Gebelik takibi ve doğum sürecinin sağlıklı şekilde ilerlemesi için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı hekimden destek alınmalıdır. Bu takip işlemleri pek çok hastalığa karşı yapılacak testleri, bebeğin ve annenin genel sağlık durumunun kontrolünü içermektedir.

Gebelik takibi ve doğum, özellikle çoklu ya da riskli gebelik gibi durumlarda ekstra önem taşır. Bu alanda çalışma yapan bir hekim aracılığıyla yapılacak takip ve doğum ile gebeliğin sağlıklı tamamlanması, bebeğin sağlıklı şekilde dünyaya gelmesi mümkün olmaktadır. Gebelik boyunca reçete edilen ilaçlar, bebek ve anne için önem taşıyan testler bu sürecin bir parçasıdır.

Gebe kalmayı düşündüğünüzde mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanınızdan muayene ve tetkiklerle sağlıklı bir gebelik için öneriler almalısınız. Bu görüşmeden sonra folik asit desteği almadıysanız başlanır. Önerilen, gebe kalmadan 3-6 ay önce destek folik asit kullanımına başlanmasıdır.

Muayenede gebelik öncesi tedavi edilebilecek bir hastalık saptandı ise, örneğin tiroit fonksiyonları bozuk ise bu durum düzenlendikten sonra gebeliğe izin verilir. Bazen bu muayene “gebe kalabilirsin gebe kalmanda sorun yok” cümleleri ile karıştırılabiliyor. Muayenemiz sizin gebe kalmanızda sakınca yok anlamına gelir. Gebe kalmanızın garantisi değildir. Korunmasız ilişkiye rağmen 1 yıl (bazen ileri anne yaşında bu süre 6 aydır) gebe kalamazsanız araştırmamız o zaman niye gebe kalamadığınız şeklinde devam eder. Sevgili gebe adaylarımızda gebe kalmadan önce TSH dediğimiz tiroit fonksiyonları, Rubella gibi enfeksiyon testleri, kansızlık için tetkikler, vitamin değerleri, smear testi (rahim ağzı kanser tarama testi), ultrason ile myom polip veya kist kontrolü yapıyoruz, gebe kalmaya engel oluşturacak anatomik bozukluk var mı diye bakıyoruz. Folik asit desteğini de mutlaka ekliyoruz.

Gebe kaldığınızda ilk başvuru ve takip süresince gerekli tetkik ve incelemelere muayenehanemden yardımcı olabiliyorum. Tetkiklerinizi kanınızı ofisimde alarak anlaşmalı laboratuvarımıza yollayıp sonuçları size dönmekteyim. Ancak gebemiz aile hekiminde testleri yaptırmak isterse orada yaptırıp bana gönderebilmektedirler. Her gelişte önce şikayetlerinizi dinleyip varsa merak ettiğiniz soruları açıklayıp sonrasına ultrason ile bakıp tansiyon ve kilonuzu ölçerek ben o haftalarda yapılacak testleri istiyor ve önerilerde bulunuyorum. Genelde bu açıklamalardan sonra sorularımız kalmıyor hepsi konuşulmuş oluyor.

GEBELİK TAKİBİ VE DOĞUM

Gebelik takibinde ilk üç aydaki tetkikler; HEMOGRAM, RUBELLA, TOXO, VDRL, VİT D, BİYOKİMYA, HBS HIV, ANTİ HCV, TSH, TİT VE İDRAR KÜLTÜRÜ.

Ultrason ile 5-6. haftada kese, 6-7. hafta arasında kalp atışı, 9. haftada yine ultrasonda gelişimi bakılıp 11-13. hafta arasında ise ense kalınlığı ve burun kemiği bakılarak ilk 3 ayı tamamlamaktayız.

11-13. hafta 6 gün arasında ense kalınlığı ve burun kemiği bakılarak İKİLİ TEST, Down sendromu ve genetik hastalıklar için yapılmaktadır. Bu arada yaş faktörü ya da yüksek risk grubu nedeniyle CVS (koryon villusunda örnek alma) veya anne kanında fetal DNA testi ile ileri tetkikler yapılabilmektedir.

  1. haftada ultrasonla gelişimi bakılarak yine kanda dörtlü test yapmaktayız. 18-20. haftalar arasında “Anomali Taraması” dediğimiz ikinci düzey ultrason yapılmaktadır.

24-28. haftada şeker yükleme testi ile kan uyuşmazlıği varsa indirekt coombs testi ve iğnesi korumak amaçlı yapılmaktadır. Bu arada yine hemogram biyokimya ve idrar kültürü istenmektedir.

  1. haftaya kadar dört haftada bir giden incelemeler, 32’den sonra iki haftada bir 37’den sonra haftada bir ve 40. haftadan sonra 3 günde bir olmaktadır. NST yine muayenehanemde var.

 

Takip süresince gerek duyulan demir, vitamin, balık yağı ve kalsiyum magnezyum desteği de verilmektedir.

Doğum ve gebelik takiplerimde bana rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Arzu ettiğiniz hastanede doğum ise onu beraber karar veriyoruz. Ankara’da bulunan tüm özel hastanelerle anlaşmam bulunmaktadır. Gerek uzmanlık aldığım Zekai Tahir Burak Hastanesi doğumevinde, gerekse mezuniyet sonrası özel ve devlet hastanesi hizmetlerimde sayısız doğumlara katıldım. Çok hassas olan gebelik takibi ve iki canın emaneti olan bu meslekte görev alan herkesin doktorun, ebenin, hemşirenin ve yenidoğanın işinde kolaylıklar dilerim. Gebelerimizin mutlu olması bizi de mutlu edecektir. Karşılıklı güven duygusu mesleğimizin en önemli yanıdır. Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası