Hamilelikte Bulantı ve Kusma

Hamilelikte bulantı ve kusma, pek çok kişinin sürecin farklı aşamalarında yaşadığı bir problemdir. Sıklıkla birinci trimester denilen, gebeliğin ilk üç aylık periyodunda görülür. Bazı kadınlarda bulantı ve kusma oldukça nadirdir ve kısa sürer, bazıları ise bu durumu gebeliğin sonuna dek yaşayabilir.

Hamilelikte bulantı ve kusma nedeni tam olarak bilinmeyen bir durumdur. Bununla birlikte bulantı ve kusmaya yol açan sebepler arasında hCG ve östrojen hormonlarının yer aldığı tahmin edilmektedir. Bu hormonlarda meydana gelen değişiklikler, mide ve bağırsaklar üzerinde etki oluşturup bulantı, kusma gibi durumların ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.

Bulantı Neden Ortaya Çıkar?

Hamilelikte bulantı ve kusma hormonlarda meydana gelen dengesizlikler nedeni ile ortaya çıkabilmektedir. Bunun bir sorun olarak değil sağlıklı bir hamilelik olarak yorumlanması gerekmektedir. Hamileliğin genelde ilk haftalarında ortaya çıkacaktır. 3. ay seviyesinde de bu bulantıların ortadan kalkacağı görülür. Bulantı ve kusma sorununun yaygın şekilde görüldüğü dönemlerde size iyi gelen besinleri bulmanız gerekmektedir. Size iyi gelen besinleri bularak bulantının olabildiğince düşük bir seviyeye indirilmesine imkân sağlayabilirsiniz.

Hamilelikte bulantı ve kusma için ayrıca bir ilaç tedavisi uygulanmasına gerek olmayacaktır. Hamilelikte ilaçlardan olabildiğince kaçınmanız gerekir. Bulantı ve kusmanın kendiliğinden ortadan kalkmasını beklemek sizin için çok daha mantıklı bir adım olacaktır. Bulantı ve kusmanın ortadan kaldırılması için temiz havada yürüyüşler yapmak, hafif ama sağlıklı besinlerden yana tercihinizi kullanmak sizin için çok daha verimli biri alternatif olacaktır.

Hamilelik Sürecinin Zorlukları

Hamile kalma sürecinin zorluğu kadar hamilelik haberini almanızın sonrasında da sizi heyecan dolu bir dokuz ayın beklediğini belirtmek gerekir. Bu aşamada farklı kadınların hamilelik hikayelerinden yola çıkmamanız gerekir. Her doğumun ve hamilelik sürecinin kişiye özel olduğundan emin olmalısınız. Bu nedenle bir başka kişinin yaşamış olduğu zorlukların belki sizin işçin konu dahi olmayacağını göreceksiniz. Aynı durum normal doğum hikayeleri kapsamında da geçerliliğini sürdürmektedir.

  • Hamilelik sürecinde bol bol yürüyüş yapmalısınız. Son aylara doğru yaklaştıkça pilatesi de hayatınıza sokmanız önerilmektedir. Bu spor kesinlikle uzman kontrolünde yapılmalıdır.
  • Yapılan egzersizlerin etkisi ile beraber kişilerin olabildiğince kısa bir süre içerisinde normal doğum yapması mümkün kılınmaktadır.
  • Hamilelik sürecinde doktorunuzun size sunmuş olduğu takviye vitamin haplarını almayı da ihmal etmemelisiniz.

Bu detaylara dikkat etmenin yanı sıra düzenli olarak doktor kontrollerinize gitmeniz gerekir. Doktorunuz herhangi bir aksaklık fark ettiği anda size gerekli olan müdahaleyi yapacak ve ek destek takviyelerini de sunacaktır.

Bulantıya Hangi Besinler İyi Gelir?

Hamilelikte bulantı ve kusma ile mücadele ederken sizin en büyük yardımcınız muz olacaktır. Muzun mide asidini dengeleyici bir yanı bulunmaktadır. Tam da bu nedenle bulantı hissettiğiniz anda küçük parçalara bölünmüş halde muz tüketirseniz hem sağlıklı bir tercih yapmış olursunuz hem de bulantıdan kurtulmuş olursunuz. Bulantı ve kusma ile başa çıkmak için tuzlu krakerlerin de oldukça verimli alternatifler olacağı görülmektedir. Bu krakerlerin susamlı olan versiyonlarından uzak durmalısınız. Susamlı olan versiyonların midede ayrıca bir yanmaya sebebiyet verdiği de görülmektedir.

Hamilelikte Bulantı ve Kusma

Hamilelikte bulantı ve kusma sorunu yaşayan kişilerin soğuk süte de bir şans vermesi gerekir. Mide yanmasından mide bulunmasına kadar bir çay bardağı kadar soğuk süt tüketmek mide yanmasının önüne geçecektir. Bu sütü olabildiğince hızlı bir biçimde içmeniz gerekir. Sütün size gaz yaptığını düşünüyorsanız laktozsuz olan seçeneklerden yana tercihinizi kullanabilirsiniz.

Bulantı ve Kusma Kilo Vermeme Neden Oluyor Ne Yapmalıyım?

Bulantı ve kusmanın kişilerde hamileliğin ilk aylarında kilo vermeye neden olacağının da altı çizilmelidir. Bulantı ve kusma sorununun ortadan kaldırılması için öze bir çaba sarf etmenize gerek kalmayacaktır. İştahınızın ilerleyen aylarda zaten hiç istemediğiniz kadar açık olacağını ve sizin bebeğinizi besleyecek olan besin akışını her halükârda sağlayacağınızı bildirmek gerekmektedir. Bulantı ve kusma hamilelik sürecinde endişe veren bir durum değildir.

Aşerme de bu süreç içerisinde ele alınması gereken durumlardandır. Kişilerin canının bir anda bir besini çekmesi aşerme olarak nitelendirilir. Bu noktada aşerdiğiniz yiyeceği yemediğiniz zaman çocuğa bir zarar geleceği söylentilerinin doğru olmadığını belirtmek gerekmektedir. Bunun tam tersine anne yeterli miktarsa sağlıklı bir biçimde besleniyorsa bebeğin genel sağlığında da herhangi bir sorun olmayacaktır.

Hamilelikte bulantı ne zaman sona erer?

Bulantılar ortalama 3 ay seviyesinde son bulmaktadır fakat kişiden kişiye göre de değişim arz ettiğinin ayrıca bildirilmesi gerekir.

Gebelikte bulantı ve kusma neden olur?

Hormonal olarak yaşanan dengesizlikler ani iniş çıkışlar sebebi ile bulantı ve kusma sorununun meydana geldiği görülmektedir.

Gebelikte bulantı kusmaya ne iyi gelir?

Krakerlerden ve soğuk sütten bu aşamada yardım alabilirsiniz.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası