Bartholin Kisti Ameliyatı Tedavisi Ankara

Bartholin kisti ameliyatı tedavisi Ankara Bartholin kisti vajina girişinde bulunan Bartholin bezlerinin tıkanması sonucu oluşur. Bu kistlerin tedavisi kistin boyutuna, belirtilere veya enfeksiyon riskine bağlı olarak değişir.

Bartholin kisti ameliyatı tedavisi Ankara ameliyatın türü hastanın durumuna ve doktorun değerlendirmesine göre belirlenir. Ameliyat poliklinik ortamında gerçekleştirilebilir ve hasta genelde aynı gün içinde taburcu edilir.

Bartolin Bezi Nerededir? Görevleri Nedir?

Bartolin bezi vajen girişinin iki yanında sağlı sollu yer alan yaklaşık olarak yarım santimetre boyutunda olan bezlerdir. Bu karşılıklı girişte yer alan iki bezde incecik bir kanal ile vajina girişine açılır. Buraya açılmasının en büyük avantajı salgıladığı salgılar vajina girişinde kayganlaştırıcı rol oynar. Bu salgı cinsel ilişkide ağrı hissedilmesini önleyen bir kayganlık görevi görür.

Bartolin Kisti Nasıl Oluşur?

Bartolin bezi kanalının tıkanması sonucu bartolin bezi şişer buna bartolin kisti adı verilir. Normalde bartolin bezi elle hissedilemeyecek kadar küçükken ancak şiştiğinde hissedilir. Bu şişlik 2-6 cm arasında değişebilen boyutlarla birlikte karşımıza gelebilir. Bu kanalın tıkanmasına yol açan nedenler travma, enfeksiyon, tahriş gibi dış veya iç etkenler olabilir. Bu kist genelde şişlik şikayetine yol açarken ilişkiye engel olabilir veya ağrılı ilişkiye yol açabilir. Ağrıya ateş titreme de eşlik ediyor ise bartolin kisti enfekte olup bartolin apsesine dönüşmüştür. Bartholin Kisti Ameliyatı için bize ulaşabilirsiniz.

Bartolin Absesi

Bartolin bezi kanalı tıkanması sonucu bartolin kisti oluşur. Bu duruma enfeksiyon eşlik ettiğinde ise ismi bartolin absesi olmuştur. Bartolin absesi nedeniyle oluşan şişlik ağrı ileri boyutlara ulaşıp acil doktor başvurusunu gerektirebilmektedir. Bu durum küçük olan kistlerde hiç belirti ve şikâyete yol açmazken büyüdükçe şişlik nedeniyle yürümede güçlük, ağrılı cinsel ilişki, ateş belirtileri gösterebilir.

Bartholin Kisti Ameliyatı

Bartolin Kisti veya Absesi Nasıl Tedavi Edilir?

Hiçbir şikâyete yol açmayan sadece çok küçük olanlar izlenebilir.

Cerrahi Tedavi

Marsupializasyon

Kanalın dışarı ağızlaştırılması ameliyatıdır. Özellikle bu tedavi cinsellikte kayganlığı sağlayan salgının azalmaması için bezi tamamen almamak için tercih edilir. Açılan kist ağzı dış dokuya ağızlaştırılıp dikilir. Amaç yeniden kapanmamasıdır. Lokal anestezi ile yapılabilecek, 10-15 dakika süren bu işlemde, abse büyük ve çok ağrılı ise sedasyon ile de yani uyutularak da yapılabilir.

Marsupializasyon Sonrası Tekrarlama

Bu oran %20-35’dir. Ne kadar iyi yapılırsa yapılsın tekrarlama riski vardır. Tekrarını önlemek için gümüş nitrat denilen bir madde kist içine yerleştirilebilir. Bir de word katater yerleştirilirse tekrarlama riski düşer.

Word katater yerleştirilerek tekrarlama riski %10 ların altına indirilmeye çalışılmaktadır. İşlemlerden sonra bu katater 4 hafta kadar kalmakta böylece tam drenaj sağlanmaktadır. Bu katater kiste yerleştirilerek 4 hafta gibi bir iyileşme süresine bırakılır.

İşlemlerden sonra antibiyotik verilerek, 3-4 hafta cinsel ilişki de yasaklanmalıdır.

Bartolin Bezinin Cerrahi Olarak Tam Çıkarılması

Bu tüm tedaviye rağmen tekrarlayan olgularda cinsel kuruluk ve kayganlıkta azalmaya yol açacağı anlatılarak yapılan bir cerrahi işlemdir. Bez tam olarak çıkarılır.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası