Kızlık zarı kanaması genellikle cinsel ilişki sonrası gerçekleşir. Ancak hymen esneyebilen bir yapı olduğu için uyarılma ve kayganlık sağlanırsa hiç kanama olmayabilir. Bu durum kadından kadına değişmektedir. Bunun fiziksel sebepleri olabileceği gibi kültürel, dini veya psikolojik sebepleri de olabilir.

Kızlık zarı kanaması özellikle ilk gecede bizim gibi Müslüman toplumlarda çok sık olarak beklenen bir olaydır. Başka bir deyimle bakirelik kavramı toplumumuzda hiçbir zaman yerini kaybetmemiştir. Sosyal olarak bu kavram kuşaktan kuşağa aktarılırken ebeveynlerin kız çocuk yetiştirmelerinde yerini, en önemli öğreti olarak alması bazı travmaları devamında getirmiştir. Benim de kadın hastalıkları uzmanı olarak ilgilendiğim vajinismus, yani ilişkide istem dışı kasılma ile ilişkiye izin veremeyen hastalarımın çoğunda, bu zarın önemini yanlış vurgulayan anne ve baba faktörleri yer almaktadır.

Toplumumuzun verdiği önem ve kız çocuklarının bakirelik kavramına duydukları özen yadsınamaz bir gerçekken, bakirelik korunma kaygıları neredeyse bazen kaygı bozukluklarına yol açacak düzeyde olmaktadır. En ufak riskli bir harekette bile, örneğin banyo yaparken kızlık zarı yırtılması kaygısı yaşayan kızlarımız bile olabiliyor. Bunların hepsinin temelinde yetiştirilirken yapılan uyarıların boyutu, eksik bilgiler ya evlenince kanamaz ise kaygıları yer alıyor.

Kızlık Zarı Bakire Olan Herkeste Kanar mı?

Kızlık zarı yapısı çok değişken olan bir zardır. Kimi zaman ilk ilişkide kanamaya neden olurken kimi zaman ilk ilişkide kanama olmaz. Bu tamamen doğuştan yaradılışınız gereği olan bir durumdur. Gözünüzün rengi gibi değiştiremeyeceğiniz bir sonuçtur. O zaman ilk ilişkinizde kanamanız olmayınca hiç telaş etmeyiniz. Eğer çevreniz veya siz rahat edemediyseniz en yakın zamanda kadın hastalıkları uzmanına ulaşmalısınız. Yapacağımız muayenenin sonucunda size zar yapısını anlatacak, esnek olan zarlarda ilişkide kan gelmeyeceğini izah edecektir. İlk ilişkide kanamanız olmadıysa tekrarlıyorum panik olmadan bu konuda uzman hekime başvurmalısınız.

Kızlık Zarı Kanaması

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Olur?

Kanama genellikle ilişkiden hemen sonra gelen çoğu zaman leke şeklinde açık renkte az bir kandır. Bazı bayanlar da kanama lekeden fazla ped dolduracak kadar aktif açık renk gelip, sonrasında rengi koyulaşarak kahverengi renk alıp miktarı da azalarak birkaç gün sürebilir. Çok ama çok nadir hastada kanama fazla olup acil doktor başvurusu gerektirir. Bu olasılık çok düşüktür. Bu durum genellikle ön sevişme ıslaklığı beklenmeden ani hareketlerle gerçekleşebilir. Uzman doktorca bazen dikiş atılması gerekebilir. Tıpta adı coit yırtığı olarak bilinir. Tekrarlamama gerekirse hiç kanama olmaması da gayet doğaldır.

Ankara’da kızlık zarı muayenesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası