Bekaret (Kızlık Zarı) Kontrolü Yapılır mı?

Bekaret (Kızlık Zarı) Kontrolü Yapılır mı? Sadece kadının kendi rızası ile gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Ancak bazen adli vakalarda da bu kontrolün yapılması istenebilir. Vajina girişinde bulunan dokunun zorlamaya bağlı olarak zarar görüp görmediğini anlamaya yönelik bir işlemdir.

Bekaret (Kızlık Zarı) Kontrolü Yapılır mı? Bekaret diğer adıyla kızlık zarı kontrolü çok basit ve ağrısız bir muayenedir. Kadın doğum uzmanınca yapılır. Ağrısız ve çok basit bir muayenedir. Muayene sırasında kızlık zarı asla zarar görmez. 18 yaşını tamamlamış her bayanın kızlık zarı hakkında bilgi alma özgürlüğü vardır. Genital bölgeye ışık kaynağı tutularak kadın doğum uzmanınca gözle hiçbir alet kullanılmadan yapılan muayene ile tanı konur.

Kızlık zarları çeşitleri nedeniyle yorumlanması önemlidir. Daha önce ilişkiye bağlı olan çentikler ile doğal olan çentikler kadın doğum uzmanınca çok kolay ayırt edilebilir. İlişki sonrası oluşan zedelenmeler çentik olarak isimlendirilir. Bunlar tarif edilirken saat kadranı yönünde isim verilir. Örnek verecek olursak saat 3 ve 5 hizasında kaideye varan çentik (deflore alan) izlenmiştir gibi bir bilgilendirme yapılır. Halk arasında yırtılma denilen yerler saat kadranı ile tarif edilir. Bu sadece sözel olan bilgidir. Hasta isteğiyle bir rapor düzenlenmesi sadece üst kurumdan gelecek bir yazı ile mümkündür. Yani dikkat edilmesi gereken başvuru adli bir vaka ise bu muayenenin resmi bir üst yazı ile yapılması gerekir. Üst yazı ve görevlendirme size yapıldıysa rapor düzenlenerek cevap verilir. Bunun dışında reşit olan her bayan kendi kızlık zarı şeklini ve yapısını merak edip bilgi almak isteyebilir.

Bekaret (Kızlık Zarı) Kontrolü

Kızlık zarı zedelenmelerinin akut dönem dışında zamanı tespit edilemez. Zedelenmenin olduğu en fazla ilk 7 gün içinde o bölgedeki taze yara bulgusu ile kendini gösterir. Zaman geçince doku iyileşeceği için zedelenme zamanını tespit mümkün olmayacaktır. Zedelenen alan çok hızlı bir şekilde kendiliğinden tamir olur.

Kızlık zarı çok esnek bir dokudur. Bu nedenle uygun kayganlık olduğunda kızlık zarı hiç zarar görmez ve kanamaz. İlk gece kanama beklentisi olan bizim gibi toplumlarda ilk gece sonrası bekaret kontrollerine aileleri ile getirilen çok sayıda genç kız vardır. Bir kez daha vurgulamakta çok büyük fayda görüyorum. Bazı kızlık zarları diğerlerine göre çok daha esnek olup kanamaya müsaade etmez. Yani kanama olmadan çok rahatlıkla ilişki olur. Bu kızlık zarı çeşitlerinin fazla olması ve kişiden kişiye değişen yapısından dolayıdır. Asla bir kusur, özür değildir. Saçımızın şekli, gözümüzün rengi nasıl birbirimizden farklı ise kızlık zarı şekillerinin de farklı olması doğaldır.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası