İnfertilite (Kısırlık)

İnfertilite (Kısırlık) bir yıl düzenli korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalınamaması olarak tanımlanır. Bu süre 35 yaş üzeri kadınlarda altı ay olarak sınırlandırılmıştır. İnfertiliteden şüphe duyulduğu durumda mutlaka arkasında yatan nedenler araştırılmalı ve uygun tedavi süreci başlatılmalıdır.

İnfertilite (Kısırlık) kadına bağlı ya da erkeğe bağlı faktörlerle ortaya çıkabilir. Kadına bağlı faktörler anovülasyon, tüplerin tıkanıklığı, endometriozis, anatomik sorunlar; erkeğe bağlı faktörler düşük sperm sayısı, ejakülasyon bozuklukları, varikosel, hormonal sorunlar olarak sıralanabilir.

Kısırlık Şikâyeti ile Başvuran Hastalarımızı Nasıl Değerlendirmekteyiz?

 • Çiftlerin yaşları,
 • Kaç yıllık evli oldukları ve aldıkları başka merkezlerdeki tedaviler,
 • Daha önce geçirdikleri ameliyatlar, hastalıklar,
 • Aile öyküleri,
 • Sigara, alkol, ilaç kullanımı, çiftlerin kilo durumları vücut kitle indexi,
 • Kadının adet düzeni.

Kısırlığı etkileyen hastalıklarla ilgili sorgulama çok önemlidir. Polikistik over hastalığı, tüylenme, kilo alımı, endometriozis, sancılı adet olma, kronik pelvik ağrı şikayetleri, prolaktinoma durumlarında ek tedavilere ihtiyaç duyulabilir.

Kısırlıkta Erkek Hastamızın Değerlendirilmesi Nasıl Olur?

Erkek hastamızın değerlendirmesinde istenen tetkik spermiogram dediğimiz semen analizidir. Bu tetkik için 3 veya 5 gün arasında cinsel perhiz yeterlidir. Örnek her zaman laboratuvar ortamında alınır. Sonuç inceleme sonrası rapor şeklinde hastamıza verilir.  Spermiogram, normal çıkarsa ileri tetkike gerek kalmamaktadır. Anormal bir sonuçta üroloji uzmanınca değerlendirilmesi gerekmektedir. Unutulmaması gereken ise kötü çıkan ilk spermiogram sonucu ile asla karar verilmemeli ve tetkik tekrarlanmalıdır. Ürolojinin verdiği tedavilerin ardından 3 ay sonra yeni spermiogramı görmek ister.

İnfertilite (Kısırlık)

Kısırlıkta Kadın Hastamızın Değerlendirmesinde Hangi Tetkikler Vardır?

 • Antral folikül sayısı, bu yumurtalık rezervini gösteren en önemli belirleyici faktörlerdendir. Ultrason eşliğinde yapılır. Adetin 2-3. günlerinde yapılması önemlidir. Kadın doğum uzmanınca yapılan vajinal ultrason sonrası foliküllerin durumu hakkında verilen bilgi hastanın tedavi süreci ve başarısını etkileyecek en önemli yol göstericidir.
 • Bazal hormonlar dediğimiz, adetin 2. veya 3. günün de yapılan yumurtalık kalitesi ve çalışmasını etkileyen hormonlar bakılır. Bunlar sırasıyla E2, FSH, LH, TSH, PROLAKTİN dediğimiz hormonlardır.
 • AMH (Anti Mullerian Hormon) bu hormon ise bazal hormonları desteklemek amacıyla adetten bağımsız istenilen gün verilebilen, yine çıkan düşük değerler ile tedaviyi yönlendirmede ve over kalitesinde yol gösterici bir hormondur.
 • Progesteron hormonu, 21-24. günde kanda bakılan progesteron hormonu artık bazı merkezlerde seçilen bir tetkiktir.
 • Kısırlıkta rahim filmi (HSG), bizim tüplerin açık olduğunu anlamamızı sağlayan en önemli tetkiktir. Rahim filmi sayesinde sadece tüplerin açıklığı değil, rahimdeki yapısal bozukluklar anlaşılabilir. Tıkalı çıkan tüplerde laparaskopi yani kapalı endoskopik cerrahi yöntemlerle teyit alınabilir. Bu kapalılığı kesinleştirerek seçilecek yardımcı üreme tetkiklerine hastayı yönlendirir. Peki, rahim filminde yapısal anomaliler örneğin septum dediğimiz yapılar çıkarsa bunların da histereskopi dediğimiz yöntemle tedavisi mümkündür.

Ankara’da kısırlık tedavisi ve tetkikleri için Dr. Banu Akçal’a ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası