Hamilelikte Gribal Enfeksiyon

Hamilelikte gribal enfeksiyon anne adaylarının bağışıklık sistemi değişiklikleri nedeniyle daha sık ve şiddetli yaşayabileceği durumlardır. Hamilelikte gribe yakalanmak hem anne hem de bebek için bazı riskleri beraberinde getirebilir.

Hamilelikte gribal enfeksiyon ortaya çıktığında, anne adaylarının doktorlarına başvurması önemlidir. Doktor, gerekli görürse güvenli ilaçlar önerebilir ve durumu yakından takip edebilir. Hamilelik sırasında grip benzeri belirtiler yaşayan bir kadının, durumu hafife almadan ve kendi kendine ilaç tedavisi uygulamadan önce bir sağlık profesyoneline danışması önemlidir.

Hamilelikte Gribal Enfeksiyon Nedir?

Hamile iken vücut direnci düşer. Bu enfeksiyonlara kolay ve sık yakalanmanıza yol açabilir. Bunların başında da gribal enfeksiyonlar gelir. Genel belirtileri hafif ateş, kırgınlık, boğaz ağrısı, hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı şeklindedir. Bu şekilde olduğunda önerilerimiz;

  • Dinlenme
  • Bol sıvı tüketimi
  • C vitamini ile zengin beslenme
  • Parasetamol içeren ateş düşürücü alabilirsiniz.
  • Burun tıkanıklığında mutlaka serum fizyolojik gibi doğal solüsyonlarla açın.
  • Tuzlu su ile boğaz gargarası

Önlemlere rağmen düşmeyen ateş, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, bebek hareketinde azalma gibi bulgularda acil tıbbi yardım alınız.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası