Gebelik testi, kişinin kanından ya da idrarından gebelik durumunun tespitini yapan uygulamalardır. Bu testler genellikle idrarda veya kan örneklerinde insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir hormonun varlığını tespit eder.

Gebelik testi hamilelik durumunun fark edilmesi için evde ya da hastanelerde yapılabilir. Bu testlerin evde kolay şekilde kullanılabilen ya da hastane ortamı ve laboratuvarda kontrol edilebilen versiyonları arasında çeşitli farklara sahiptir. İdrar testleri, adet gecikmesinden birkaç gün sonra yapılmaktadır. Kan testleri ise çok daha hassastır, gecikme yaşanmadan dahi gebeliği tespit edebilir.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Beklenilen âdetin tarihiniz en az bir gün geçmiş olmalıdır. Telaşla yapılan erken gebelik testleri sizi yanılgıya sokabilir. Bunu önlemek için negatif çıkan sonuç birkaç gün sonra, en geç bir hafta içinde adet olunamadı ise mutlaka tekrarlanmalıdır. Kan testi ise gecikme olmadan birkaç gün önce bile doğru sonucu verse de adet gecikince hemen yapıldığında yanıt kesin ve doğrudur. Bizim savunduğumuz idrar testinin doğru zaman da yapıldığında güvenilirliği %90-95 iken, kan testini %100 olmasıdır. Her zaman olunmayan adetlerde yumurtlama değişiklikleri nedeniyle hastaya bağlı olan hatalardan kaçınmak için negatif çıkan bu testlerde bir hafta sonra testi tekrarlamakta fayda getirecektir.

İdrarda Gebelik Testi

İdrarda gebelik testlerinde güvenilirlik %90’dan %97’ye kadar artıran son çıkan markalara yönlendirilse de şu bir gerçek ki doğru zamanda doğru yapılan testlerin hepsinde sonuca ulaşırsınız. Dikkat etmeniz gereken son kullanma tarihi ve üretim tarihi, kutunun düzgün saklanmış güvenilir olarak eczaneden teminidir. İdrarda yapılan testin konforu hastaların aceleci davranmaları ile testi adet gecikmeden yapmalarına yol açabilir. Test yapma tarihinde biz uzmanların görüşü en az bir gün adet gününüz geçmelidir. Bazı test markalarından iki test çıkar, bunun nedeni negatif bir sonuçta testi tekrarlamanız için bir veya en geç bir hafta içinde testinizi tekrarlama imkânı sağlar. Test sonucunuz pozitif ise yine bir hafta içinde doktorunuzla iletişim önemlidir. Gebelikte beklenmeyen durumların takibinde bu erken başvuru bizi tanıya götürür. İdrar testinin zamanının sabah idrarında olmasında fayda vardır.

Gebelik Testi

Beta HCG Hormonu (B-HCG)

Kanda ve idrarda yapılan testin ikisi de HCG hormonunu tespite göre çalışan sistemlerdir. İdrar testinin de kan testinin de mekanizması üretilen HCG hormonunun tespitine dayanır. Hcg hormonu sperm ile yumurta döllendikten yaklaşık 6 gün kadar sonra rahime yerleşir, buna implantasyon denilir. Rahime olan yerleşme ile beraber HCG salgılanmaya başlar. Bu hormonun ilk tespiti döllenmeden 11 gün sonra kanda, ondan birkaç gün sonra idrarda olacaktır.

Kanda Gebelik Testi

Kanda yapılan testimiz bizi kesin tanıya götürdüğü gibi yukarıda bahsettiğim sistemde kanda HCG hormonunu tespit ederken verilen sayı değeri ile de gebelik haftasını saptar. Kan testinde de iki farklı teknik kullanan laboratuvar vardır. Birisi sadece pozitif ve negatif diye sonuç verirken, diğeri kanda sayısal değer tespit eder. Biz uzmanlar kan verilmiş iken sayısal değer vereni tercih etmenizden yanayız. Kanda gebelik testi zamanı sperm yumurta birleşmesinden 11 gün sonra vermeye başlar. Kan testi sonucunuza göre söylediğimiz haftanız aslında sizin ilişkinizden hesaplanan hafta hesabı çıkmaz burada da hastalarımız yanılmaktadır. Unutulmamalıdır ki gebelik hafta hesaplaması sizin son adet ilk gününüz başlangıç alınarak yapılır. Siz bize iki haftalık iki hafta önce ilişkide bulunduk derken, biz size dört haftalık son adet tarihinden diyebiliriz. Bunu anlamak ve anlatmakta zorlanılan ekibe ben bazen Şöyle bilgi veriyorum: “Sperm yumurta ile birleştiği günü bulmak için bizim söylediğimiz haftadan yaklaşık iki hafta düşmelisiniz. Bu konunun bazen çiftler arasında tam anlaşılamayıp çözüm için uğraşmaları yerine biz uzmanlardan izah duymaları çok doğru olacaktır.”

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası