımı yaptırması gerekir.

Kızlık zarı zedelenmesi jinekolog muayenesi ile anlaşılır.

Kızlık zarı kanaması ile adet kanaması ayırt edilemez.

Vajinanın sert bir darbe alması halinde kızlık zarında zedelenme meydana gelebilir.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası