Genital Siğil Nasıl Geçer?

Genital siğil nasıl geçer? Bu siğiller, yerleştikleri alan ve yaygınlığa bağlı olarak ilaçla, lazerle ya da cerrahi işlemlerle geçebilmektedir. Genital siğiller HPV adı verilen bir virüsün farklı türlerinden kaynaklı ortaya çıkmaktadır.

“Genital siğil nasıl geçer?” sorusu bu durumla karşılaşan bireylerin merak ettiklerindendir. Bu siğiller hem kadın hem de erkeklerde yaygın olarak görülebilen bir durumdur. Genellikle cinsel ilişki ve cinsel temas yolu ile HPV’nin bulaşması, siğil lezyonlarının ortaya çıkmasına yol açar. Siğillerin görünüm, boyut ve yaygınlığı her bireyde farklı olabilir. Siğiller virüsün hangi alt türünden kaynaklandığına bağlı olarak da farklılaşır.

Genital Siğil Nedir?

Genital siğil nasıl geçer sorusunun yanıtı epey merak edilen konular içerisine dahil olsa da bu sorunun tedavi yollarından önce ilk olarak tanımının yapılması daha önemlidir. Genital siğiller; virüslerin meydana getirdiği hastalıklar yani enfeksiyonlar sonucu oluşmaktadır. Bu bağlamda genital bölgede oluşan siğilleri meydana getiren virüse ise HPV virüsü adı verilmektedir. HPV aynı zamanda bu hastalığın diğer bir adı olarak da görülmektedir. Genital siğiller yalnızca cinsel birleşme ile değil, genital bölgeye temas edilmesi ile de bulaşabilmektedir.

Genital Siğilde Belirtiler Nelerdir?

Genital bölgede oluşan siğiller için çoğu zaman bir belirti dahi söz konusu olmayabilir. Ancak genel olarak kişilerde aşağıdaki belirtilere rastlanmaktadır:

 • Genital bölge çevresinde hafif kabarıklık ya da belirgin bir şekilde meydana gelen kabarmalar
 • Genellikle yine bu bölge çevresinde oluşan ve deri renginde olan lezyonlar
 • Genital bölgede ya da çevresinde sürekli kaşınma ve buna bağlı olarak tahriş hissi
 • Genital bölgede acı ya da ağrı gibi belirtilerin görülmesi
 • Erkek bireylerde idrar sırasında meydana gelen idrarın çatallaşarak çıkması durumu

Ayrıca kişilerde bunlara ek olarak farklı belirtiler de meydana gelebilmektedir.

Genital Siğil Nasıl Geçer?

Genital Siğilin Nedenleri Nelerdir?

Genital siğil nasıl geçer sorusundan sonra bu hastalığın neden ortaya çıktığına da kısaca değinelim. Bilindiği üzere genital siğil HPV olarak da adlandırılmakta ve hastalığın ortaya çıkmasındaki en etkili neden cinsel ilişki olarak yorumlanmaktadır. Peki, HPV için diğer sebepler nelerdir?

 • Yukarıda da belirttiğimiz üzere HPV, korunmasız cinsel ilişki ile ortaya çıkabilmektedir.
 • Ayrıca birden fazla partner ile cinsel ilişki yaşanması ve bu esnada korunma durumunun söz konusu olmaması da HPV’nin oluşmasındaki etkili sebepler arasında yer almaktadır.
 • Genç yaşta cinsel ilişkiye başlanması, bağışıklık sistemini bastıran ilaçların kullanılması ile birlikte de etkili bir sebep haline gelmektedir.

Genital Siğil Yani HPV Virüsü Nasıl Tedavi Edilir?

Genital virüs nasıl geçer sorusunun yanıtını en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bunun için öncelikle en sık sorulan soruların başında “genital siğiller tedavi edilmeden geçer mi” gelmektedir. Genital bölgede yer alan siğiller tedavi edilmeden kendiliğinden geçmez. Ayrıca bu siğillerin tedavi edilmemesi de son derece tehlikeli bir durumdur. Kişilerin siğilleri geçmeden cinsel birliktelik yaşamaları da bu bağlamda tavsiye edilen durumlar arasında değildir. Peki, HPV nasıl tedavi edilmelidir? Aslında bu virüsün tedavisi için birden fazla yöntem bulunmaktadır ve bu yöntemlere lezyonun büyüklüğü doğrultusunda karar verilmektedir. HPV (genital siğil) tedavisi için kullanılan yöntemler aşağıdaki maddelerde belirtildiği gibidir:

 • Koter ve lazer adı verilen yöntemler ile genital bölgede yer alan siğillerin yakılması işlemi,
 • Genital bölgede yer alan siğillerin cerrahi yöntemler ile çıkarılması işlemi,
 • Genital bölgede yer alan siğil ya da siğillerin kriyoterapi yöntemi kullanılarak dondurulması işlemi.

Buna ek olarak uzman doktor tarafından kişilere, genital bölgede çıkan siğiller için çeşitlim kremler de verilmektedir. Ancak bu kremler, vücudun diğer yerlerinde çıkan siğillerden farklı içeriklere sahip olduğu için, asla bu bölgelerde bulunan siğiller üzerinde kullanılmamalıdır. Siğiller yalnızca genital bölgede değil anal bölgede de çıkabilmektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda doktorun bu bölgeyi de muayene etmesi gerekmektedir.

Genital Siğiller Kendiliğinden Geçer mi?

Hayır, genital bölgede çıkan siğiller kendiliğinden geçmez ve ayrıca tedavi edilmediği takdirde artmaya devam ederler.

Genital Siğil Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bilindiği üzere genital siğiller bulaşıcı olduğu için tedavi durumu söz konusu değilse bu kişiler cinsel ilişki yaşadıkları takdirde hastalığı yayacaklardır. Ayrıca kadınlarda oluşan HPV, ilerlediği takdirde rahim ağzı kanserine neden olmaktadır.

HPV Tamamen Yok Olur mu?

2 yıl içerisinde % 80-90 oranında vücuttan atılması durumu söz konusudur.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası