4 boyutlu ultrason Ankara, bebeğin oldukça yüksek netlikte görülmesini sağlayan bir teknolojidir. Bu yöntem ile yapılan ultrasonda vücut yapısı, hareket ve gelişimlerin takibi oldukça kolay biçimde yapılabilmektedir. Bu uygulama sayesinde bebeğin yüzü dahi net biçimde görülebilmektedir.

4 boyutlu ultrason Ankara ve diğer illerde pek çok hastane ve klinikte mevcut bir teknolojidir. Bu işlem daha çok tercihe bağlı bir prosedür olarak düşünülmelidir. İşlem genellikle standart ultrasonlara göre daha pahalıdır ve tüm sağlık sigortaları tarafından karşılanmamaktadır. Bu ultrason işleminin alanında deneyimli ve uzman bir hekim tarafından yapılması ve yorumlanması gerekir.

4 Boyutlu Ultrason Nedir?

4 boyutlu ultrason (4D Ultrason) ile bebeğinizi cilt dokusu da dahil tam olarak görebildiğiniz, hareketlerini izleyebildiğiniz bir teknolojidir. 3D dediğimiz hareketsiz görüntünün, hareketli haline verilen isim 4D ultrasondur.

4D cihazların kullanımın artması ile aileler “bebeğimiz kime benziyor bakalım”, “saçı var mı”, “gözünü açıp kapıyor mu”, “parmağını emiyor mu” dedikleri net görüntüler alınabilmesi ile bu ultrason popüler hale gelmiştir.

4 Boyutlu Ultrason Ankara

4D Ultrasonun Avantajı Nedir?

3D ve 4D görüntüler ile cilt dahil görülebildiği için bazı anormal durumların saptanmasında bize yardımcı olmaktadır. Bunlar arasında omurga yapısı, dudak yapısı, parmaklarla ilgili anomali taramalarında ayrıcalık sağlamaktadır.

Anomali Taraması Nedir?

Anomali taraması detaylı ultrason veya 2. basamak ultrason gibi isimlerle anılan bir incelemedir. Ultrason ile yaklaşık 30 dakika kadar sürer bebeğin ayrıntılı olarak her organının incelenmesi yanında, rahmin, plasentanın ayrıca kan akımlarının da kapsamlı bakılmasını içerir.

Anomali taraması dediğimiz 20-22 haftalarda yapılan detaylı ultrason mutlaka 3 veya 4 boyutlu ultrason olması gerekli midir?

Tarama için 2D ultrason yeterlidir. Ancak 3D ve 4D ultrason cihazları yumuşak dokular cilt dahil daha faklı planlardan görüntü alması hekime kolaylık sağlayabilmektedir. Başka bir deyişle kesinlikle detaylı ultrason için 4D veya 3D ultrason gerekmez.

4 Boyutlu Ultrason Ankara

4 Boyutlu Ultrasonlar Zararlı mıdır?

Sık karşılaştığımız sorulardan bir tanesidir. En az 2D ultrason görüntüleri kadar güvenilirdir. Zaten aslında 4D ultrason görüntüleri 2D görüntülerin kullanılması içeren farklı bir teknolojidir. Ancak yine de tecrübeli hekimlerce belirli süreleri aşmadan yapılması faydalıdır.

Ultrason Çalışma Mekanizması Nedir? Işın Verir mi?

Ultrason cihazları ses dalgaları ile çalışır. Yayılan ses dalgaları tekrar proba dönerek oluşan görüntünün iki boyutlu yansıması ile elde edilen 2D ultrasonken, cihaz 3D veya 4 D olduğunda cilt dahil alınan görüntülerde yine ses dalgaları ile alınmaktadır. Tabi ki bu 4D görüntülerde aile bebeğini renkli ve tam olarak inceleme imkânı olunca, hastamız ve yakınları için tercih söz konusu olmaktadır. Ancak tekrarlamak gerekirse her şeyin fazla ve abartılı sürelerde profesyonel olarak kullanılmaması uygun değildir. Bu nedenle yapılan 4 boyutlu ultrasonlar tecrübeli uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

4D Ultrasonda Görüntü En Güzel Hangi Haftada Alınır?

Anomali taraması yapılan haftalarda başlayan bu görüntüler yani 20-22 haftalarda, gebelik son haftalarına kadar bebeğin duruşu, suyu ile ve annenin cilt altı yağ doku kalınlığına bağlı olarak değişebilmektedir. Genellikle 26-30 haftalar arasında yakalanan görüntüler çok tatminkâr olmaktadır.

4 Boyutlu Ultrason Fiyatı Ne Kadardır?

Merkeze karar verdikten sonra fiyat bilgisi için arayabilirsiniz. Her merkez farklı fiyatlara yapabilmektedir. Ortalama fiyat olarak 300 TL ile 600 TL arasında seçilen merkeze göre değişmektedir.

4 Boyutlu Ultrason Yapan Yerler?

Ankara’da pek çok merkezde bu teknoloji bulunmaktadır. Ankara’da 4D ultrason kullanılarak yapılacak olan bu inceleme için kliniğimizden yararlanabilirsiniz. Görüntüleri CD şeklinde kayıt alıp size vermekteyiz. Sağlıklı gebelikler ve bebekler dileriz.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası