İnfertilite tedavileri çiftlerin çocuk sahibi olmasını sağlamak üzere bir dizi yöntemi içerir. Bilindiği üzere kısırlık yani infertilite, her 100 çiftten yaklaşık olarak 15’inde görülebilen yaygın bir sorundur. Bu nedenle birçok çift infertilite tedavileri ile ilgili bilgi sahibi olmak istemektedir.

İnfertilite tedavileri gebeliği engelleyen faktöre, çiftin sağlık durumlarına ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir. İlaç tedavisi, cerrahi müdahale, üreme teknolojileri, yapay semen enjeksiyonu, rahim içi yumurta transferi bu tedavilerden bazılarıdır.

İnfertilite (Kısırlık) Nedir?

Yukarıda da belirtildiği üzere kısırlık yaygın görülen sorunlardan bir tanesidir. Bu sorun bazı tedavi yöntemleri ile başarı ile çözülebilmektedir. İnfertilite tedavileri nedir, sorusuna geçmeden evvel ilk olarak tıpta kısırlık nasıl tanımlanmakta sizlere bunu açıklayalım. Eğer kişiler korunmasız olarak ilişkiye girdikleri halde bir yıl içerisinde gebelik gerçekleşmiyorsa o zaman kısırlık yani infertilite durumu söz konusudur. Gebelik, kadına bağlı kısırlıktan gerçekleşmeyeceği gibi erkeğe bağlı bir sorundan dolayı da gerçekleşmeyebilir. Ya da çiftin her ikisinden kaynaklanan sorunlardan dolayı da gebe kalamama durumu söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple hem kadında hem de erkekte görülen kısırlık sorunlarını ayrı ayrı ele almak gerekmektedir.

Erkeklerde Kısırlık Neden Olur?

İnfertilite tedavileri konusuna geçmeden evvel ilk olarak erkekte görülen kısırlık durumunun sebepleri üzerinde duralım. Aşağıdaki sebeplerden kaynaklı olarak erkeklerde kısırlık durumu söz konusu olabilmektedir:

İnfertilite Tedavileri
 • Bilindiği üzere spermin yumurtayı dölleyebilmesi için yeterli sayıda üretilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda sperm sayısındaki yetersizlik erkeklerde kısırlığın ilk sebepleri arasındadır.
 • Erkeklerde kısırlık sebepleri arasında sperm hücrelerinin hareket kabiliyetlerinin kısıtlı olması da yer almaktadır. Hareket kabiliyeti kısıtlı olan spermler yumurtaya ulaşamamakta ve bu yüzden döllenme durumu gerçekleşememektedir.
 • Buna ek olarak sperm morfolojisinin yani şeklinin bozuk olması da döllenmenin engellenmesine neden olur.
 • Ayrıca erkeklerin üreme sistemlerinde meydana gelen rahatsızlıklar ya da anormallikler de yine kısırlığın oluşmasında etkili sebepler içerisindedir.

Kadınlarda Kısırlık Neden Olur?

İnfertilite tedavileri ve yöntemlerinden bahsetmeden önce bir de kadınlarda görülen kısırlığın nedenlerine değinelim:

 • Adet dönemlerinden meydana gelen düzensizlikler,
 • Hormonlardaki dengesizlikler (aşırı miktarda salgılanan FSH ya da LH salgıları),
 • Çikolata kisti olarak adlandırılan Polikistik Over Sendromunun yaşanması ya da halen bu hastalığın devam ediyor olması,
 • Buna ek olarak görülebilen çeşitli kitler, myomlar,
 • Rahim ağzı kanseri ya da yumurtalık kanseri gibi nedenler,
 • 30’lu yaşlardan itibaren başlayan bazı rahim problemleri,
 • Endometriozis rahatsızlığı,
 • Follop tüplerinde meydana gelen hasar ya da tıkanmalar.

Bu ve bunun gibi sebepler kadınlarda kısırlığın görülmesine neden olabilir. Ayrıca yaşanan sorunların, yaş ilerledikçe kısırlığa etki oranı daha fazla olmaktadır.

Erkeklerde Kısırlık Nasıl Tedavi Edilir?

Erkeklerde infertilite tedavileri arasında pek çok metot yer almaktadır. Hangisinin kullanılacağı ise kısırlığa neden olan etken belirlendikten sonra netleştirilir. Ancak kullanılan yöntemleri kısaca özetlemek gerekirse; gereken testler ve incelemeler yapıldıktan sonra sorunun belirlenmesi ile süreç başlar diyebiliriz. Daha sonra bu soruna göre erkeğe ilaç tedavisi ya da varikosel ameliyatı gibi tıbbi müdahalelerde bulunulabilir. Ayrıca üreme sisteminde herhangi bir sorun varsa bu tıkanıklığın giderilmesi amacı ile kanal tıkanıklığı ameliyatı da yapılabilmektedir. Tüm bunlarla birlikte erkeklere sperm kalitesinin arttırılması için yardımcı tedaviler de önerilmektedir.

Kadınlarda Kısırlık Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınlarda görülen infertilite tedavileri biraz daha zahmetli, acılı ve aynı zamanda pahalı olabilmektedir. Yine erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da önce kısırlığa neden olan sorun belirlenir ve bu soruna uygun tedavi yöntemine karar verilir. Kadınlarda uygulanan kısırlık tedavileri genel olarak şu şekildedir:

İnfertilite Tedavileri
 • İlk olarak kısırlık için herhangi bir nedenin görülmediği durumlarda genel olarak anneye yumurtlama tedavisi adı verilen bir yöntem uygulanır. Bu yöntem dahilinde haplar ya da deri altından enjekte edilen ilaçlar kullanılmaktadır.
 • Diğer bir tedavi yönteminde kadınlardaki en az bir tüpün açık olması gerekmektedir. Bu tedavi yönteminde babadan spermler alınır ve yumurtalama döneminde doğrudan kadının rahmine yerleştirilir.
 • Son tedavi yöntemi de he iki tüpü de kapalı olan kadınlar için uygulanan tüp bebek tedavisidir.

İnfertilite Tedavi Edilebilir mi?

Evet, infetilite hem kadın hem de erkekler için tedavi edilebilmektedir.

Bir Kadının Kısır Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Adet düzensizliklerine ek olarak 1 yıl boyunca korunmasız olarak ilişkiye girilmesine rağmen gebelik gerçekleşmiyorsa bu şekilde anlaşılabilir.

Kısır Olan İnsanlar Adet Görür mü?

Evet, kısır olan kadınlar da adet görebilmektedir ancak adet düzensizlikleri yaşamaktadırlar.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası