Aşılama Nedir? Çiftlerde bir yıl korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalınamaması durumuna infertilite (kısırlık) adı verilir. Bu teşhisi alan çiftlerin araştırılmasında erkekten meni tahlili olarak bilinen spermiorgram; kadından ultrason, adetli bazal hormonlar, adet bitişi ise rahim filmi istenir.

Aşılama Nedir? Özellikle çocuk sahibi olmak isteyenlerin oldukça merak ettiği bir sorudur. Erkek ve kadın tahlil sonuçlarından elde edilen verilerle bazen tüp bebek aşılamanın önüne geçer. Çoğunlukla tüpler açık ve spermiogram da aşılama yöntemi için yeterli sayıda ise tüp bebekten önceki protokol aşılamadır.

Aşılamadaki bu sayı genellikle ileri hareketli 5 milyondan az olmayacak bir sayı olmalıdır. Tek faktörle aşılamaya seçilecek hasta belirlenemez. Sperm yanında yumurta kalitesi de önemlidir. En önemli faktörlerden biri de aşılama için tüpler açık olmalıdır. Tüpleri kapalı bir kadına direkt tüp bebek yöntemi önerilmelidir. Tecrübeli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı aşılamaya karar vermelidir. Bu yöntem erkekten alınan spermin belirli bir işlemden geçirilerek bir kanül yardımıyla kadının rahmine bırakılmasıdır. Aşılamanın doğal bir ilişkiden yarattığı fark spermin katettiği yolda oluşan olumsuz faktörlerden kurtulmasıdır.

Aşılama Nasıl Yapılır?

Aşılama için tüpler açıksa ve sperm sayısı yeterliyse yumurta hazırlığı için hasta adetinin 2. veya 3. günü çağrılarak ihtiyaç duyulduğu ölçüde düşük dozda iğne veya hap ile yumurta gelişimi sağlanır. Bu yaklaşık 10 -15 günü içeren bir takip sistemidir. Yumurtaların ölçümü ve sayısı değerlendirilerek çatlatma iğnesi zamanı belirlenir. Eğer yumurta sayısı 17 mm üzerinde 3’ten fazla ise çoğul gebelik riskleri artabilmektedir. Daha yüksek sayılarda bazen işlem tüp bebeğe çevrilmektedir. Hasta hazırlık sırasında yeterli sayı ve boyuttan sonra çatlatma iğnesi vurularak 24-38 saat içinde aşılama için hazır edilmedir. Aşılama için hazırlanan spermiogram yaklaşık olarak 2 saat içinde alınan meninin bazı işlemlerden geçirilerek hazır edilmesidir.

Aşılama Nedir?

Aşılama için hasta biraz idrara sıkışık olarak jinekolojik masaya alınır. Spekulum dediğimiz jinekolojik muayenehane aleti takıldıktan sonra rahim ağzı serum fizyolojik ile yıkanır. Arkasından ince plastik aşılama kanül ile çekilen sperm rahim içine enjekte edilir. Ağrısız ve çok kısa süren bu işlemden sonra yaklaşık 15 dakikalık istirahat bile yeterlidir. Aşılama günü özel bir bakım verilmez. Hastamız günlük yaşamına geri hemen dönebilir. İlişki yasaklanmamalıdır.

Aşılama Başarısı Nedir?

Genellikle %20’lerde aşılama başarısı oranı bildirilmektedir. Aşılama sayısı 3’ten sonra artık tüp bebek aşamasına geçilmesi önerilirken pek çok faktörle doktorunuz tek aşılamadan sonra bile tüp bebek önerebilir.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası