Hamilelik egzersizleri, sürecin sağlıklı ilerlemesine yardım eden çeşitli bedensel aktivitelerdir. Bu egzersizlerin planlama ve uygulamasında bu alanda bilgi ve deneyim sahibi kişilerden destek alınması gereklidir.

Hamilelik egzersizleri pek çok gebe için yararlı olmaktadır ancak bazı durumlarda önerilmemektedir. Egzersize başlama kararının kadın doğum uzmanı ile alınması gereklidir. Böylece doğumu kolaylaştıran, annenin zihin sağlığını iyileştiren bir aktivite yapılmış olacaktır. Egzersizler pilates, yoga, aerobik gibi daha kapsamlı olabildiği gibi, kegel gibi daha basit de olabilir.

Gebelikte Egzersizin Sakıncalı Olduğu Durumlar Nelerdir?

Hamilelik egzersizleri düşük riski olanlar, bebekte gelişme geriliği tespit edilenler, erken doğum riski olanlar, gebelikte tansiyon gelişen hastalar ve kanamalı gebelerde önerilmemektedir.

Gebeler Nasıl Egzersizler Yapmalıdır?

Günde 30 dk kadar düzenli egzersiz önerilir. En çok yürüyüş ve yüzme olabilir. Yoga ve pilateste özel gebelik programları ile gebelik sırasında ve doğuma hazırlamada çok faydalıdır.

Egzersizler Sırasında Nelere Dikkat Edilir?

Nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi, tansiyon düşmesi, baygınlık hissi, baş ağrısı, rahimde kasıklarda ağrı, vajinal sıvı gelmesi şüphesi, bebek hareketlerinde azalma olursa doktorunuzla yeniden değerlendirilip egzersiz uygun mu diye tekrar gözden geçirilmelidir.

Hamilelik Egzersizleri

Egzersizin Faydaları Nelerdir?

Egzersiz her zaman olduğu gibi gebelikte de en çok kilo alınımını düzenlemekle birlikte psikolojik olarak rahatlama sağlayacaktır. Yarım saat düzenli yapılan egzersiz gün içindeki duygu durum düzenini destekleyip iyi hissetmesini sağlayacaktır. Uyku düzenini destekler. Ödemin azalmasını sağlar. Kramp ve eklem ağrılarını azaltır. Gebelik sırasında karın büyümesine bağlı bozulacak olan omurga ve duruş anomalilerini azaltır. Kabızlık, şişkinlik, gaz şikayetlerini azaltır.

Yüzmede Dikkat Edilecek Konular Nelerdir?

Havuz temiz olmalı, temiz tutulması için katılan kimyasal oranına dikkat edilmelidir. Havuzdan sonra hemen duş alınmalıdır. Yüzme bitince havuzda uzun kalınması önerilmez.

Hamilelik Egzersizleri

Hamilelikte Yoga

Yoga doğru nefesi öğreten gebe programları ile doğumu kolaylaştırıcıdır ve doğum anında faydası vardır. Doğru duruş şekli öğretildiği yogada doğum sonrası normal vücut şeklinize dönüşte de tüm egzersizler gibi etkilidir.

Yoga hem zihninize hem de bedeninize iyi gelir. Bunun dışında sabah bulantılarını azaltır. Postür bozukluklarını önler. Krampları azaltır. Kan dolaşımını hızlandırarak kas ve eklem ağrılarını azaltır. Ödemi tüm egzersizler gibi azaltacaktır. Yoga doğumu kolaylaştırır. Öğrettiği doğru nefes, doğru gevşeme, karın ve solunum kaslarını güçlendirerek etkili olur.

Gebelikte Pilates

Artık Sağlık Bakanlığı da gebe programları düzenleyerek pilatesi etkinleştirmektedir. Pilates dengeli ve akıcı hareketlerle doğru nefes alıp vermeyi öğreterek etkilidir. Hem psikolojik hem de bedensel rahatlama sağlar. Bel ve sırt ağrılarını azaltır. Ödemi azaltarak, karın kaslarını ve pelvis kaslarını güçlendirip, gevşemeyi öğretir. Doğumda çok yardımcı olacaktır. Pilates mutlaka eğitmen eşliğinde yapılmalıdır. Çeşitli büyüklükte toplar, sopalar, yastıklar kullanılarak yapılır.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası