Gynefix spiral doğum kontrolü sağlamak için kadınların rahmine yerleştirilen küçük bir cihazdır. Spiraller bakır ve hormonal madde içerirler ve rahim içinde bu maddeleri salgılayarak gebelik oluşumunun önüne geçerler.

Gynefix spiral yeni nesil spirallerden biridir ve komplikasyon riski ve yan etkileri oldukça azdır. Koruyuculuğu rahim içine yerleştirildikten sonra beş yıl kadar devam etmektedir. Ancak herkes spiral kullanamaz. Hastanın bu işlem için uygun olup olmadığı jinekolog tarafından belirlenmelidir.

Modern, Hormonsuz, Yeni Nesil Rahim İçi Araç Olarak Bilinmektedir.

Gynefix Spiral Avrupa’da 20 yılı aşkın süredir kullanılırken 2015’ten bu yana da ülkemizde uygulanmaktadır. Belçikalı Dr. Dirk Wildemeersch‘in geliştirdiği rahim içi araçtır.

Gynefix Spiral Nasıl Bir Spiraldir?

Küçük bakır tüplerin bir cerrahi ip üzerine sıralanması ile oluşmuş bir rahim içi araçtır. Üst ucundaki bir düğüm aracılığıyla rahim tavanına sabitlenerek yerleştirilmektedir. Bu sayede kayma, batma, dışa atılma olasılığı minimuma inmektedir.

Gynefix Spiral

Gynefix Spiral Ne Avantaj Sağlıyor?

Takılma mekanizması ile rahim tavanına yerleştirilmesi sayesinde kayma, dışa atılma riski yok denecek kadar azdır. Esnek yapısıyla ve küçük olmasıyla rahim içine uyum sağlaması daha kolaydır. Böylece kanamayı arttırmaz, enfeksiyona yol açmaz.

Gynefix Spiralin Etki Mekanizması

Salgıladığı bakır iyonlar ile spermi etkisiz hale getirir. Yumurta ile spermin döllenmesini önler. Rahimde prostaglandin artışı ve lökosit artışı ile yabancı cisim benzeri reaksiyon oluşturarak spermi etkisiz hale getirir.

Gynefix Nasıl Yerleştirilir?

Öncelikli olarak hastanın adet bitişi ya da adetin son günleri olmalıdır. Burada amaç gebelik riski olmadığını kanıtlamaktır. Ultrasonla rahim uygunluğu için muayene yapmak gerekir. Özellikle rahimde yerleştirilecek olan alanda sorun olmaması ve bu alanın yeterli kalınlıkta olması gerekir. Sonrasında yerleştirilme işlemine geçilir. Takılma süresi 5 dakikadan kısa sürmektedir.

Gynefix Takılmasından Sonra Uyarılar

1 hafta sonra ve ilk adet bitimindeki kontrollerinizi ihmal etmeyiniz. Takılmadan sonraki 1 hafta cinsel ilişki yasaktır. 3 ay ara kanama izlenebilir, sonrasında bu izlenmeyecektir. Kötü kokulu akıntı, fazla kanama, ateş, kasık ağrısı gibi durumlarda doktorunuza başvurmalısınız. Ara kanama, cinsel ilişkide batma, kayma, kanama artışı, enfeksiyon riski gibi yan etkiler diğer spirallerden %99 daha azdır.

Koruyuculuk 5 yıldır.

Doğum yapmamış olanlara da takılması bir avantajdır. Doğumdan 3 ay sonra, kürtajdan hemen sonra, acil korunmada ilk 3 gün içinde, adet kanamasının son günleri takılır.

  • Yan etkisi azdır.
  • Kanamayı arttırmaz.
  • Kanamanızı azaltmaz çünkü hormonsuzdur.
  • Enfeksiyon, kayma, batma rastlanması diğer spirallerden çok daha azdır.

Gynefix Spiral Fiyatı

Gynefix fiyatları ile ilgili sürekli soru gelmektedir. Spiraller arasında en güncel ve en modernlerinden olan gynefix standart bir fiyat politikası izlemektedir. Yüksek fiyat beklentilerinin aksine makul ve uygun fiyatlarda tutulmaktadır. Güncel fiyatlarını almak için bizi arayabilirsiniz.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası