Kadın Hastalıkları Tedavisi Ankara

Kadın hastalıkları tedavisi Ankara hastalığın türüne, şiddetine ve nedenine bağlı olarak değişmektedir. Hastanın şikayetleri jinekolog tarafından değerlendirildikten, gerekli muayene ve tetkikler yapıldıktan sonra uygun tedavi yöntemi belirlenebilir.

Kadın hastalıkları tedavisi Ankara Kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gidişin ertelenme nedenlerinden biri hastaların bu muayeneden duydukları korku ve kaygılardır. Bu, bazen çok önemli olan yıllık kontrollerin kaçırılmasına yol açabilmektedir.  Kliniğimizde yapılan muayene hastanın masaya alınma aşamasından muayene ve ultrasona kadar bilgi verilerek ve rahatlatılarak yıllık kontrollerimiz kolaylıkla gerçekleşmektedir.

Hastaların verdiği bilgi ve muayene bilgileri kesinlikle gizlilik kuralına uyularak yapılmaktadır.  Bilgiler hasta hekim arasında kalmaktadır. Bütün bu kurallara dikkat edilerek öncelikle hastamızdan öykü alırız. Öyküde vereceği tüm bilgiler hasta istemediği sürece üçüncü kişi ile paylaşılamaz.

Öyküde Dikkat Edilen Konular:

  • Daha önce geçirdiği hastalıklar ve operasyonlar,
  • İlaç kullanımı, sigara, alkol kullanımı,
  • Kaç yaşında adet olduğu, adet düzeni ve adet sancısı,
  • Doğum, kürtaj veya kadın hastalıkları geçmişi,
  • Soy geçmişi dediğimiz aile de önemli hastalık öyküleri, kanser varsa not edilmelidir.
Kadın Hastalıkları Tedavisi Ankara

Kan Grubu

Bakire bir danışana rızası dışında jinekolojik muayene spekulumu ile bakılamaz sadece dış genital sistem gözle değerlendirilip ultrason karından yapılabilir.  Vajinal ultrason da yapılamaz.

Muayene için hastamızı hazırlarken soyunma kabininde örtüyü giyinip, alt çamaşırların çıkarılmasının yeterli olacağı hatırlatılmalıdır.  Daha sonra jinekolojik masaya alınarak rahatlatılan hastamıza kayganlaştırıcı sürülür. Spekulum dediğimiz aletle vajen aralanır ve rahim ağzı izlenir konuma getirilir. Işık kaynağı sayesinde net olarak muayene yapılıp smear (rahim ağzı kanser testi) bir fırça yardımıyla rahim ağzından alınır.  Bu muayene 1-3 dakikayı geçmeyeni, acı vermeyen bir işlemdir.  Sonrasında dış genital sistemde siğil veya başka patoloji var mı bakılıp ultrasonografiye geçilir.

Vajinal Ultrason

Vajinal prob anatomiye uygun geliştirilmiş, ince vajen boyunca uzanan bu cihaza önce geçirilip sonrasında kayganlaştırıcı sürülerek kullanılmalıdır. Bu görüntü kalitesi açısından overler, rahim, tüplerin net olarak değerlendirmesini sağlar.  Özellikle çocuk isteği olan kadınlarda adetin ilk 3 gününde over rezervi açısından önem taşımaktadır. Diğer durumlarda ise hem muayene ve ultrason adet bitişi yapılmaktadır.  Vajinal ultrasonda mesanenin boş olması istenir.  Bakire olan birisine vajinal ultrason yapılmamalıdır.  Bakire olanlarda, idrara sıkışık olarak Suprapubik Pelvik Ultrason yapılır.

Smear Testi

Rutin jinekolojik muayenenin ayrılmaz parçasıdır. Rahim ağzından alınan sürüntünün bir cama yayılarak veya sıvı bir solüsyona konularak patolojiye gönderilmesidir.  Bu test sayesinde rahim ağzı kanserlerine çok erken aşamada tanı konulabilmektedir.  Artık HPV DNA testi sayesinde smear testi ile tanı konulamayan vakaların riski de çok azalmıştır. Bu konuyu genital siğil kısmında ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası