Dış gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim dışında yerleştiği ve geliştiği bir durumdur. Potansiyel olarak anne hayatını tehdit edebilmektedir. Bu nedenle dış gebeliğin erken teşhis ve tedavisi oldukça önemlidir.

Dış gebelik durumunda embriyo rahim dışı bir yerde, genellikle fallop tüplerinde yerleşmektedir. Bu durumda söz konusu embriyo sağlıklı bir şekilde gelişemez ve zamanla ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu durum için daha fazla risk faktörü oluşturan bazı etkenler söz konusudur. Örneğin ileri yaş gebeliği, tüplerde ortaya çıkan bazı sorunlar bunlar arasındadır.

Dış Gebelik Nedir?

Normalde tüpte döllenen yumurta tüp hareketleri ile rahim içine taşınır ve rahim içerisine yerleşir. Ancak rahim içerisine olan bu taşınmada aksama olması ile dış gebelik oluşur. Yani gebelik tüpte, kornual (tüple rahim bileşkesinde) bölgede, yumurtalıkta, karın içinde, rahim ağzında yerleşebilir. Oluşan dış gebelik en çok tüpte izlenmektedir. %90-95 oranında tüpte yerleşir. Anne ölümlerinin 2. en önemli nedenidir. Her 100 gebelikten 1’i dış gebeliktir. Çok nadir izlenen diğer gebelik türü ise heterotopik yani hem iç hem dış gebeliktir.

Dış Gebelik Nedenleri Nedir?

Bu durum yukarıda da bahsettiğimiz gibi tüpten rahim içine olacak transferi etkileyen nedenlerle oluşur.

  • Tüplerde tıkanıklığa yol açan durumlar
  • Pelvik enfeksiyon geçirilip bunun tüplerde tıkanıklığa yol açması da tüp hareketlerini etkileyen en önemli faktörlerdendir.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıkları geçirmek
  • Daha önce geçirilmiş karın operasyonlarına bağlı yapışıklıklar tüpleri ve pelvik organları etkileyip dış gebeliğe yol açabilir
  • Öncesinde dış gebelik geçirmek
  • Geçirilen tüp ameliyatları
  • İlleri anne yaşı ve sigara kullanımı
  • Kısırlık ve yumurtlama tedavileri
  • Progesteron içeren doğum kontrol yöntemleri tubal hareketi etkileyerek riski artırır.

Rahim içi araç kullanımı yani spiral kullanımı yıllarca bu riski artırdığı söylense de kesinlikle artırmadığını söylemek doğrudur. Buradaki yanılgının nedeni spiral normal gebeliği önlemedeki etkinliğinden dolayı gebelik rastlanırsa olasılık olarak dış gebelik rastlanmasından kaynaklanmaktadır. Yani spiral dış gebelik riskini artırmaz.

DIŞ GEBELİK

Adet gecikmesi sonrası kasık ağrısı ve kanama en sık rastlanan şikayettir. Eğer erken tanı almışsa bazen sadece bu bulgularla kalırken biraz daha ilerleyip hastada halsizlik, baygınlık, tansiyon düşmesi ve karın içi kanamaya bağlı ciddi karında gerginlik, ağrı, hazımsızlık hissi omuzlara bile vurabilir. Karın içi kanama sonrası periton.

Dış Gebelik
Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası