Genital estetik nedir? Genital bölgenin görünümünü iyileştirmeyi amaçlanan cerrahi operasyondur. Estetik, kaygılar, doğum sonrası deformeler, anatomik anormallikler genital estetik uygulamalarının başlıca nedenlerindendir. En çok başvurulan genital estetik operasyonlarından biridir.

Genital estetik Nedir? Normalde iç dudaklar dış dudakların arasında hafif olarak dışarı sarkmaktadır. Yukarıda klitorisi bir kılıf gibi örten ve vajen girişinde sonlanan kıvrımlı bir dokudur. İç dudaktaki sarkma bazen aşırı olabilir. Tek taraflı sarkmalar veya çift taraflı sarkmalar da olabilir. Bu durum hastada estetik kaygılar uyandırabilir.

Genelde hormonal değişiklikler, travma, enfeksiyonlar, doğum nedeniyle iç dudak sarkmaları görülebilir. Bu durum hastayı sadece cinsel hayatta değil; görsel olarak, tuvalette veya  kıyafetler içinde de rahatsız edebilir. Tıbbı olarak bu bölgenin rahat havalanmasını önleyecek şekilde nemli bir alan oluşturur. Tam temizlenememesi kötü kokuya, vajinite ve bartolin bezi enfeksiyonlarına yol açabilmektedir.

Labioplasti, evli ya da bekar ergenliğini tamamlamış her bayana yapılabilir. Yapılacak bu cerrahinin sonucunda kızlık zarı zarar görmez, hastanın daha sonra normal doğum yapmasını etkilemez ve orgazm olmaya olumsuz etkisi yoktur.

Genital Estetik Nedir?

Labioplasti denen bu cerrahi işlem genelde 30-45 dakika kadar sürebilir. Hastaya lokal anestezi uygulanabilir veya hasta sedasyonla uyutularak işlem yapılabilir. İşlem sonrası dikiş almaya gerek yoktur, kuru ve temiz kalması yeterlidir. 3-4 hafta cinsel ilişki, havuz, deniz yasak olmalıdır.

Vajina Daraltma (Vajinoplasti)

Vajen normalde esneyebilen bir dokudur. Ancak bu esneklik bazen aşırı tonus kaybı ile vajenden ses gelmesi, gaz çıkışı hissi, her iki partnerde cinsel duyarlılık kaybına ve boşluk hissine yol açmaktadır.

Vajenin bu şekilde gevşemesi genetik nedenlerle olabileceği gibi, normal doğum travmaları kilo almakla olabilmektedir. Vajen daraltma operasyonu tecrübeli kadın doğum uzmanlarınca yaklaşık 1 saat kadar süren başarılı bir cerrahidir. İşlemden sonra 4 -6 haftaya yakın bir süre cinsel ilişki yasaktır. Bu süre boyunca havuz, deniz, yasaktır. Bölgenin kuru ve temiz kalması yeterlidir. Tıbbı olarak gerekli olan daraltma ameliyatı önerilen hastalarımız, yapılan bu ameliyatlar sayesinde kesinlikle memnuniyet sağlayıp çok iyi geri dönüşler vermektedir.

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası