Ağrısız Rahim Filmi Ankara

Ağrısız rahim filmi Ankara Rahim filmi, tıbbi olarak histerosalpingografi (HSG) olarak isimlendirilmektedir. Tüplerin ve rahim boşluğunun incelenmesi için çekilen görüntüleme yöntemidir. Kontrast madde kullanılarak radyoloji bölümünde çekilmektedir.

Ağrısız rahim filmi Ankara bazı hastalıkların tanısı için önemlidir. Bu işlem çok uzun sürmez ve genellikle ağrısızdır. İşlem sırasında ağrıyı en aza indirmek için uyuşturucu jeller de kullanılabilir. Rahim filmi teşhis aşamasında hekim tarafından önerilmektedir. Film çekimi de çoğunlukla kadın hastalıkları ve doğum uzmanınca yapılmaktadır.

Rahim Filmi Ne İçin Çekilir?

Rahim ve tüplerin yapısını bozan, tıkanıklık yaratan durumları saptamak için çekilir. Tüp tıkanıklığı dışında rahimde bölme yaratan anatomik bozukluklar (septum), yer işgal eden patalojiler (miyom, polip) gibi tanıları koyduran inceleme yöntemidir. En sık infertilite yani kısırlık araştırması için istenilen bir tetkiktir.

Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

Rahim filmi adetin bitiminde ve ilişkide bulunmadan çekilmelidir. Burada amaç gebeliğin üzerine çekilmemesi ve ovulasyondan önce çekilmesidir. Rahim filminden sonra gebe kalan hasta öyküleri az değildir. Bu nedenle adetin 1. gününden sayılarak 5-10 gün içinde çekim tercih edilir. Adet kanamasının da bu sırada kesilmiş olması istenir. Başka bir tarifle adet kanaması bitiminden sonraki 3-5 günü geçmeden ve ilişkide bulunmadan çekilmelidir.

Normalde aç gelinmesine gerek yoktur ancak sedasyon yani uyutularak çekinmek isteyen hastalarda 6 saat açlık aranır. Genelde lokal anestezi ile çekilmektedir. Gelmeden önce çoğu zaman ağrı kesicinin 2 saat öncesinde alınması yeterli olup, lokal anestezi ile çekilmektedir. Ancak hasta isterse uyutulması da işlemi konforlu kılar.

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Röntgen masasına sırt üzeri uzanan hastamızın bacakları jinekolojik masamızda olduğu gibi yanlara aralanır.

Spekulum dediğimiz muayene aleti yerleştirildikten sonra, antiseptik solüsyonla temizlenen rahim ağzına lokal anestezi sonrası sabitlenmesi için bir alet ile tutulup, ince bir kanül yardımıyla opak madde rahim içerisine verilir. Verilen opak madde filmde beyaz alanlar olarak izlenir. Rahim içini ve tüpleri doldurup karın boşluğunda dağılımı gösteren görüntüler alınır. Sıvı rahim ve tüpleri doldurduğunda hastamız bir miktar geçişin verdiği ağrıyı hissedebilir. Anestezi altındaki hastalarımız zaten bu işlemler sırasında uyumaktadır.

Ağrısız Rahim Filmi Ankara

Bu işlem sırasında doktor işlemi skopi dediğimiz televizyon ekranı gibi bir ekrandan anında görüp izleyebilir. Ancak skopi olması her zaman şart değildir. Bu sırada görüntüler kaydedilir.

İşlem bitince kanül, spekulum çıkarılıp hastamız biraz dinlenip hemen kaldırılabilir. İşlem sonrası normal hayatına devam edebilir. Özel bir dinlenmeye gerek yoktur. Antibiyotik tedavisi sonrasında eklenmektedir.

Rahim Filmi Ne Kadar Sürede Çekilir?

5-10 dakikalık bir işlemdir.

Rahim Filmi Sonucum Ne Zaman Verilir?

Rahim filmi eğer skopi ile çekildiyse doktorunuz o sırada bilgi verir. Görüntülerde 15 dakika gibi kısa sürede çekimleri ile size çıktı şeklinde verilir. Ancak bazı merkezler, o merkezin radyoloji uzmanınca görüntünün raporlanmasını bekletebilirler. Bu da merkezin yoğunluğuna bağlı olarak değişen süreleri içerebilir.

Biz hastalarımızın filmini tercih ettikleri merkezde lokal veya sedasyon ile çekerek, sonucu skopide hemen yorumlayıp sonuçlarını da 15 dakika içinde verebilmekteyiz. Fiyat bilgilendirmesi için arayabilirsiniz.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası