Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışına -genellikle fallop tüplerine- yerleşmesi durumudur. Bu durumda yumurta normal olarak gelişemez ve hastanın hayatını tehdit eder. Bu nedenle dış gebeliğin derhal tedavi edilmesi gerekir.

Dış gebelik durumunda embriyo rahim dışı bir yerde tutunur. Döllenmiş yumurtanın karın boşluğu, yumurtalık veya serviks gibi yerlere de yerleşme olasılığı vardır.  Rahim dışında bir yerde embriyo sağlıklı bir şekilde gelişemez ve ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

Ektopik gebelik olarak da bilinen bu anormalinin risk faktörleri şunlardır:

 • Fallop tüplerinin zarar görmesi,
 • Daha önce ektopik geçirmiş olmak,
 • Bazı doğum kontrol yöntemleri,
 • Sigara kullanımı,
 • 35 yaş üzeri olmak,
 • Tüp bebek yöntemi.

Dış Gebelik Neden Olur?

Ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim duvarına değil, genellikle fallop tüpüne yerleşmesiyle meydana gelir. Bu durum, döllenmiş yumurtanın gebelik kesesini rahim içinde değil, rahim dışında oluşturmasına yol açar. Ektopik gebelik, rahmin dışında gerçekleştiği için normal bir gebelik olarak devam edemez ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Dış gebelik tedavisi, durumun şiddetine ve teşhis edildiği zamana bağlı olarak değişir. Bazı durumlarda ilaç tedavisi yeterli olabilir. Bu tedavi, döllenmiş yumurtanın vücuttan atılmasını sağlar. Daha ileri durumlarda ise cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi, genellikle laparoskopi (kapalı ameliyat) yöntemi ile gerçekleştirilir ve etkilenen fallop tüpünün tamamen veya bir kısmının çıkarılmasını içerir.

Dış Gebelik

Ektopik gebelik sonrası dönemde, düzenli tıbbi takip önemlidir. Bu, gelecekte sağlıklı bir gebeliğe hazırlık açısından kritik öneme sahiptir. Ayrıca, ektopik gebelik tedavisi sürecinde, kadınların duygusal destek ve danışmanlık hizmetlerinden faydalanmaları da önerilir. Çünkü ektopik gebelik, kadın sağlığı üzerinde ciddi etkilere sahip olabilecek bir durumdur. Erken teşhis ve uygun tedavi, olası komplikasyonların önlenmesinde hayati rol oynar. Bu nedenle ektopik gebeliğin belirtileri fark edildiğinde hemen tıbbi yardım alınmalıdır.

Dış gebelik belirtileri nelerdir?

 • Anormal vajinal kanama

Adet dönemi dışında görülen anormal kanamalar

 • Pelvik veya karın ağrısı

Ani başlayan ve genellikle tek taraflı olan ağrı

 • Omuz ağrısı

Karın içine kan sızması diyaframa baskı yapabilir. Bu durum omuz ağrısına neden olabilir.

 • Baş dönmesi ve bayılma

İç kanama nedeniyle kan basıncı düşmesi sonuncu baş dönmesi veya bayılma görülebilir.

 • Karın bölgesinde şişlik veya rahatsızlık

Ektopik gebelik ilerlediğinde tüpün yırtılması sonucu

Rahim duvarı kalınlaşması, bazen dış gebelikle karıştırılabilen fakat genellikle hormonal dengesizliklerden kaynaklanan başka bir durumdur. Bu nedenle, ektopik gebelik teşhisi için detaylı bir tıbbi değerlendirme yapılması önemlidir.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası