Evde Kızlık Zarı Kontrolü

Evde kızlık zarı kontrolü, genital bölgenin ve söz konusu yapının karmaşıklığı nedeniyle teknik açıdan yapılamayacak bir uygulamadır. Pek çok kadın, farklı sebeplere bağlı olarak kızlık zarının zarar gördüğü şüphesi duyabilmektedir. Bu şüpheyi gidermek için kontrolü kendileri evlerinde yapmak isteyebilirler.

Evde kızlık zarı kontrolü yapılabileceğine dair internette birçok yazı bulunmaktadır. Ancak konu hakkındaki en sağlıklı sonuca ulaşmak için mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına danışılmalıdır. Aksi halde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Doktor kontrolü dışında yapılan muayenede yanlış sonuçlara ulaşılması muhtemeldir.

Evde Kızlık Zarı Kontrolü Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı, vajina girişinin dışarıdan gelebilecek mikroplardan koruma işlevi gören bir dokudur. Bununla birlikte, bu zara yüklenen toplumsal anlamlar nedeniyle sosyolojik olarak daha fazla önem taşımaktadır. Evlilik öncesi cinsel birlikteliklerin olumsuz karşılandığı toplumsal yapılarda özellikle kadınlar arasında ciddi bir endişe kaynağıdır. Bu nedenle özellikle şu sorular çok merak edilmektedir:

Kızlık zarı el ile hissedilir mi?

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır?

Kızlık zarı parmakla kontrol edilir mi?

Evde kızlık zarı kontrolü yapılır mı?

Kızlık zarı aynada görülür mü?

Bu sorulara cevap verebilmek için kızlık zarının yapısının anlaşılması gerekmektedir.

Kızlık zarı nedir?

Kızlık zarı vajinanın hemen girişinde yaklaşık 1-1,5 cm içerde bulunan, bu mesafenin kişiden kişiye değiştiği, bir dokudur. Farklı kızlık zarı çeşitleri vardır. Görüntülerinden anlaşılabilen farklı zar çeşitlerinin yapıları da farklı olabilmektedir. Bu farklı yapılardaki zarların bazıları esnek, bazıları daha sert ve sağlamdır. Dolayısıyla her zar, esnekliğine bağlı olarak farklı durumlarda kanayabilir ya da hiç kanamaz.

Bazı kızlık zarları ilk cinsel ilişkide bile yırtılmayacak esnekliğe sahip olduğundan kanama gerçekleşmeyebilir. Bazı kadınlarda ise doğuştan kızlık zarı olmayabilir, dolayısıyla herhangi bir kanama hiçbir şekilde gerçekleşmez. Dolayısıyla kızlık zarı konusunda en net bilgiye, ancak bir uzmanın görüşüne başvurularak ulaşılabilir.

Kızlık zarı yırtık olup olmadığı nasıl anlaşılır? Kızlık zarının karmaşık yapısından dolayı evde bekaret kontrolü mümkün değildir. İnternette bulunan bilgilere güvenilerek ayna karşısında evde yapılan kontrollerde kızlık zarına zarar verme riski vardır. Ayrıca kızlık zarlarının çeşidine göre görüntüsünde de değişiklik olacağından, bu konuda uzman olmayan birinin yanlış sonuçlara ulaşması daha olasıdır.

Bu nedenle çevrimiçi ortamlarda, “evde bakirelik testi” şeklinde yapılan yorumlardan uzak durulması gerekir.

Evde Kızlık Zarı Kontrolü

Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?

Bekaret testi olarak da bilinen kızlık zarı muayenesinde en sağlıklı sonuçlara ulaşabilmek için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına (jinekolog) danışılmalıdır. Peki, kızlık zarı kontrolü nasıl yapılır?

Evde Kızlık Zarı Kontrolü

Muayene için kişinin fiziksel ve psikolojik sağlığının iyi olması gerekir. Öncelikle hasta litotomi pozisyonuna getirilir. Litotomi, kadın genital bölgesinin en kolay izlenebildiği pozisyondur. Kişinin sedyeye sırt üstü yatıp bacaklarını iki yana ayırdığı pozisyonda, hekimin gözlemleyerek yaptığı muayene ağrısız bir şekilde yaklaşık 5 dk sürmektedir. Bu muayene sırasında kızlık zarı zedelenmesi söz konusu değildir.

Farklı tiplerde olabilen kızlık zarlarının durumunun anlaşılması için en güvenli yol kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına (jinekologlara) başvurmaktır. Bu uzmanlar, cinsel sağlık sorunlarına ilişkin doğru bilgi verebilir ve uygun muayeneleri gerçekleştirerek kişisel sağlığı değerlendirebilirler.

Ankara’da kızlık zarı muayenesi ve fiyatları hakkında tüm merak ettikleriniz için Op. Dr. Banu Akçal ile iletişime geçebilir, kliniğimizden muayene randevusu alabilirsiniz.