Smear testi rahim ağzındaki anormal hücre değişikliklerini tespit etmek için kullanılan bir yöntemdir. Rahim ağzından alınan hücre örnekleri mikroskop ile incelenerek kanserli hücreler veya kansere dönüşebilecek hücreler tespit edilebilmektedir. Bu test sayesinde pek çok hastalığın erken tanısı mümkün olmaktadır.

Smear testi tıp literatüründe “Pap smear” veya “Papanicolaou smear testi” olarak da bilinmektedir. Rahim ağzındaki hücrelerin özel bir fırça ya da spatula ile alınarak laboratuvar ortamında incelenmesini içerir. Tamamen acısız bir işlemle gerçekleştirilen bu testin düzenli aralıklarla yaptırılması önerilir.

Smear Testi Nedir?

Smear testi rahim ağzı kanseri tanısında kullanılmaktadır. Test metotlarının gelişim göstermesi ile kanser türlerinin tespit edilmesi her zamankinden çok daha kolay bir hal alır olmuştur. Bu noktada sorun meydana gelmemesi için gerekli olan önlemlerin alındığı, neredeyse tüm hastanelerde jinekoloji kliniklerinde ve onkoloji servislerinde smear testinin yapıldığı görülmektedir. Smear testinin sonucunun çıkmasının sonrasında uzmanınızın bunun tekrarlanmasını talep etmesi de söz konusu olabilir. Eğer destekleyici başka bir veri elde etmek isterse ultrasondan ya da rahim içi görüntüleme sistemlerinden de faydalanmalarına olanak verilmektedir.

Smear Testi

Rahim Ağzı Kanserinin Tespiti

Smear testi ile rahim ağzı kanserinin tespit edilmesi konusunda büyük bir adım atılmıştır. Bu noktada rahim ağzı kanseri ile alakalı en sıkıntılı hususların başında belirtilerin oldukça gizli olması ve genellikle belirtilerin kadınlar tarafından dikkate alınmaması gelmektedir. Kadınlar tarafından belirtiler dikkate alınmadığı için hastalığın ilerlemesinin durdurulması konusunda da aksaklıklar meydana gelebilmektedir. Smear testi ile rahmin iç kısmından fırça yardımı ile sürüntü alınmaktadır. Bu sürüntünün analiz edilmesi ile rahim ağzı kanserinin mevcut olup olmadığı hakkında bilgi alınması mümkün kılınmaktadır. Rahim ağzı kanseri ile alakalı olarak incelemeler yapıldığı zaman özellikle ailesinde kanser geçmişi olan kişilerin bu konuda çok daha dikkatli olması gerektiği de eklenen hususlar arasındadır.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri rahmin serviks olarak da adlandırılan kısmında oluşan kanser dokusu olarak da tanımlanabilmektedir. Bu kanser türünün en temel belirtileri arsasında şu unsurlar yer almaktadır:

  • Cinsel ilişki yaşamanızın sonrasında vajinada normalin dışında şiddetli bir kanama meydana gelmesi rahim ağzı kanserinin en sık görülen belirtileri arasında yerini almaktadır.
  • Sırt ve bacak kısmında meydana gelen ve sıklıkla tekrarlayan ağrıların olması da en sık rastlanan unsurlar arasında karşımıza çıkmaktadır. Kadınlar bu ağrıları genellikle başka hastalıklar ile eşleştirdiği için akıllarına rahim ağzı kanseri ile alakalı herhangi bir soru işareti de gelmemektedir.
  • Sebepsiz olarak ortaya çıkan yorgunluk ve ani şekilde beliren kilo kaybı da her kanser türünde olduğu gibi rahim ağzı kanserinde de meydana gelen sorunlardandır.

Bu belirtilerden biri ya da birkaçını hissettiğiniz anda kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız. Ailenizde bir kanser geçmişi varsa bu konuda daha da dikkatli olmanız gerekmektedir. Kişilerin HPV virüsünü kapmış olmaları rahim ağzı kanserine yakalanacakları manasına gelmeyecektir. Kadınların neredeyse yüzde ellisinin hayatlarının belirli bir döneminde bu rahatsızlıktan mustarip oldukları fakat bağışıklık sistemleri aracılığı ile bu sorunun ortadan kaldırılmasının mümkün kılındığı görülmektedir. Vajinal alanda meydana gelen kokulu akıntılar da sıklıkla ortaya çıkan belirtiler arasında kendini göstermektedir. Bu tür durumlarda kişilerin HPV virüsü kaptığını anlamak mümkündür. Ayrıca siğiller de bu virüs sebebi ile meydana gelir.

HPV Aşısı

Smear testi tespit aşamasında oldukça önemli bir avantaj sağlarken HPV aşısının da hastalığın önlenmesi konusunda büyük bir fırsat yarattığını belirtmek gerekmektedir. HPV aşısı sayesinde aşının tamamlanmasının sonrasında 5 sene kadar rahim ağzı kanserine karşı korunma mümkün kılınmaktadır. Sadece kansere karşı değil aynı zamanda HPV enfeksiyonunun ortaya çıkarabileceği her türlü etkiye dair korumanın yapılması sağlanmaktadır. HPV aşısının yan etkisi olup olmadığı da sıklıkla sorulan sorular arasında bulunmaktadır. Faydaları ve yan etkileri göz önünde bulundurulduğu zaman faydalarının çok daha üst seviyede olduğunu da eklemek gerekmektedir. HPV aşısının sigorta tarafından karşılanmıyor olması dikkat çekicidir. Bu konuda gerekli olan hassasiyetin sergilenmesi için özellikle kadınlar tarafından büyük çaba sarf edilmeye devam edilmektedir.

Smear testi aracılığı ile rahmin iç kısmından fırça yardımı ile sürüntü alınmaktadır. Bu şekilde smear testinin analiz aşaması başlayacaktır.

Smear testinin pozitif çıkması durumunda ultrason ile rahim içi görüntüleme yapılarak kesin tanının konulması sağlanır.

Smear testi aracılığı ile rahim ağzı kanseri şüphesi olan kişilerin gerçekten bu rahatsızlığa maruz kalıp kalmadıkları tespit edilmektedir.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası