Kürtaj nedir? Tıbbi bir prosedür aracılığıyla gebeliğin sonlandırılması işlemidir. İstenmeyen gebelikler, anne sağlığını tehdit eden durumlar vb. bu işlemin nedenleri arasındadır. Yanlış işlemler ciddi sonuçlara yol açabilir, bu nedenle kürtaj için bu alanda deneyim ve bilgi sahibi bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Kürtaj nedir sorusu birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Kürtaj Ankara, rahim tahliyesi anlamına gelen bir cerrahi işlemdir. Gebeliğin sonlandırılması, rahim için polipler, miyomlar, tanı konulamayan lezyonlar için uygulanır. Kürtaj yöntemleri geçmişten bu yana değişiklik göstermiş ve günümüzde zararı yok denecek kadar az olan vakumlu kürtaj yöntemi uygulanmaktadır.

Vakumlu kürtaj yöntemi Genital bölgeye zarar vermez. Ancak kürtaj sonrasında ortaya çıkabilecek farklı yan etkiler vardır. Kürtaj, rahim içine yerleştirilen plastik veya metal aletlerle rahmin temizlenmesi şeklinde yapılan bir işlemdir.

Düşüklerin haricinde anne babanın çocuk sahibi olmak istememesi durumunda da kürtaj yapılabilmektedir.

 • Kürtaj bebeğin rahimden tüm ait dokular ile alınması manasına gelmektedir.
 • Bunun bireysel çaba ile yapılması mümkün değildir. Bazı kadınlar ilaç ile düşük yaptığını iddia etse de bu tür müdahalelerin sağlığınızı riske attığını da unutmamalısınız.

Bu operasyonların ardından kişinin gerek cinsel hayat gerek adet dönemleri gerekse normal yaşama dönme süreci konusunda dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusuna, bu operasyonun nasıl yapıldığını anlattıktan sonra değineceğiz.

Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

Kürtaj 10. haftaya kadar yapılabilmektedir. Bu konuda sınırlandırmalar yasalarla belirlenmiş ve aile planlaması hizmeti olarak yer almaktadır. Sağlık sorunları sebebi ile yapılan kürtaj için düzenlenen bir hafta sınırı olmayıp belirli haftadan sonrası üç hekim içeren heyet kararı ile planlanır. Kürtaj sebebi ile herhangi bir sağlık sorununun yaşanmaması için bu alanda uzman olan doktorlardan destek alınması gerekmektedir. Özellikle zaman sınırının aşılması durumunda kürtajın yapılması için güvenli olmayan alanların tercih edildiği görülmektedir.

Bebeğin 6-7 haftalıktan büyük olması durumunda düşük meydana gelirse kişilerin rahim kısmında bebeğe dair materyallerin kalmış olması şüphesi ile kürtaj uygulanabilmektedir. Bu durum rahmin sağlığını korumak için atılan bir adımdır. Bu süreci en iyi belirleyen gebelik haftası kaç olursa olsun ultrason ve muayenedir. Yani doktorunuzun vereceği tıbbi karardır.

Kürtaj sürecinde sadece alanında uzman olan ekipler ile iş birliği yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde rahim sağlığı ve ilerleyen senelerde doğurganlığınız ile alakalı da sorunlar meydana gelebilmektedir. İlaçla düşük ülkemizde reçete edilemez eczane satışı yoktur. Bu nedenle yasal tahliyeler yani istekli gebelik sonlandırmalarında kürtaj işlemi 10 haftaya kadar yasaldır.

Kürtaj sürecinde ağrı ya da acı hissetmeniz söz konusu olmayacaktır. Bu durum için sizin boy ve kilonuz da dikkate alınarak genel anestezi uygulanacaktır.

Genel olarak artık vakum ile kürtaj yönteminin uygulandığı görülmektedir. Bu yöntem ile iyileşme sürecinin çok daha hızlı bir biçimde tamamlandığı fark edilir. Vakum ile kürtajın özellikle rahim duvarına da olabildiğince az zarar vermesi sebebi ile uzun vadede anne baba olmak isteyen kişiler için daha uygun bir metot olarak belirlenmiştir.

Kürtaj operasyonu sonrasında tansiyon sorunu yaşamamak adına kesinlikle yanınızda bir refakatçinin bulunması gerekmektedir. Bir baş dönmesi durumunda size yardımcı olacak isimlerin yanınızda olması tercih sebebidir.

5 hafta öncesinde yapılan kürtaj operasyonlarında hamileliğin sonlanmaması gidi durumlar meydana gelebilir. Bu nedenle 5 hafta geçmesi beklenmektedir.

Kürtaj psikolojisi konusunda incelemeler yapılırken bu konuda koyulan yasal prosedürler konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekir. Kürtajın bebek 10 haftalık oluncaya kadar yaptırılmasına onay verilmektedir.

Bunun ilerleyen sürecinde bebeğin oluşmaya başlaması ile beraber hem kişinin sağlığı hem de bebeğin hakları sebebi ile kürtajın yasal olmayacağının eklenmesi gerekmektedir. Bu konuda kesinlikle uzmanlığını kanıtlamış ve Sağlık Bakanlığı onaylı kliniklerde hizmet veren doktorların tercih edilmesi gerekir.

Kürtaj Nerede Yapılır?

Kürtaj Ankara’da muayenehane ve hastanelerde yapılabilmektedir. Kürtaj, gebeliğin sonlandırılması için yapıldığı gibi rahim hastalıkları için de kullanılabilen bir uygulamadır. Genel olarak düşük yapıldığında ya da istenmeyen gebelikte yapılan bir yöntem gibi düşünülse de rahim içi temizlenmesi olan işlem, hastalık durumunda da uygulanır. İşlemin uzman kişi tarafından kontrollü bir şekilde steril ortamda yapıldığı sürece sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir. Ankara’da kürtaj, bu anlamda ileri bir seviyededir.

Bu durum her kadının başına gelebilecek bir durumdur. Rahim hastalıkları yaşanabilir ya da gebelikte olumsuz bir durum olabilir, yasal tahliye süreci içinde istenmeyen bir gebelik gerçekleştiğinde aldırmak istenebilir. Bu anlamda olmak isteyen birinin öncelikle işlemi yaptıracağı yeri iyice araştırması gerekmektedir. Ankara’da kürtaj yaptırmak isteyen biri için kliniğimiz gerekli koşulları sağlamaktadır. Önceden yapılan rahim içi kazınarak yapılan işlem uygulanmamaktadır. Artık vakumla kürtaj denilen yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemde kürtaj sonrası sorunlar azalmıştır.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

İşlem öncesi ultrason ile gebelik haftasına bakılır. Sonrasında işlemle ilgili bilgiler verilir, anestezi şekli belirlenir. Anestezi uygulaması iki şekilde yapılmaktadır. Ağrısız olan uyutularak yapılan anestezi ve bölgesel olan uyumadan yapılan anestezi yöntemleridir. Uygun steril tek kullanımlık kanül kullanılarak vakumlu küretaj yapılır. Lokal anestezi yani narkozsuz kürtaj bu işlem için tabii ki tercih edilebilir ancak hasta daha konforlu ağrısız olmak isterse sedasyon yani uyumayı tercih etmelidir. Lokal olan uyutulmadan yapılan işlemlerde kasıklarda ağrı bulantı kusma hissi olabilir.

Vakumla kürtaj tekniği dediğimiz yöntem kullanılarak ve steril şartlar sağlanarak uygulama sonrası sorunlar minimuma indirilmiştir. Bu uygulama için, Ankara’daki kliniğimizde ilk olarak ultrason ile bakılarak tanı konulur. İşlem yapılabilmesi için kese görülmesi şarttır. Dış gebelik olup olmadığı kese görülüp görülmediği ultrason yöntemi ile kesinleştirilir. Sonrasında kullanılacak anestezi yöntemi belirlenir. Anestezi iki şekilde uygulanabilir. Lokal anestezide hastanın aç gelmesine gerek yoktur.

Sedasyon yönteminde hasta anestezi uzmanınca uyutulur bu yöntemde 4 saat açlık aranmaktadır. Hangi yöntemin seçilmesine hasta ve doktor beraber karar verir. Uygulanacak anestezi kararında, hastanın daha önce doğum yapmış olması, gebelik haftası gibi unsurlar rol oynar. Sedasyon özellikle doğum yapmamış hastada ilk tercihken aslında tüm hastalar için psikolojik olarak rahat işlem geçirmelerini ve ağrı hissetmemelerini sağlar.

 

Hangi yöntem seçilirse seçilsin vakumlu kürtajda amaç ağrısız konforlu ve sorunsuz işlemi sağlamak amaçlanır. İşlem bitince kontrol ultrason yapılıp hasta uyandırılır. Bir miktar 10-15 dakika istirahat bile yeterli olur. Yarım saat içinde normal hayatına geri kaldığı yerden devam eder. Bu özel işlemde bilgi gizliliği esastır.

Kürtajın Aşamaları Nelerdir?

Kürtaj operasyonu günümüzde vakum aspirasyon tekniği ile yapılmaktadır. Gebeliği sonlandırmak için yapılan operasyon, lokal anestezi altında yapıldığı için fazla acı hissedilmez. Kürtaj aşamaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kürtaj jinekolojik masa üzerinde steril örtü ile yapılır.
 • Operasyon öncesinde vajina, steril solüsyonla temizlenmektedir. Daha sonra vajinaya steril spekulum aleti yerleştirilir.
 • Rahim ağzı, tenekulum ile sabitlendikten sonra hegar bujileri olarak adlandırılan farklı metal veya plastik çubuklarla açılır.
 • Rahim ağzının açılması ardından uçları delik olan özel plastik kanüller rahim içine ilerletilir.
 • Rahim içi kanül kullanılarak temizlenir. Enjektör kullanılarak negatif basınç uygulanır. Son olarak spekulum çıkarılır ve kürtaj operasyonu sona erer.
 • Kürtaj sonrasında kadınların 1-2 saat kadar kontrol altında olması gerekir. Anestezi etkisinin geçmesi ve kanama olmaması halinde hasta taburcu edilir.

Kürtaj Süresi Ne Kadardır?

Kürtaj, gebeliğin sonlandırılması için rahim içinin temizlenmesi şeklinde yapılan bir cerrahi müdahaledir. Kürtaj yapılması için gebeliğin 5-7 hafta olması gerekir.

5 hafta öncesinde yapılan operasyonların başarı olmama ihtimali söz konusudur. Bu nedenle 5 hafta geçmesi gerekmektedir. En sağlıklı kürtaj süresi 6 haftalık gebeliklerdir. 10 haftayı geçen gebelikler için sağlık sorunu olmadığı sürece kürtaj yapılmaz.

Kürtaj operasyonu, 10-15 dakika süren bir işlemdir. Bu süreden sonra kadınların 1-2 saat gözlem altında tutulması gerekir. Anestezi etkisinin geçmesi ve kanama olup olmadığının kontrolünün yapılması ardından hasta taburcu edilmektedir.

İlaçla Gebelik Sonlandırılması Nedir?

İlaç kullanarak yapılan gebelik sonlandırmaları belirli haftaya kadar bazı ülkelerde yasal ve eczane satışı varken bizim ülkemizde kullanımı eczane satışı bu anlamda yoktur. Sadece doktor kontrolünde bazen yapılan bu uygulama için hastanede yapılmakta dozları doktor kontrolünde belirlenmektedir. Tıbbi amaçlı olarak kullanımı uygun olan bu ilaca doktor uygun görür ise hastanede vererek uygulama yapabilir. Arkasından tekrar kürtaja gerek kalabildiği unutulmamalıdır. İlaçla düşük denildiği ülkemizde sadece bu şartlarda hastanede düşük ve doğumu başlatmak için tıbbi amaçlı kullanılabiliyor. Kontrolsüz kullanımı çok risklidir, hastanın hayati risklerini oluşturabilen bir ilaçtır.

Kürtaj Çeşitleri Nelerdir?

Kürtaj çeşitleri şu şekilde listelenmektedir:

 • Vakumlu Kürtaj
 • Probe Kürtaj
 • Medikal Kürtaj
 • Cerrahi Kürtaj
 • Fraksiyone Kürtaj
 • Revizyon Kürtaj
 • Bumm Kürtaj

Vakumlu Kürtaj Nedir?

Vakumlu Kürtaj, rahim içinden istenmeyen veya olumsuz gebeliğin tahliye edilmesi anlamında kullanılan bir terimdir. Bu işlem bazen düşükten sonra kalan parçanın temizlenmesi ya da anormal kanamalara bağlı parça alınmasını içeren rahim içinin temizlenmesi anlamını taşırken çoğu zaman istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için yapılan yasal tahliyedir.

Kürtaj sırasında kullanılacak teknik artık tıbbi koşullarda oturmuş ve bu yöntemin vakumla kürtaj olduğu belirlenmiştir. Vakumla kürtaj Ankara için bizimle iletişime geçebilirsiniz

Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

Vakumlu kürtaj işlemi öncesi ultrasonla gebelik haftası bakılır. Hastamıza işlemle ilgili bilgiler verilir, onamları alınır, anestezi şekli belirlenir. Hasta muayene masasına (jinekolojik masaya) alınır. Anestezi sonrası uygun steril tek kullanımlık kanül kullanılarak vakum ile kürtaj yapılır. Hasta uyanmadan yapılan ultrason kontrolünden sonra işlemin sorunsuz bittiğinden emin olunup uyandırılır.

Kürtaj işleminde sedasyon yapılmadı sadece lokal anestezi uygulandı ise 5–10 dakika süren bir işlemdir. Lokal anesteziyi daha önce doğum yapmış ve gebelik haftası küçük hastalarda tercih etmekteyiz. Sedasyon denilen anestezi şeklinde hasta uyuduğu için işlemden uyanması da dâhil süre 15 dakikayı geçmez. İşlem sonrası klinikte bir süre dinlenip hasta normal hayatına dönebilir. İşlem özel bir istirahat gerektirmez.

Vakumlu Kürtaj Nerede Yapılır?

Vakumlu kürtaj muayenehane ve hastanelerde yapılabilmektedir. Lokal anestezide, sadece rahim ağzına anestezik madde uygulandığından hasta işlem sırasında adet sancısı gibi ağrı hissedebilir ayrıca bulantı kusma hissedebilir. Bunların şiddeti hastadan hastaya ve gebelik haftasına göre değişir. Günümüzde bu yöntemi genellikle daha önce normal doğum yapmış hastaların bazıları seçmektedir. Ağrı hissi ile konforsuz işlem kaygısı doktorun rahat çalışmasını önleyecekse tercih edilmemelidir.

Vakumlu Kürtaj Sonrası Kanama Olur mu?

Kanama hastadan hastaya değişmektedir. Ciddi bir kanama izlenmez. Bazen birkaç gün kanama olmayabilir bu da hastayı tedirgin etmemelidir. Genellikle 7–10 gün ile kendini sınırlayan bu kanama hastadan hastaya da değişen şekilde izlenir. Adetten yoğun ve aşırı ağrılı kanamalarda doktorla iletişime geçilir. Böyle kanama izlenmesi çok nadir bir durumdur.

Vakumlu Kürtaj Sonrası Nasıl Beslenilir?

Vakumlu kürtaj sonrası hasta istediğini yiyip içebilir, herhangi bir beslenme yasağı yoktur. İşlem özel bir diyet gerektirmez. Her zamanki gibi bol sıvı tüketilip dengeli beslenilmelidir. İşlemden sonra bulantı hissi ilk saatlerde olabilir, bulantı varsa ilk 4 saat sadece sıvı ve az besin alınması yeterli olur.

Vakumlu Kürtaj Sonrası Neler Önerilir?

Doktorunuzun yazacağı antibiyotik ve ağrı kesiciyi mutlaka kullanınız.

 • Kan uyuşmazlığı dediğimiz anne negatif, baba ise pozitif kan grubu olduğunda kan uyuşmazlığı iğnesi olarak bilinen iğneyi 72 saat içinde yaptırmalısınız.
 • 1 – 2 hafta içinde kontrole gitmeyi ihmal etmeyiniz.
 • Kanama hastadan hastaya değişkenlik gösterse de 7 – 10 günü genelde geçmez, bazen birkaç gün olmayıp arkasından âdet kanamasını geçmeyen ağrılı bir kanama eşlik eder.
 • 1 hafta cinsel ilişki, havuz, deniz yasağına uymalısınız.
 • Kürtajın Yasal Tahliye Dışında Yapıldığı Durumlar Nelerdir?
 • Ölü bebek, düşükten sonra parça kalması, annenin sağlığını tehdit eden ciddi hastalıklar ya da bebeğin yaşamla bağdaşmayan sakatlık durumu sayılabilir. Bu durumlarda 10 haftanın üzerinde bir gebelik varsa heyet kararı dediğimiz üç hekim imzalı rapor gereklidir.
 • Anormal vajinal kanama dediğimiz özellikle 35 yaş üzerinde düzensiz, sık ve fazla olan kanamalarda ayrıca, menopoz sonrası dönemdeki kanamalarda yapılır. İşlem sonrasında materyal tanı koymak amacıyla mutlaka patolojiye gönderilir.

Probe Kürtaj Nedir?

Bu kürtaj tıbbi nedenle anormal kanaması olan veya rahim duvarı kalınlaşması olanlara yapılan bir uygulamadır. Alınan parça patolojiye gönderilir. Böylece hem tanı hem de tedavi amaçlı olarak yapılan bu işlemden sonra anormal kanamada kesilmiş olmaktadır.

Kürtaj Yasal mıdır?

Türkiye’de kürtaj yasası, 10. gebelik haftasına kadar yasaldır. 10. gebelik haftasına kadar isteğe bağlı olarak gebelik sonlandırma işlemi yapılabilir. Bunun için evli veya bekar olmak fark etmez. Sadece kürtaj yaptırmak için 18 yaşının üzerinde olmalısınız. Evli kişilerin kürtaj yaptırması için eş rızası aranmalıdır. Her ülkenin kendi yasalarına göre gebelik haftası ve eş rızası arama kriterleri farklı olabilir. Kürtaj yasak olarak düşünülmesi ve yasaklanması durumunda çok daha farklı yollara başvurular her ülkede riskli görülmüştür.

Ruhsal olarak bu kararı verirken sosyal,ekonomik ya da herhangi bir başka özel durum nedeniyle alınan bu kararda güçlü olunmalı, yararlanılan tıbbi tedavi ve başvurmak zorunda kalınan aile planlaması hizmeti olarak görülmelidir.

İşlem sonrası yine rahatlar ve günlük hayatınıza yine kaldığınız yerden devam edecek şekilde klinikten ayrılırsınız. İşlem sonrası hastamızın kan grubu negatif eşi pozitif ise kan uyuşmazlığı iğnesi reçetesi verilir. 72 saat içinde bu iğne yapılmalıdır. Kürtaj şartları şu şekildedir:

 • Evli olunması halinde eşin imzası ile kürtaj işlemi yapılabilir.
 • 18 yaşından büyük ve evli değilse kendi imzası ile bu işlemi gerçekleştirebilir.
 • 18 yaşından küçük olunması halinde mutlaka anne ve babanın onayı gerekmektedir.
 • 15 yaşından küçük kişiler ise anne ve baba onayı olsa dahi bu tür cerrahi işlemleri yaptıramazlar. Bu yaştaki kişilerin kürtaj işlemi yaptırabilmesi için heyet raporu alması gerekmektedir.
 • Yukarıda saymış olduğumuz izinler alınsa dahi 10 haftanın üzerindeki gebeliklerde yasal olarak kürtaj işlemi yapılamamaktadır. KÜRTAJ YASAL SÜRESİ 10. GEBELİK HAFTASIDIR.
 • Evlilik dışı kürtaj yukarıdaki şartlara uygun olarak yasaldır.
 • Yasal kurallara uyularak KÜRTAJ YAPIYORUZ.
 • Kürtaj yasak değildir.

Yasal Kürtaj Haftası Nedir?

Gebelik tahliyesi istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için yasalarımıza göre 10. gebelik haftasına kadar yapılan bir işlemdir. Gebelik haftası sadece son adet tarihi değil ultrasonografi ile mutlaka teyit edilmelidir. Gebelik teyidinde ultrasonografik görüntülemenin yeri çok önemlidir. Biz işlem öncesi mutlaka kese görülmesi kaç haftalık gebelik olduğunun belirlenmesi ve dış gebelik olmadığı kesinleştirilmesi ile başlamaktayız. Ultrasonografik muayene yaparak daha sonraki çıkacak sorunları başta önlemekteyiz. Bu anlamda asla kese görülmeden kürtaj olunmamalıdır.

 

Kürtaja karar verildikten sonraki en önemli basamak işlem için merkez seçimidir. Tüm aletler ve ortamı steril hazırlamak şarttır. Tecrübeli kadın doğum uzmanlarınca yapılan vakumlu kürtaj güvenilirdir. İşlem genellikle 5 – 10 dakikayı geçmese de hastaların anesteziden uyanıp masadan kalkması 20 – 30 dakikayı bulur.

Tarih hesaplama sonuçlarına göre verilen randevularda şu konuya da çok dikkat etmeliyiz. Son adetin ilk gününden yapılan hesaplama da gebelik haftası 5 hafta olduğunda ultrason ile kese görünür olur ve işlem yapılabilir. Ultrason ile kese görülmeden işlem yapılması uygun değildir. Bu yaşanabilecek tıbbi komplikasyon risklerini ve dış gebeliğin yanlışlıkla tanısının gecikmesine yol açabilecek bir durumdur. Gebelik kesesi 5 haftanın başında dediğimiz gibi son adetin ilk gününden hesaplayarak izlenebilir. Yada hastamızın elinde kanda gebelik testi sonucu 1500-2000 olduğunda doktor ultrasonla keseyi izleyebilir.

Kürtaj ve Bebek Sağlığı

Bebekte kalıtsal hastalıklar ile alakalı olarak yapılan incelemelerde çocuğun bir sağlık sorunu olduğu fark edilirse bunun çocuğun aldırılması için bir gerekçe olarak görüldüğü fark edilmektedir. Bu durumda çocuğun kalıtsal hastalığı taşıması durumunda 10 haftalık yasal sınırın devreden çıkacağının da ayrıca bildirilmesi gerekir.

Bebeğin genel sağlığında sorun olmasının yanı sıra kalp atışının durması gibi durumlarda da aynı şekilde kürtaj uygulanacaktır. Bu tür durumların daha büyük sorun teşkil eden boyutu bebeğin doğuma yakın anne karnında vefat etmesi ile söz konusu olabilmektedir. Bu tür durumlarda bebeğin kürtaj ile alınması söz konusu olmadığı için anneye suni sancı verilerek doğum tamamlanır ve bebek alınır. Bu tür bir durumun annenin psikolojisi üzerinde ne derece olumsuz bir etkisi olduğunu görmek çok daha mümkün olacaktır. Annenin fiziksel sağlığının yanı sıra psikolojik sağlığının korunması için belirli bir süre psikoterapi alması önerilir.

Düşükten Sonra Kürtaj Nasıl Olur?

Yaklaşık 7 gebeden biri düşük yaşayabilir. Bu oran hiç küçümsenmeyecek kadar fazladır. Neden düşük yaşandığı konusu ise çoğunlukla kromozomal genetik bir kusur altında yatar.

Düşük yaşayan hasta kanama ve ağrı şikâyeti ile başvurduğunda ultrason ve muayene sonrası hastanın komplet yani tam düşük yaşamış mı tanı koyabiliyoruz.

Tam düşük gerçekleşmiş ise kürtaj işlemine gerek kalmamaktadır. Eğer düşük tam gerçekleşmemiş ise kanama ve ağrısı devam eder. Bu durumda kalan parça ultrason ile tespit edilip kürtaj işlemi ile düşükten sonra rahim temizleme için kürtaj uygulanmaktadır.

Uzmanlar tarafından da yapılan açıklamaya göre kadınların yaşadığı her düşük için kürtaja gerek yoktur. Bu aşamada ancak gebeliğin 6-7 haftadan daha büyük olması durumunda kürtaj gerekli olabilme ihtimali çok artsa da bazen sadece gebelik haftası bunu belirlemez. Bu sınırdan daha yeni olan gebeliklerde düşük meydana geldiği zaman bebeğe dair diğer tüm doku materyalleri de rahimden atması tam gerçekleştiyse kürtaj gerekmeyecektir. Kürtaj gerekmeden dokular atılır ve sağlıklı bir rahim müdahale olmadan işlevlerini sürdürmeye devam eder.

Tabi ki her düşüğün sonrasında konunun uzmanlarından bu konuda bilgi almalı ve kontrole girmeniz gerekir. Her düşük kendi süreciyle ilgili özel takip gerektirmektedir.

 

Kürtaj Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kürtaj bilgilendirmesinde işlem öncesi olası rahim zedelenmesi, rahim delinmesi, yapışıklık oluşması, parça kalması risklerini anlatan bilgi verirken tüm bunların minimum olarak izlenmesi doktorun tecrübesi, çıkan sorunları doğru yönetmesi ile, steril davranması ve sizin doktorunuzun uyarılarına uymanız ile neredeyse hiç görülmemektedir. Yani uygun şartlarda dikkatli işlem ve hastanın kurallara uymasıyla hastada kalıcı hiçbir hasar oluşamaz.

Kürtaj öncesi yapılması gerekenler öncelikle gebeliğin kesin olup olmadığı ve yasal tahliye süresi içinde olduğu öğrenilmelidir. Bunun için ultrason yöntemi ile gebelik tespitinin tarafımızca uygun kontrollerle ve gerekli testlerle yapılası daha sağlıklı bir süreç geçirmenizi sağlayacaktır. Kürtaj işlemi için kese görülmesi şarttır.

Özellikle genel anestezi işlemi için 4-6 saat aç ve susuz bir şekilde gelinmelidir. Lokal anestezi de ise böyle bir açlık süresi aranmaz.

Kürtaj yöntemleri ve kürtaj ücretleri hakkında kliniğe gelmeden de öncesinde arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kürtaj sonrası doktorunuzun düzenlediği reçetedeki antibiyotik düzenli kullanılmalıdır. İşlem sonrası uyarılara dikkat edilmeli ve kontrol ihmal edilmemelidir. Acil durumlar; aşırı açık renkli parçalı kanama, ateş ve kötü kokulu akıntıdır. Doktorunuzla acil durumlarda iletişime geçmeyi ihmal etmeyiniz.

Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler; 1-2 hafta cinsel temas, havuz, denizi, sauna yasaktır ve antibiyotik 5 gün kullanılır. 1 hafta 10 gün arasında leke leke veya adet gibi kanamanız olabilir, dönem dönem ağrı eşlik edebilir.  1-2 hafta içinde kontrolünüze gelmelisiniz. Aşırı kanama, uzayan kanama veya geçmeyen ağrıda doktorunuza ulaşmalısınız. 6 hafta içinde ilk adetiniz başlayacaktır. Ayrıca kürtajın sağlık dokümanlarına bilgi gizliliğiniz hassasiyet ile dikkat edilir.

Kürtaj sonrasında rahim ağzı açık olduğu için enfeksiyon riski yüksektir. Enfeksiyon olmaması için kadınların operasyondan sonra hijyene dikkat etmesi önemlidir.

Kürtaj, ciddi yan etkileri olan bir müdahale değildir. Kürtaj esnasında veya sonrasında herhangi bir sağlık sorunu görülmez. Enfeksiyon riski olan işlemden sonra enfeksiyon olmaması için 1-2 hafta hijyene dikkat edilmesi gerekir.

Kürtaj sonrasında rahim ağzı açık olduğu için enfeksiyon riski yüksektir. Bu nedenle operasyon sonrasında hijyene dikkat edilmesi önemlidir. Kürtaj sonrasında ara kanama ve lekelenme görülmesi normaldir.

Kürtajdan sonraki ilk yumurtlama dönemi, 20 gün sonrasında olacaktır. İlk adet dönemi ise 4-5 hafta sonrasında olmalıdır. Bu sürede adet görülmemesi halinde doktor kontrolüne gidilmesi önemlidir. Adet görememe enfeksiyondan kaynaklı olabileceği için tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kürtaj işleminden sonra kişilerin dikkat etmeleri gereken birtakım hususlar aşağıdaki maddelerde verilmiştir:

 • Kürtaj işleminden sonra kişi tuvalete çıkabilir ancak bu esnada kuvvetli bir şekilde ıkınmaktan kaçınmalıdır.
 • Kürtaj işleminden sonra kişi tuvaletten sonra temizlenme işlemleri için ılık su kullanmalı ve temizliğini önden arkaya doğru yapmalıdır.
 • Genital bölge temizliğine dikkat edilmeli ve bu temizlik sonrasında asla nemli bırakılmamalıdır.
 • Kürtaj işlemi sonrasında kanama durumu söz konusu olabileceği için kişinin kanama takibi yapması gerekmektedir.
 • Bu kanamalar fazla miktarda ise kişi mutlaka bir doktora başvurmalıdır.
 • Kürtaj işleminden sonra doktorun vereceği uyarılara kesinlikle uyulması gerekmektedir.
 • Kürtaj işleminden sonra kişide kötü kokulu akıntı, ateş gibi durumlar söz konusu ise bunlar enfeksiyon işareti olabilir, bu yüzden doktora başvurulması gerekmektedir.
 • Kürtaj işleminden hemen sonra hamile kalabilme ihtimali vardır, buna dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Kürtaj işleminden sonra kişiye bir süre istirahat önerilmektedir.

Kürtaj Ağrılı Bir İşlem midir?

Kürtaj konusunda kadınlar psikolojik olarak etkilendiği gibi onları düşündüren diğer bir konu da kürtaj işleminde ağrı olup olmayacağıdır. Her yıl teknolojik açıdan daha da ileri bir seviyede uygulamalarla vakumlu ağrısız kürtaj imkânı sağlamıştır. Ağrı olmaması için uygulanan iki anestezi yönteminden en çok tercih edilen uyuyarak tam ağrısız olan kısa süreli genel anestezidir.

Kürtaj İşlemi Ne Kadar Sürmektedir?

Kürtaj süresi 5-10 dakika kadar kısa süren bir uygulamadır. İşlemden sonra 10-20 dakika dinlenip günlük hayatına geri dönebilir.

Kürtaj Hamileliğe Engel Olur mu?

Kürtaj yaptırmak bilinenin aksine hamile kalmaya engel bir işlem değildir. Operasyon yaptıran kadınların 1 hafta sonrasında cinsel ilişkiye girmesi tavsiye edilir. Kürtajdan sonra ilk yumurtlama dönemi 20 gün içerisinde gerçekleşir.

Yumurtlama döneminde korunmadan ilişkiye giren kadınlar ilk yumurtlama döneminde halime kalabilir. Kürtajdan sonra ilk adet 4 hafta sonrasında görülür. Çok fazla kürtaj yaptırmak farklı sağlık sorunlarına neden olabileceği gibi hamile kalınmasına da engel olabilir.

Kürtaj olacak hastanın en çok yaşadığı stres doğurganlığını etkileyecek bir sorun ile karşılaşmadır. Asıl riskin ne kadar ve ne boyutta olduğudur. Vakumlu kürtaj ile steril şartlarda tek kullanımlık aletlerle, tecrübeli hekimlerce yapıldığında bu riske neredeyse hiç rastlanmamaktadır.

Kürtaj işleminde dikkat edilecek her nokta ile özenle yapılan bir kürtaj da doğabilecek risklerin hepsi neredeyse hiç görülmemektedir. Tabiî ki bu risklerin hasta işleme başlamadan bilgilendirme ile hepsinden haberdar olması gerekir. Bir kez daha tekrarlarsam tecrübeli, güvenli ellerde olacak işlemlerle riskleri düşünerek kendinizi stres ve kaygıya sokmayınız.

Kürtaj olan kişinin hamile kalması mümkündür. Bu aşamada kürtaj nedeni ile rahme zarar verilmemesi en temel kıstaslardan biri olacaktır. Alanında uzman olan kadın hastalıkları ve doğum doktoru ile bu süreci atlatmanız durumunda rahim fonksiyonları ve ilerleyen senelerde gebe kalmak ile alakalı bir sorun meydana gelmeyeceğini göreceksiniz. Tabi ki düzenli kontroller de sürdürülmelidir.

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki

Cinsel ilişki yaşamak için operasyon üzerinden 2 hafta geçmesini beklemek gerekir. Kürtaj sonrasında rahim ağzı açık olduğu için ilişkiye girmek rahim enfeksiyonuna neden olabilir. Rahim içi zarın iyileşmesini beklemek gerektiği gibi kürtaj sonrası meydana gelebilecek kanamaların da sonra ermesi gerekir. Bu nedenle cinsel ilişkiye kürtajdan 2 hafta sonra girilebilir.

Kürtaj Sonrasında Hamilelik İçin Ne Kadar Beklenmeli?

Kürtajdan sonra hamile kalma bilinenin aksine riskli değildir. Aynı zamanda kürtaj olmanın hamileliğe engel olduğu yönünde öne sürülen görüşler doğru değildir. Kürtaj olan bir kadın, Kürtaj Ankara operasyonundan 20 gün sonra yumurtlama dönemine girer. Sağlıklı bir şekilde hamile kalmak için kürtaj sonrasında cinsel ilişkiye girmek için belirli bir süre beklemeniz gerekir.

Hamile kalmak için, kürtajdan iki hafta sonrasında cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Operasyon üzerinden 20 geçmesi halinde ilk yumurtlama dönemi olacaktır. Bu süre içerisinde korunmayan kadınlar hamile kalabilir. Kürtajdan sonra ilk adet dönemi ise operasyondan 4-5 hafta sonrasında olmaktadır.

Kürtaj Sonrası Gebelik Riskli mi?

Kürtajdan sonra hamile kalma riskli değildir. Hamile kalmak isteyen kadınların, kürtaj operasyonundan sonraki 1 hafta dikkatli olması gerekir. Operasyon sonrasında rahim ağzı açık olduğu için enfeksiyon riski yüksektir. Bu süre içerisinde hijyene dikkat etmeli ve ilişkiye girmemelisiniz.

Kürtaj operasyonu sonrasında kadınların dikkat etmemesi, rahim içi enfeksiyonuna neden olabilir. Enfeksiyon, hamile kalmaya engel olan sağlık sorunlarından biridir. Bu nedenle hamile kalmak için enfeksiyon oluşmamasına dikkat etmeniz gerekir.

Kürtajdan sonra hamile kalma yönünde söylemlerin aksine kürtaj olan bir kadın ilk yumurtlama döneminde hamile kalabilir. Çok sayıda kürtaj olmak, rahim içi zarda yapışıklık olmasına neden olabilir. Bu nedenle çok sayıda kürtaj olmanız gebe kalmanıza engel olacak bir sağlık sorununu meydana getirebilir.

Kürtaj Sonrası Banyo Yapılır mı?

Kürtaj Sonrası Banyo Yapılır mı? Kürtaj işlemi ne kadar kısa süreli bir cerrahi işlem olduğu düşünülse de dikkat edilmeyen noktalarda hastamızın tedavisi uzayan sorunlar yaratabilmektedir. Küçük bir işlem gibi görülse de doktorunuzun uyarılarına uyarak geçireceğiniz dönem sayesinde sorunsuz bir dönem geçirirsiniz. Kürtaj sonrası ilk duş ne zaman alınmalı sorusu sıkça karşımıza çıkan bir sorudur. İşleminiz olduğu gün ayaktan duş alabilirsiniz. Duş sıcak olmamalı, oturarak vajina bölgesini dolduracak bir sıvı birikimine izin vermemeniz için ayakta duş tercihimiz olmalıdır. Asla vajina bölgesini tahriş edecek bir sabun sürmek, ovalamak, içerisini yıkamak yasaktır.

Kürtaj Sayısı Kısırlıkta Etkili Olur mu?

Kürtaj işleminde endometrium dediğimiz rahim duvarını hasar vermemek ve inceltmemek için ne kadar vakumla tecrübeli ve sorunsuz işlem geçirseniz de işlem sayısı artması bu riski artırabilir. Bu konuda doktorunuzu uyarıp bilgilendirmeyi gizlemezseniz işlemde çok ayrı bir hassasiyet ile riskinizi iyice minimuma çekilecektir.

Kürtajdan Sonra İlk Adet Ne Zamandır?

Kürtaj işleminden sonra yaklaşık 7-10 gün süren bir kanama döneminiz olabilir. Bu dönemin hiç kanamasız geçirilmesi de çok mümkündür. Bazen işlemden sonraki ilk adet 20. gün olabilir bazen ise 6 haftayı bulmaktadır. Ancak hastamızı taburcu ederken verdiğimiz bilgi genellikle en çok 30-45 gün arasında olarak süre belirlenmekteyiz. Bu süre zarfında kontrolünüze uymanız eğer adet olmadıysanız tekrar doktorunuzla iletişime geçmeniz sağlıklı olacaktır.

Kürtaj Zararları Nelerdir?

Geçmişte kürtaj yapılması için kazıma yöntemi kullanılmaktaydı. Bu yöntem rahim zarı delinmesi, yapışıklık gibi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Ancak günümüzde kullanılan vakumlu kürtaj yöntemi, rahimde herhangi bir sağlık sorunu meydana gelmesine neden olmamaktadır.

Kürtajın genital bölgeye zararı var mı? Kürtaj genital bölgeye zarar veren bir yöntem değildir. Ancak kürtaj sonrasında kadınların dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. Kürtaj sonrasında ara kanamalar ve lekelenmeler meydana gelir.

Kürtaj sonrasında rahim ağzı açık olduğu için enfeksiyon riski yüksektir. Bu nedenle kadınların hijyene dikkat etmesi gerekir. Kürtaj ardından ilk hafta içerisinde cinsel ilişkiye girmek enfeksiyon riskini artırmaktadır.

Kürtaj sonrasında dikkat edilmesi halinde etkileri 1-2 hafta içerisinde geçmektedir. Vakumlu kürtaj yönteminin sağlık sorunu oluşmasına neden olacak bir zararı söz konusu değildir. Aynı zamanda kürtaj olmak hamile kalmaya engel değildir.

Art arda ilk iki gebelikte kürtaj yaptırılması durumunda kişilerin sonrasındaki aşamada sorun yaşayabileceklerini de belirtmek gerekir. Bu durumda rahmin zarar görmesi sebebi ile yeniden çocuk sahibi olmanın daha zor bir hal alacağının da altı çizilmelidir. Bu nedenle doğum kontrol yöntemleri konusunda daha fazla bilgi sahibi olunması rahmin zarar görmemesi için atılması gereken en önemli adımlardandır. Uzman kişiler tarafından uygulansa dahi bazı dezavantajları bulunmaktadır. Bunları da aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Kürtaj işlemenin tamamlanması 1-2 gün sürebilmektedir.
 • Kürtaj işlemi sonrasında kişide fazla kanama durumu görülebilir
 • Yine bu işlem sonrasında kişilerde ağrı, sızı, kramp gibi istenmeyen olumsuzluklar görülebilir.
 • İşlemden sonra düşük gerçekleşmeyebilir yani gebelik sonlanmayabilir.
 • Gebeliğin sonlanmadığı durumlarda kişiye ek tabletler ya da cerrahi işlemler önerilecektir.
 • Ayrıca bazı kürtaj işlemlerinden sonra da hastanede yatmak gerekebilmektedir.
 • Bazı kürtaj işlemleri oldukça riskli olabileceği için kişinin bir sonraki gebeliği tehlikeye girebilmektedir.

Kürtajda Olası Riskler Nelerdir?

Kürtaj sırasında olabilecek riskler vakumlu kürtaj ve doktor tecrübesiyle neredeyse hiç rastlanmayacak kadar minimuma indirilmiştir. Güvenli ve steril vakum ile yapılan işlemler sonrası yan etkileri neredeyse hiç rastlanmamaktadır. Ancak her tıbbı işlemde olabildiği gibi olasılıkların en az rastlanılanı bile sıralayacak olursak bunlardan söyle bahsedebiliriz.

Rahim delinmesi özellikle rahim ağzından rahim içine geçiş sırasında zorlanıldığı zaman kontrollü yapılacak girişle başa gelme riski azaltılabilen bir durumdur. Yine de rastlanıldığında önemli olan doktorun fark ederek işleme devam etmeyip tıbbı olarak izleyeceği kurallara uyması durumunda sorunsuz atlatılabilecek bir tablodur. Bu komplikasyon beklenmeyen durumun nedeni doktordan ziyade hastanın uterus yani rahmindeki şekil bozukluğu ile daha çok ilgilidir.

Yine böyle bir sorunu doğru yönetmekte doktor tecrübesi ve işlemin ultrason eşliğinde yapılması önem arz eder. Rahimdeki hasar çoğu zaman kendi kendini tamir ederken çok nadir hastada laparaskopi ile onarmak gerekebilir. Rahim delinmesi tıbbi adı uterin perforasyon dediğimiz bu tabir sadece küretajda değil rahim içine girerek yapılan her işlemde olabilme olasılığı vardır. Bunlar arasında en sık olanı spiral takılma olarak sayabiliriz. Spiral takılırken de bu olasılık onam kâğıtlarında yazmaktadır.

Rahimde yapışıklık bu konuda yine rastlanabilme olasılığı düşük olsa bile hastalara işlem öncesi verilen bir bilgidir. Eskiden vakumla küretaj işlemi yapılsa bile işlem bitiminde keskin küret denilen bir işlem yapılarak rahim duvarı iyice temiz olduğundan emin olmak amacıyla yapılan bu uygulama bazen rahim duvarında yapışıklığa yol açabiliyor. Bu komplikasyon bahsettiğim gibi nadiren izlenmektedir. Tanısı rahim filmi ile konularak yapışıklık olan alanlar tedavi amaçlı yapılan histereskopi ile çözülebilir arkasından rahim içine spiral takılarak yapışıklıkların tekrar oluşmaması sağlanır.

Rahim enfeksiyonu ve buna bağlı olarak tüplerde rahimde görülen hasarlar nasıl önlenebilir. Özellikle rahim enfeksiyonu olduğunda antibiyotik tedavisi uygulanması önerilmektedir.

Parça kalması tıbbi adı rest olarak bilinen işlem sonrası kanama uzaması kasık ağrısı şikayetlerine yol açan ultrason bakıldığında tanısı konulan bu tablo genellikle rahim şekil bozukluklarına bağlı rastlanabilen bir durumdur. Çoğunlukla medikal tedaviye yanıt verirken çok nadir ikinci bir küretaja gerek kalabilir.

Artık bilmeliyiz ki küretaj sonrası tecrübeli hekimler de komplikasyon oranları neredeyse yok denecek kadar azalmıştır. Hekim ultrason eşiğinde vakum yöntemini kullanarak, hastalarımızda enfeksiyon kurallarına dikkat ettiği sürece sorun çıkmamaktadır.

Kürtaj Sonrası Rahimde Delinme

Kürtaj işlemlerinde rahimde delinme sorununun meydana gelmesi günümüz teknolojik şartlarında oldukça zordur. Bu tür bir riski azaltmak için ise mutlaka kürtaj alanında oldukça deneyimli uzmanların ve son teknolojik ekipmanlara sahip tedavi merkezlerinin seçilmesi kritik bir öneme sahiptir. Rahim delinmesi, işlem esnasında dikkatsiz davranılması yani sıra yapısal faktörlerle hastanın rahim yapısı ile de ilgili olabilir.

Kürtaj Sonrası Enfeksiyon Riski

Eğer ki yeterli donanıma sahip tedavi merkezlerinde muayene olunmaz ve uzman kadın doğum uzmanı seçimi yapılmaz ise enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalınması kaçınılmaz olacaktır. Ankara Kürtaj uzmanı olarak sizleri son teknolojik ekipmanlar ile donatmış olduğumuz tedavi merkezimizde enfeksiyon risklerinden ciddi bir şekilde koruyoruz.

Kürtaj Sonrası Rahimde Parça Kalabilir!

Kürtajın riskleri arasındaki bir başka önemli sorun ise rahimde parça kalabilmesidir. Rahim de parça kalma riski ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız mutlaka tecrübeli Kürtaj uzman tercihi yapmalısınız. Deneyimli kadın doğum uzmanları kürtaj alanındaki en güncel tedavi metodunu uygulayarak bu tür bir risk ile karşı karşıya kalmanızın önüne geçeceklerdir.

Kürtaj Sonrası Rahimde Kan Birikmesi

Eski kürtaj yöntemlerinin kullanılması sonucunda oluşabilecek riskler arasında rahimde kan birikmesi sorunu gelmektedir. Genellikle kürtaj konusunda deneyimli kadın doğum uzmanınca yapılan cerrahi müdahale sonrasında bu sorunlara karşılaşılma şansı çok azalmıştır.

Kürtaj Sonrası Gebelik Devam Edebilir!

Kürtajın riskleri arasında bir başka önem arz eden sorun yapılan cerrahi müdahaleler sonrasında gebeliğin devam etmesi ve hastanın tekrar kürtaj işlemlerine maruz kalabilmesi gelmektedir. Bu tür bir sorun genellikle gebeliğin beşinci haftasından önce gerçekleşen kürtaj işlemlerinde görülmektedir.

Kürtaj Gerçekleşmeyebilir!

Kürtajın gerçekleşmeme durumu genellikle hastanın daha önceden yaşadığı hastalıklar veya rahimdeki şekil bozukluklarından kaynaklanabilmektedir.

Kürtaj Kısırlık Yapar mı?

Kürtaj işlemi sonrası rahim iç duvarında bir yapışıklık meydana gelebilir. Bu yapışıklık sonrasında adetler düzenli gerçekleşmeyebilir ve rahimde kan birikmesi yaşanabilir. Bu tür durumlar kısırlık riski ile karşı karşıya kalınmasına neden olabilir. Kürtajın riskleri arasında yer vermiş olduğumuz bu sorun genellikle tecrübesiz kadın doğum uzmanlarının yapmış olduğu cerrahi müdahaleler sonrasında gerçekleşebilir.

Kürtajın riskleri azaltılmak isteniyorsa mutlaka deneyimli Kadın Doğum Uzmanları tercih edilmelidir. Ankara Kürtaj uzmanı Banu Akçal’ın yılların vermiş olduğu deneyim ve tecrübelerinden yararlanıp kürtaj risklerinizi ciddi oranlarda düşürmek istiyorsanız sizlere Kürtaj merkezimize bekleriz.

Kürtaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kürtaj süreci hakkında ne derece bilgi sahibi olursanız bu aşamada yaşayacağınız travmanın o kadar kolay atlatılacağını da eklemek gerekir. Kürtaj ile ilgili şunları bilmeniz gerekir:

 • Kürtaj bebek 10 haftalık oluncaya kadar yaptırılabilmektedir.
 • Bebekte bulunan kalıtsal bir hastalıktan kaynaklanan kürtajlarda ise çok daha uzun bir süre bebeğin aldırılması söz konusu olabilmektedir. Bunun yasal süreye takılmayacağı belirtilmelidir.
 • Operasyonun sonrasında size kanamanın olmaması için bir hap verilecektir. Bu hapın düzenli olarak kullanılması gerekir. Normalin dışında bir kanama olması durumunda anında doktorunuza durumu bildirmelisiniz.
 • Kadınların ilk gebelikleri ve daha sonrasında takip eden gebeliklerinde kürtaj yaptırması durumunda bir daha gebe kalmalarının oldukça zor olduğunu da eklemek gerekmektedir. Kişilerin bebek sahibi olma aşamasında tüm bu detayları dikkate alarak süreci devam ettirmesi gerekir. Doktorunuz size operasyon ile alakalı tüm bilgilendirmeleri yapacaktır.
 • Operasyonun sonrasında birkaç saat dinlenmenizin sonrasında taburcu edileceksiniz. Yanınızda bir refakatçinin bulunması baş dönemsi ya da halsizlik gibi sorunların ortaya çıkma ihtimaline karşın kesinlikle dikkate almanız gereken hususlardan olacaktır.

Konunun uzmanı olan doktorlardan bu konuda destek almak çok önemlidir. Hem yasal süre hem de maddi sebepler dolayısıyla farklı ve güvenilmez tıp merkezlerini tercih etmemelisiniz. Kürtaj uygulattığınızı farklı kişilerin öğrenmesi söz konusu değildir. Her operasyonda olduğu gibi bu durumun da sadece kişilerin özel bilgisi olduğu eklenmelidir.

Kürtaj nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Rahim duvarında anormal kanamaya yol açan patolojilerde, polip, myom, rahim duvarının anormal kalınlaşmalarında yapılır.
 • Menapozal dönemde kalınlaşma varsa rahim duvarında tanı amaçlı, kalınlaşma yok ama kanama varsa yine tanı amaçlı tercih edilir.
 • Belirli yaş grubunda özellikle 40 yaş üzeri anormal kanamalarda yine tanı ve tedavi amaçlı yapılır.
 • Bu durumlarda kürtaj sonrası materyal mutlaka patolojiye gönderilmelidir.

Kürtajın Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Kürtaj psikolojisi kadınlar için çocuktan vazgeçme kararı almanın oldukça zor olduğu bunun fiziksel etkileri olduğu kadar psikolojik etkilerinin de bulunduğu belirtilmelidir. Kadınlar üzerinde oluşan toplum baskısının yanı sıra psikolojik manada içine düştükleri çıkmazdan kurtulmaları için de kesinlikle bir destek almaları gerekir.

Kürtaj psikolojisi ile kadınların içine kapandıkları ve genel olarak bu sorunu yakınları ile paylaşmaktan çekindikleri de görülmektedir. Kadınların psikolojik travmalarını dile getirme konusunda özellikle çocuk sahibi olma ve cinsel yaşam ile alakalı olarak daha çekingen davrandıkları görülmektedir. Durum ne kadar geç paylaşılırsa geriye dönülmesi ve iyileşmesinin de o kadar zor olacağının bildirilmesi gerekir.

Kürtaj Fiyatları 2023

Kliniğimizde yapılan işlemlerle ilgili bizden rahatlıkla gebelik haftanıza göre yapılacak işlemdeki anestezi şekline göre kürtaj fiyatları için iletişim numaralarımızı arayabilirsiniz. Kürtaj fiyatları 2023’te yapılan işleme göre değişiklik göstermektedir. Bazı uygulamalarda 7 haftalık gebelik fiyatlarından sonra değişebilmektedir.

Kürtaj sonrası normal hayatına hemen dönüş yapabilir. Kürtaj ultrason eşliğinde kontrollü steril sorunsuz vakum yöntemi ile yapılır.

Kürtaj Fiyatları Ankara genelinde kliniğimizde yapılan son derece güvenli hizmet anlayışımızla sizleri Ankara kürtaj fiyatları 2023 hakkında bilgilendirmek istiyorum. Kürtaj fiyatları işlemin yapıldığı hastane ve muayenehaneye göre değişmektedir.

Kürtaj Yaptırmak Acıtır mı?

Kürtaj lokal anestezi ile yapılan bir cerrahi işlem olduğu için çok acı hissedilmez.

Kürtaj için yaş sınırı var mıdır?

18 yaş üzeri ve evli olan kadınlar kürtaj yaptırmak için eşlerinin imzasına gerek duymaktadırlar. 18 yaşından büyük ve evli olmayan kadınlar ise kendi rızaları ile kürtaj yaptırabilmektedirler. Ancak 18 yaşından küçük olanlar, kürtaj yaptırabilmek için anne ve babalarının imzasına ihtiyaç duymaktadırlar.

18 yaşından küçük kişiler kürtaj yaptırabilir mi?

Evet, 18 yaşından küçük kişiler kürtaj yaptırabilir. Ancak bu kişilerin kürtaj yaptırabilmesi için anne ve babalarından alınmış imzalı onay kağıdının olması gerekmektedir.

18 yaşından büyük kişiler kürtaj için izin almalı mıdır?

18 yaşından büyük olup evli olan kadınlar, kürtaj yaptırmak istediklerinde eşlerinin onayına ihtiyaç duymaktadırlar. Ancak 18 yaşından büyük olup bekar olan kişilerin kürtaj yaptırmaları için kendi rızaları yeterlidir.

Kürtajdan sonra hamile kalabilir miyim?

Kürtaj işlemi ardından gerçekleşen ilk yumurtlama genellikle 2-3 hafta sonrasında olmaktadır. Söz konusu bu zaman dilimi içerisinde cinsel ilişkiye girildiği takdirde hamile kalma ihtimali vardır. Fakat unutulmamalıdır ki kürtaj, cerrahi bir işlemdir. Kişi kürtaj sonrasında gebe kalmak istiyorsa kürtaj sonrasında minimum bir tane adet döngüsü geçirmeyi beklemelidir. Bu sayede rahim toparlanır ve iyileşir.

Kürtaj olduğum anlaşılır mı?

Hayır, kişinin kürtaj işlemi geçirdiği anlaşılmamaktadır çünkü kürtaj esnasında kesi veya dikiş söz konusu değildir. Herhangi bir pansuman işlemi gerektiren ameliyat izi de bulunmamaktadır.

Kaç haftalık hamileyken kürtaj yaptırabilirim?

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için yaptırılan kürtajın, gebeliğin 5. veya 6. haftasında yaptırılması önerilmektedir. Ülkemizde gebelik 10 haftaya ulaşana dek kürtaj yaptırılması yasaldır.

Kürtajdan Sonra Ne Olur?

Kürtaj sonrası ara kanamalar meydana gelebilir.

Kürtajdan sonra vücutta neler olur?

Kürtaj sonrasında kanama meydana gelebilir. Bu kanamanın durdurulması için kanama durdurucu ilaçların alınması sağlanır.

Kürtaj Olan Bir Kadın Ne Zaman İyileşir?

Kürtaj işleminden sonra kişi gündelik hayatına dönebilir ancak tam olarak iyileşmesi 15- 20 gün civarında olacaktır.

Kürtaj Olan Kişi Ne Yemeli?

Kürtaj olan kişi ağır ve yağlı besinlerden uzak durmalı, daha besleyici ve enerji veren gıdaları tercih etmelidir.

Kürtaj fiyatları nasıl belirlenir?

Kürtaj fiyatları birtakım unsurlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu unsurlar; kürtajın yapıldığı gebelik haftası, operasyonun türü ve hastanın sağlık durumundan oluşmaktadır. Her kürtaj operasyonu için sabit bir fiyatın söz konusu olması imkansızdır. Kesin bir kürtaj fiyat bilgisi almak için jinekolojik muayeneden geçmek gerekmektedir.

Lokal anestezide kürtaj fiyatları yükselir mi?

Hayır, lokal anestezide kürtaj fiyatları yükselmemektedir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilen kürtaj işleminin fiyatı daha düşüktür. Genel anestezi söz konusu olduğunda hasta kürtaj esnasında uyutulduğu için kürtaj fiyatı lokal anestezi altında yapılan kürtaja göre daha yüksek olmaktadır.

Kürtaj fiyatları hangi durumlarda artar?

Kürtaj fiyatlarını artıran birkaç unsur bulunmaktadır. Lüks hizmet sağlayan hastanelerde yapılan kürtaj, oldukça yüksek fiyatlı olacaktır. Klinik ve muayenehanelerde kürtaj fiyatları, lüks hizmet veren hastanelere oranla daha azdır. Ayrıca kürtajın genel anestezi altında yapılması ve gebelik haftasının artması, kürtaj fiyatlarını artıran unsurlardandır.

Kürtaj fiyatları her yerde aynı mı olmaktadır?

Hayır, kürtaj fiyatları her yerde aynı değildir birçok unsura bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak asgari kürtaj fiyatının varlığından söz etmek mümkündür. Kürtaj fiyatları, her sene tabip odası katsayısı baz alınarak değişmektedir. Klinikler, söz konusu bu asgari fiyat üzerinden kendi kürtaj fiyatlarını belirlemektedirler.

2023 kürtaj fiyatları ne kadardır?

2023 kürtaj fiyatları, Tabip Odası katsayısı baz alınarak klinikten kliniğe göre değişiklik göstermektedir. Kürtaj fiyatları; kürtaj esnasında uygulanacak anestezi şekli, gebelik haftası, hastanın sağlık durumu gibi unsurlara bağlı olarak değişmektedir.

Ankara Kürtaj Ne Kadardır?

Ankara kürtaj fiyatları, her klinikte farklılık göstermektedir. Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi Ankara kürtaj fiyatlarını da doktorun bilgi ve deneyimi, kürtajın yapılacağı yer ve hastanın kürtaj öncesi ve sonrası konforu gibi faktörler etkilemektedir. Kürtaj Ankara’da fiyat olarak değişiklik göstermektedir. Net bir fiyat için jinekolojik muayene gereklidir.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası