Hamile Kalma Şansı Nasıl Arttırılır?

Hamile kalma şansı nasıl arttırılır? Gebe kalmak isteyen kadınların sağlıklı yaşam tarzını benimsemesi, sağlıklı bir kiloda kalması önem taşır. Stres, sigara ve alkol gibi etkenlerden uzak durmak da gebelik şansını artıran faktörlerdendir.

Hamile kalma şansı nasıl arttırılır” sorusu gebelik planlayan kişiler tarafından merak edilmektedir. Bu isteği olan çiftlerin ürolog ve jinekologlardan destek alması önerilmektedir. Bazen fiziksel bir problem görülmediği halde hamile kalmak mümkün olmayabilir. Doğurganlık döngüsüne uygun şekilde düzenli cinsel ilişki bu şansı artıracak en önemli faktördür.

Beslenme Düzeni ve Gebelik

Hamile kalma şansı nasıl arttırılır? Kadınların hamile kalma şansının artırılması için öncelikli olarak gerekli olan vitamin ve mineral desteğini almaları gerekmektedir. Bu vitamin ve mineral desteğinin yanı sıra günlük yaşamınızdaki beslenmeye de dikkat edilmesi gerekir. Doktorunuza henüz hamilelik kararı aldığınızda başvurmanız, daha sonrasında hamile kalmanız daha sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmeniz için mümkün olacaktır. Özellikle folik asit değerleri konusunda çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Folik asit seviyesinin düşük olması hem gebe kalma şansını azaltan hem de gebeliğin sağlıklı bir biçimde tamamlanmasını zorlaştıran hususlar arasında kendini göstermektedir.

Hamile Kalma Şansı Nasıl Artırılır?

Hamile kalma şansı nasıl arttırılır? Hamile kalma sürecinde özellikle korunma yöntemlerinden biri olan kadın doğum hapını kullanmanızın üzerinden en az 1 ay geçmesine dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Hamile kalma şansının artırılması için cinsel birleşmenin sonuçlanmasının sonrasında bu birleşmenin 5 dakika kadar daha devam etmesi önerilmektedir. Bu şekilde hamile kalma olasılığının artırıldığı düşünülmektedir.
  • Kadınların cinsel birleşme sırasında vajinalarını dikey bir biçimde tutacak ve spermin yumurtalıklara ulaşmasını sağlayacak bir metot da kullanması gerekmektedir. Bu şekilde şans artırılacaktır.
  • Gerekli vitamin takviyelerinin de eksiksiz bir biçimde alınması gerekmektedir. Kadın doğum uzmanınıza hamile kalmak istediğinize dair bilgi verip muayene olmanızın sonrasında size gerekli olan bilgilendirmeler sunulacaktır.
Hamile Kalma Şansı Nasıl Arttırılır?

Hamilelik sürecinde hap kullanmamanız gerekir. Bu aşamada kullanacağınız tüm ilaçların kesinlikle kadın doğum uzmanınızın onayından geçmesi gerekmektedir. Aksi takdirde hamilelik sürecinin olumsuz yönde etkilenebileceğinin de belirtilmesi gerekmektedir.

Kürtaj Sonrası Hamile Kalmak Zor Mudur?

Hamile kalma şansı nasıl arttırılır? Kürtaj olan kişilerin hamile kalma olasılığının bir kademe daha düşük olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Kürtajın özellikle ilk iki gebelikte uygulanması durumunda rahimde yeniden fetüsün tutunması konusunda sıkıntılı durumların ortaya çıkabileceğinin de belirtilmesi gerekir. Kürtaj sonrasında enfeksiyonun oluşması ise durumu daha da kritik bir hale getirecektir. Tam da bu sebep ile kadınların sadece alanında uzman olan doktorlardan kürtaj alanında yardım alması gerekir.

Ne Kadar Süre Kürtaj Yaptırılabilir?

Bebek 10 haftalık oluncaya kadar kürtaj yaptırmaya devam edebilirsiniz. Kürtaj yaptırma süreci içerisinde kesinlikle 2,5 aylık yasal sürenin aşılmaması gerekmektedir. Bu yasal sürenin sadece bebeğin gelişiminde bir bozukluk olması durumunda aşılmasına olanak verilmektedir. Kürtaj yaptırma sürecinde sadece alanın uzman isimlerinden destek alınması gerekmektedir. Güvenilmeyen kliniklerde bu tür operasyonlar uygulandığında doğurganlık ile alakalı sorunlar da yaşanabilmektedir.

Hamile Kalma Şansı Nasıl Arttırılır?

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu çikolata kisti olarak da tanımlanmaktadır. Çikolata kisti olan kişilerin gebelik sürecinin oldukça zor olduğunun da belirtilmesi gerekir. Kişilerin çikolata kisti için öncelikli tedavi adımını tamamlaması ve daha sonrasında gebelik için tedaviye başlaması gerekmektedir. Çikolata kisti olan kişilerin adet dönemlerinin oldukça yüksek kanamalı ve ağrılı geçtiği de belirtilmelidir.

Doktor Kontrollerine Dikkat

Hamile kalma şansı nasıl arttırılır? Hamile kalma şansının artırılması için doktor kontrollerine büyük önem vermek gerekir. Doktor kontrollerine büyük önem vererek en sorunsuz şekilde gebelik sürecinin başlatılması ve doğrum sürecine ulaştırılması yolunda fırsat elde edilecektir. Kadın doğum uzmanınız ile aranızdaki iletişimin uyum içerisinde olması da çok önemlidir. 9 aylık bu süreci uyum içerisinde götürebileceğinizi bir uzmana danışmak sizin için daha verimli olacaktır. Doktor seçimi sırasında kişilerin yorumlarına da göz atabilirsiniz. Fakat bu yorumların sizin için geçerli olup olmayacağını sadece tecrübe edinerek elde edebilirsiniz. Her kadının ve bebeğinin doğum hikayesinin birbirinden farklı olacağının da üzerinde durulmalıdır.

Eşim içime boşaldıktan sonra kaç dakika beklenmeli?

Cinsel ilişki sonrasında 3 – 5 dakika arasında beklenmesi hamile kalma şansını artıran faktörler arasındadır.

Folik asit yumurtlamayı arttırır mı?

Yumurtlamayı direkt olarak artırmasa dahi en azından yumurtanın ve gebelik sürecinin kalitesini artıracak olan fırsatlardandır.

Hamile kalma şansı ne zaman yüksek?

Adetin ilk günü üzerinden 2 hafta geçmesi durumunda en yüksek gebelik ihtimali elde edilecektir. Hamile kalma şansınızın ne zaman yüksek olduğunu hesaplayan aplikasyonlar da mevcuttur.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası