Gebelikte Vitamin Desteği

Gebelikte vitamin desteği, annenin süreci sağlıklı geçirmesi ve bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Bu süreçte bebek ve anne sağlığı için dengeli bir beslenme alışkanlığı edinmek gerekir. Bu beslenme düzenine rağmen yetersiz kalan vitaminler için kadın doğum uzmanının önerileri dikkate alınmalıdır.

Gebelikte vitamin desteği almak için bu alanda uzmanlığı bulunan hekimlerden bilgi ve onay alınması gerekir. Hangi vitamin desteklerine ihtiyaç olduğu tıbbi tetkiklerle belirlendikten sonra, uygun dozlarda takviye hekim kontrolünde alınabilir. Özellikle folik asit bebek gelişiminde kritik önem taşıdığından gebelik ve öncesinde kullanılması sıkça önerilen bir takviyedir.

Gebelikte Vitamin Desteği Nedir?

Dengeli bir beslenme izleyen anne adayı için gebelikte ihtiyaç olan çoğu besin ve vitaminler karşılanacaktır. Vitaminler kesinlikle destek amaçlıdır ve sağlıklı bir diyetin yerini tutmaz. Hazırlanan vitamin desteklerinde gebelik için eksik düzeyi tamamlayacak ancak zarara yol açmayacak dozlardır. Özellikle folik asit desteği merkezi sinir sistemi gelişimi için önemlidir. 400 mg olarak gebelikten 3 ay kadar önce başlanıp ilk 3 ayda devam edilmektedir. Bu doz önceden merkezi sinir sistemi ile ilgili anomaliler ile karşılaşılmış gebelikleri olanlarda ve antikonvülzan ilaç kullanımında 5 gr’a çıkarılmaktadır.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası