Kürtaj fiyatları gebeliğin hangi haftada olduğuna, işlemin nasıl yapılacağına ve hastanenin fiyat politikalarına bağlı şekilde değişiklik gösterir. Gebelik sonlandırma olarak da bilinen işlemin niteliği ve uygulanma nedeni farklılaşabilmekte, bu da fiyatlandırmayı etkilemektedir.

Kürtaj fiyatları araştırılırken önceliğin maliyet değil, başvurulan merkezin bu alandaki deneyim ve tecrübesi olması önemlidir. Kürtaj işlemini gerçekleştiren hastane veya kliniğin sunduğu hizmetlerin kalitesi de fiyatları etkileyebilir. Bu kalite farkının hastanın maddi durumu elverdiği ölçüde göz önünde tutulması ve en uygun fiyatlı değil en yüksek başarıda işlem uygulamış hekimlerin araştırılması tercih edilmelidir.

Kürtaj Fiyatları 2024

Kürtaj fiyatı pek çok kritere bağlı şekilde değişmektedir ve gebelik sonlandırmak isteyen kişilerce merak edilen önemli bir husustur. 2023 yılındaki ekonomik gelişmeler ve sağlık hizmetleri alanındaki değişimler 2023 kürtaj fiyatları üzerinde belirleyici olmuştur. 2024 yılında, bu fiyatların bir önceki yıla göre nasıl bir değişim gösterdiğini analiz ederek, kürtaj maliyetlerinin genel eğilimini anlayabilmek mümkündür.

Kürtaj işleminin fiyatını belirleyecek hususlardan bazıları şunlardır:

Gebeliğin Süresi: Erken dönem kürtajlar genellikle daha basit ve daha az maliyetlidir, çünkü daha az tıbbi müdahale gerektirir.

Uygulanan Yöntem: Kürtaj için kullanılan tıbbi yöntemler (medikal kürtaj, vakum aspirasyonu, dilatasyon ve kürtaj gibi) farklı maliyetlere sahiptir.

Kliniğin veya Hastanenin Konumu: Büyük şehirlerdeki klinikler ve hastaneler, daha yüksek fiyatlar talep edebilir.

Sağlık Hizmetinin Kalitesi: Sağlık hizmetlerinin sunulduğu kurumun kalitesi ve itibarı da fiyatları etkileyebilir.

Ek Hizmetler: Kürtaj işlemi öncesi ve sonrası verilen ek hizmetler (danışmanlık, ultrason taraması, takip kontrolleri vb.) da maliyeti artırabilir.

Kürtaj fiyatlarını araştıran kişiler, işlemin belirli bir zaman aralığında yapılabildiğini, ayrıca uygun şekilde tamamlanmayan uygulamanın istenmeyen çeşitli sonuçlar ortaya çıkarabileceğini bilmelidir. Bu alandaki işlemler kadın doğum hastalıkları uzmanı hekimler tarafından yapılmaktadır.

Kürtaj Ücreti Ne Kadar 2024?

2024 kürtaj fiyatı pek çok etkene bağlı olarak değişebilir. Kürtajın farklı nedenleri ve işlem için uygulanan çeşitli yöntemler söz konusudur. Türkiye’de ilk on hafta için gebelik sonlandırma isteğe bağlı şekilde gerçekleştirilebilir. Bunun dışındaki koşullar ise kürtaj uygulanma haftasında değişikliğe yol açabilir.

İsteğe bağlı olmayan kürtajın nedenleri arasında şunlar vardır:

  • Gebeliğin, anne sağlığı için ciddi riskler oluşturduğu durumlarda kürtaj yapılabilir. Bunlar arasında yaşamsal tehditler, ciddi tıbbi komplikasyonlar gibi durumlar olabilir.
  • Fetusun ciddi genetik veya konjenital anormallikleri varsa, bu durumlar yaşamın ilk yıllarında ciddi sağlık sorunlarına veya ölüme yol açabilir. Bu nedenle kürtaj yapılabilir.
Kürtaj fiyatları 02
  • Düşük riski yüksek olan gebeliklerde veya ectopic (dış gebelik) gibi yaşamı tehdit eden durumlarda kürtaj gerekebilir.
  • Cinsel şiddet veya tecavüz sonucu oluşan gebeliklerde, mağdurlar kürtaj seçeneğini değerlendirebilir ve bunun için kürtaj süresi daha uzundur.

7 Haftalık Kürtaj Fiyatı

Gebelik yaklaşık kırk haftalık bir süreci kapsamaktadır. Bu sürecin başında fetüs oluşumunun ilk evrelerinde, ülkesel farklılıklarla birlikte kürtaj yapılabilmektedir. Bununla birlikte her ülkenin kürtaj prosedürleri, yöntemler ve kürtajın yasal olduğu hafta aralığı da değişkendir. Türkiye’de 7 haftalık gebelik sonlandırma işlemleri isteğe bağlı şekilde yapılabilmektedir.

Kürtaj kaç para” şeklindeki sorunun yanıtını belirleyecek çeşitli etkenler söz konusudur. Erken dönem gebeliklerde kürtaj uygulaması nispeten daha kolaydır. Aynı zamanda komplikasyon ve işlem sonrası sürece dair detaylar da işlemin kaçıncı gebelik haftasında yapıldığına bağlıdır.

Gebelik sonlandırma fiyatları yalnızca işlemin yapılmasına dair maliyetleri kapsamaz. Bu uygulama öncesi ve sonrası yapılması gereken tetkikler, hastanın kullanması gereken ilaçlar ve gerekli durumlarda hastanede kalma ücreti de fiyatı etkileyecektir. İşlem tamamlandıktan belirli bir süre sonra, hastanın kontrol muayenesine gelmesi istenir. Bu muayene ücreti de işlem fiyatı kapsamında değerlendirilebilir.

Bu işleme dair fiyatlandırmalar için en doğru bilgi, bu alanda deneyim ve uzmanlığı bulunan bir hekime müracaat edilerek alınabilir.

Evlilik Dışı Kürtaj Fiyatları

Evlilik dışı gebeliklerde de diğer durumlarda olduğu gibi kadınlar kürtaj seçeneğini değerlendirebilirler. Bu durumda sıkça sorulan sorular arasında “kürtaj nasıl yapılır” bulunmaktadır. Kürtajın uygulanmasında kullanılan bazı yöntemler şunlardır:

Aspirasyon Kürtajı (Vakumlu Kürtaj)

Genellikle gebeliğin ilk 6 ila 12 haftası arasında uygulanır. Rahim içine yerleştirilen ince bir tüp (kanül) vasıtasıyla, vakum (emme) yöntemiyle gebelik dokusu çıkarılır.

Dilatasyon ve Kürtaj (D&C)

Genellikle ikinci trimestere kadar uygulanır. Rahim ağzı genişletilir (dilatasyon) ve özel aletlerle gebelik dokusu kazınarak çıkarılır.

Dilatasyon ve Evaküasyon (D&E)

İkinci trimesterde uygulanır. D&C’ye benzer şekilde yapılmaktadır ancak uygulama için daha gelişmiş aletler ve teknikler kullanılır.

Bu işlemlerden her biri için farklı bir maliyet oluşabilir. Evlilik dışı kürtaj, evli kadınların kürtaj olmasından daha farklı bir işlem değildir. Dolayısıyla maliyetlerde herhangi bir değişiklik söz konusu olmaz. Evlilikte oluşan gebelik için Türkiye’de eşin de onayı alınmaktadır. Evli olmayan kadınlar için böyle bir gereklilik oluşmaz.

Op. Dr. Banu Akçal, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak Ankara’da hizmet vermektedir. Ankara Kürtaj uygulamasına dair detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kürtaj Ankara

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası