Fallop tüplerinin amacı üreme sisteminde önemli bir yere sahip olan bu tüpler rahim ile yumurtalıklar arasında yer alır. Her bir fallop tüpü ince bir tüp şeklindedir ve yaklaşık 10-13 santimetre uzunluğundadır. Aynı zamanda rahim ile karın boşluğu arasında bağlantı sağlar.

Fallop tüpünün amacı çocuk sahibi olmak için yumurta kanalı olarak adlandırılan bu tüplerin açık olması gerekir. Tüplerin tıkanması veya bu tüplerdeki başka sorunlar üreme durumunu olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Fallop tüplerinin sağlıklı çalışması ile gebelik olasılığını arttırır.

Fallop Tüpü Nedir?

Fallop tüplerinin amacı rahim ve yumurtalıklar arasında bağlantının sağlanmasıdır. Bu tüplerin tıkalı olması çocuk sahibi olma yolunda en temel engellerin başında gelmektedir. Kadınların her iki yumurtalık kanalında da birer fallop tüpü bulunmaktadır. Bu fallop tüpü sayesinde rahim ve yumurtalık bağlantısı sağlanacaktır. Yumurtalık üretmemenin yanı sıra bir diğer kısırlık sebebi de tüplerin kapalı olmasıdır. Kapalı tüplerin açılarak kadınların çocuk sahibi olmasının mümkün kılınması sağlanmaktadır. Bu konuda son teknoloji ile desteklenen tedavi metotları da eklendiği zaman elde edilen verimlilik bir kademe daha artırılmaktadır.

Fallop Tüplerinin Amacı

Fallop Tüpleri Nasıl Açılır?

Fallop tüplerinin amacı olarak belirlenen rahim bağlantı adımını tamamlayamıyorsa ve fallop tüpleri tıkalı ise kesinlikle bu aşamada cerrahi müdahale gerekecektir.

  • Tüp açma aşamasının öncesinde rahminizin diğer yapı unsurlarına dair bir sorun olup olmadığı analiz edilmektedir. Eğer herhangi bir sorun varsa bu sorunun giderilmesi için çaba sarf edilir.
  • Öncelikli olarak rahimde nasıl bir tüp tıkanıklığının söz konusu olduğunu anlamak için ilaçlı film çekilecektir. Bu işlem HSG olarak da tanımlanmaktadır. Kişilere kontrast sağlayan bir sıvı verilir ve daha sonrasında film çekilir. Bu şekilde tıkanıklığın hangi seviyede olduğu ile alakalı fikir sahibi olmuş olursunuz.
  • Bu aşamada tüpün katater yardımı ile açılmasına da olanak verilmektedir. Sizin tüplerinizin tıkanıklık seviyesine göre hangi tüp açma aşamasının daha mantıklı olacağı ile alakalı bilgi almanız mümkün kılınacaktır.

Fallop tüplerinin amacı ve tanısından başlayarak tedavinin tüm adımlarına kadar size gerekli olan bilgilendirmeler yapılacaktır. Bu bilgilendirmelerin yapılmasının hemen sonrasında sizden tedaviye onay verip vermediğinize dair de bilgi alınacaktır. Fallop tüpleri konusunda bir sorun meydana gelmemesi için düzenli aralıklar ile kontrollerin yapılması gerekir. Bu kontroller ile bir aksaklık tespit edilse dahi sorunun daha kapsamlı bir hal almadan ortadan kaldırılması için fırsat yaratılmaktadır.

Fallop Tüplerinin Tedavi Aşaması Sonuç Verir mi?

Tüplerin tedavi aşaması sırasında hem tedavi öncesi süreç analizi sağlıklı bir biçimde yapılırsa hem de uzman denetimine tedaviye yanıt veren bir vaka söz konusu ise gebe kalmak mümkün kılınacaktır. Fallop tüplerinin açılması için ekstra operasyonlar da gerekli olabilmektedir. Bu konuda uzmanınız size gerekli bilgilendirmeleri yapacaktır.

Uzmana Danışın

Fallop tüplerinin amacı konusunda size gerekli olan bilgileri verme aşamasının sonrasında tedavi sürecine kadar her aşamada uzmanınızdan destek alabilirsiniz. Bu konuda gerekli olan uzmanlık alanına ve tecrübeye sahip olmayan kliniklerden faydalanmanız durumunda ilerleyen aşamalarda sorun meydana gelebilmektedir. Hem gebeliğin takip edilmesi hem de infertilite şüphesi gibi hususlarda kesinlikle alanın uzmanı olan isimlerden destek almanız gerekmektedir. Alanın uzmanından gerekli olan desteği almanızın hemen sonrasında size uygun bir tedavi programı hazırlanacaktır. Bu tedavi programı sayesinde çocuk sahibi olmak sizin için imkânsız olmaktan çıkacak!

Fallop Tüplerinin Amacı

İnfertilite

Kadınlarda 2 tip infertilite görülmektedir. Bu infertilite tipleri primer ve sekonder olarak tanımlanmaktadır. Primer infertilite kapsamında kadınların hiç çocuk sahibi olmadan kısırlık tanısı alması söz konusudur. Sekonder infertilitede de kadınların daha öncesinde doğum yapması ve daha sonrasında kısırlık tanısı alması söz konusu olacaktır. İkinci tip kısırlıkta çocuğun sağlıklı ya da ölü doğması ile alakalı herhangi bir kıstas söz konusu olmayacaktır. Bunun dışında bir de sterilite söz konusudur. Sterilite kişilerin çocuk sahibi olma olasılığının bulunmaması olarak da tanımlanır. Kısırlıkta bir seviyeye kadar çocuk sahibi olmak için çaba sarf edilecek denenecek tedavi yolları olsa da sterilite de bu şekilde bir umut içeren metot olmadığını belirtmek gerekmektedir.

Fallop Tüplerinin Özellikleri Nelerdir?

Fallop tüpleri rahim ile yumurtalıklar arasında bağlantı sağlamaktadır. Bu tüplerin tıkalı olması kişilerin çocuk sahibi olmasının önüne geçmektedir.

Fallop Tüpü Ne İşe Yarar?

Fallop tüpü yumurtalıkların rahme taşınması olarak tanımlanan bir göreve sahiptir. Çocuk sahibi olmak için sağlıklı fallop tüplerinizin olması gerekir.

Tıkalı Olan Tüpler Nasıl Açılır?

Tıkalı olan fallop tüpleri laporoskopik ameliyat ile açık hale getirilebilmektedir.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası