Kızlık Zarı (Hymen) Dikimi

Kızlık zarı (hymen) dikimi tıp literatüründe hymenoplasty olarak da bilinen cerrahi bir işlemdir. Vajina girişinde bulunan dokuların onarılmasına verilen isimdir. Bu işlemle birlikte “bekaret” sembolü kabul edilen kızlık zarının cinsel ilişkiyle birlikte yeniden kanaması sağlanmaktadır.

Kızlık zarı (hymen) dikimi sağlık sorunu nedeniyle değil, toplumsal veya dini ön kabuller neticesinde gerçekleştirilir. Bu işlem genellikle hastanın talebi sonucu yapılır. Ancak alanında uzman ve deneyimli jinekologlar tarafından gerçekleştirilmesi önerilir.

Kızlık Zarı Nedir?

Bilindiği üzere kadınların anatomisinde kızlık zarı olarak adlandırılan ve genellikle ilk cinsel ilişki sonrasında meydana gelen baskı ile yırtılan bir tabaka bulunmaktadır. Bu zarın tanımı ise hiç ilişkiye girmemiş kadınlarda bulunan ve döl yolunun ağzını daraltan, cinsel ilişki esnasında yırtılmasından kaynaklı olarak kanayan yarım ay biçiminde bir zar olarak yapılabilmektedir. Bu zarın aslında çeşitli görevleri bulunsa da ne yazık ki toplumumuzda çoğu kişi için bekaret ve namus gibi kavramların anlaşılması açısından bilinmektedir.

Özellikle Türk toplumundaki yetiştirilme tarzı nedeni ile kızlık zarı ve bekaret durumlarının kültürdeki yerinin namus kavramı ile ilişkilendirildiğini ne yazık ki biliyoruz. Böylesi bir durum söz konusu olduğu için çoğu kadın, kızlık zarı dikimi gibi işlemleri yaptırmak zorunda kalıyor. Peki, bu işlemi yaptıran kadınlarda kızlık zarı dikimi anlaşılır mı? Sorunun yanıtını ve merak ettiklerinizi aşağıdaki alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Kızlık Zarı Nasıl Bozulur?

Kızlık zarı; vajinal girişte 2-3 cm kadar içeride bulunan, ortalama 2 mm kalığında bir zardır. Kadınların vajinal enfeksiyonlarından korunmasını sağlayan kızlık zarı, ilk cinsel ilişkide veya vajinanın darbe alması gibi sebeplere bağlı olarak bozulabilir. Kızlık zarının bozulması kanama meydana gelmesinden anlaşılabilir.

Kızlık zarı bozulduğunda kadınların bir kısmında lekelenme veya kanama meydana gelebilir. Ancak bir kısmında kanama meydana gelmez ve kızlık zarının bozulduğu jinekolog muayenesi ile anlaşılabilir. Kızlık zarı, vajinanın darbe almasından dolayı zedelenebilir. Kızlık zarında meydana gelen zedelenme, kanama veya lekelenme oluşmasına neden olabilir. Kızlık zarında zedelenme olması veya bozulması durumunda dikilmesi mümkündür.

Kızlık Zarı (Hymen) Dikimi

Kızlık zarı dikimi çeşitleri nelerdi? Kızlık zarı geçici olarak veya kalıcı olarak dikilebilir. Genellikle kalıcı kızlık zarı dikimi tercih edilmektedir. Flep yöntemi olarak adlandırılan kızlık zarı dikimi, cinsel ilişkiye girilene kadar kalan bir yöntemdir.

Kızlık zarı bozulması nasıl olacağı beklentisi ve korkusunun nedeni bu olayı isimlendirme ile başlı başına bir kaygı yaratır. Kızlık zarı patlaması kesinlikle yanlış bir tabirdir. Kızlık zarı zaten açık olan vajinal boşluğun önünde girişi koruyan ince esneyebilen açıklık ortasında olan bir zar yapısıdır. Bu anlattığım doğrultuda kızlık zarı delinmesi nasıl olur? Bu gibi kızlık zarı delinme, patlama cümleleri ne kadar yanlış olduğunu görüyoruz. Siz değerli okurlarımız kızlık zarı açık olan ilişki ile esneyebilen, bazen bu esneme sırasında kenarlardan dudak çatlaması gibi açılarak kanama yaşanan bir zar yapısıdır. Bu zar bazen doğuştan ilişkiye izin verecek kadar açık olan bir zardır. Kızlık zarı esnek olan olgularda ilk ilişkide hiç kan gelmez.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı, cinsel ilişkiye girilmesi, vajina içerisine yabancı bir cisim sokulması veya elle bozulabilir. Kızlık zarı bozulması, halk arasında bekaretin kaybedilmesi olarak adlandırılır. Toplum baskısından dolayı birçok kadın kızlık zarı diktirme operasyonu için başvurmaktadır.

Kızlık zarının bozulduğu kanama veya lekelenme meydana gelmesi ile anlaşılabilir. Ancak kadınların bir kısmında ilk ilişki sonrasında kanama meydana gelmez. Bu nedenle kızlık zarının bozulduğu jinekolog muayenesi ile anlaşılmaktadır. Jinekolog muayenesi esnasında rahim dudakları açılarak kızlık zarı kontrol edilir. Kısa süreli olan bu muayene, adli raporlar için sıklıkla yapılan bir işlemdir. Aynı zamanda kadınlar, bekaret kontrolü için bu muayeneye girmektedir.

Kızlık zarı dikimi çeşitleri nelerdir? Kızlık zarı bozulduktan sonra dikilmesi mümkündür. Yakın zamanda ilişkiye girecek olan kadınlara geçici kızlık zarı dikimi yapılır. Uzun süre ilişkiye girmeyecek kadınlara ise kalıcı kızlık zarı dikimi yapılmaktadır. Her iki kızlık zarı dikimi, cerrahi müdahale ile yapılmaktadır. Cerrahi işlem sonrasında ilişkiye giren kadınlarda kanama meydana gelir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi çeşitleri nelerdir? Kızlık zarı dikimi kalıcı veya geçici olarak yapılmaktadır. Kızlık zarı dikiminin çeşitlerine hastalar karar vermektedir. Uzun süre cinsel ilişkiye girmeyecek olan kadınlara kalıcı kızlık zarı dikimi yapılır. Kısa süre içerisinde ilişkiye girecek kadınlara geçici kızlık zarı dikimi yapılmaktadır.

  • Kalıcı kızlık zarı dikimi Flep yöntemi olarak adlandırılır ve cinsel ilişkiye girene dek bozulmaz.
  • Flep yönteminde vajina alt duvarından bir doku çıkarılır ve vajina yan duvarına doğru kızlık zarı oluşturacak şekilde bir prosedürdür.
  • Bu işlem sonrasında ilişkiye giren kadınlarda kanama meydana gelir.
  • Kalıcı kızlık zarı dikimi, ilişkiye girilmediği sürece bozulmaz.

“Kızlık zarı dikimi anlaşılır mı?” sorusuna yanıt vermeden evvel bu dikim işleminin nasıl yapıldığını sizlere anlatalım. Aslında kızlık zarı için 2 adet dikim türü bulunmaktadır. Bunları geçici ve kalıcı dikiş olarak nitelendirebiliriz. Bu dikiş türlerinin nasıl yapıldığı ve anlaşılıp anlaşılmadığını aşağıdaki alt başlıklardan öğrenebilirsiniz.

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri Nelerdir?

Cinsel ilişki yaşadıktan sonra kızlık zarının bozulması sebebiyle kızlık zarı diktirmek isteyen kadınlar vardır. Kızlık zarı; cinsel ilişki, vajina içerisinde yabancı bir cisim girmesi gibi sebeplerle bozulur. Kızlık zarı bozulmasında genellikle lekelenme veya kanama meydana gelir. Kızlık zarı, geçici veya kalıcı olarak dikilebilir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Geçici dikiş (geçici kızlık zarı dikimi) işlemini genellikle ilk cinsel deneyimini yaşamış ya da bir kaza sonucu kızlık zarında yırtılma meydana gelen kızlar, evlilik öncesinde bu işlemi tercih etmektedir. Bu işlemde yırtık geçici olarak dikilir ve dikimden sonraki ilk cinsel ilişkide zar yeniden yırtılır. Geçici olarak yapılan dikim işlemleri de eş tarafından anlaşılmaz. Yani cinsel ilişki esnasında bu dikimin anlaşılması mümkün değildir. İlişki esnasında zar yeniden yırtılacağı için kanama aynı ilk yırtılmadaki gibi meydana gelir. Bu sebeple de anlaşılması ya da ilişki esnasında hissedilmesi mümkün değildir. Yalnız alanında uzman bir kadın doğum doktoru bu işlemi anlayabilmektedir.

Vajinal açıklık kısmen elastik ve lifli doku ile kaplıdır. Bu lifli doku, oval bir lastik rondela şeklini alır ve kızlık zarı olarak bilinir. Bazı kadınlarda kızlık zarı kalın ve sert, bazılarında ise ince ve esnektir. Sadece ilk cinsel ilişki değil tampon kullanımı, jinekolojik muayene, fiziksel kazalar ve o bölgeye gelecek sivri ya da künt kazalar gibi diğer aktiviteler de kızlık zarının yırtılmasına neden olabilir. Bu gibi bir durumda kişi isterse kızlık zarı onarımı için geçici kızlık zarı dikimi işlemini tercih edebilir. Kalıcı kızlık zarı dikimi ile arasında birçok fark bulunan geçici kızlık zarı dikimi çok daha kolay bir işlemdir.

Geçici kızlık zarı dikimi söz konusu olduğunda vajinanın girişine eriyen dikişlerle daraltma uygulaması yapılmaktadır. Herhangi bir kesi uygulaması yapılmadığı için iyileşme süresi olmayan bu işlemde, sonuçlar kalıcı değildir. Kendiliğinden eriyen dikişler 3-7 gün içinde vajina girişinin eski haline dönmesine neden olacaktır. Bu nedenle hastanın bu süre zarfında cinsel ilişkide bulunması önemlidir.

Geçici kızlık zarı dikiminin etki süresi kalıcı olmadığı için hastanın cinsel ilişkiye girmeden bir hafta içinde yaptırması önemlidir. 1 hafta sonrasında dikişler kendiliğinden eriyerek vajina girişinin eski haline dönmesine neden olur ve bu nedenle kanama sağlanmaz.

Geçici kızlık zarı dikimi yapıldığı herhangi biri ya da partneriniz tarafından anlaşılmaz. Ancak detaylı bir jinekolojik muayene olması durumunda işlem geçirdiğiniz anlaşılacaktır. Bunun haricinde işlemin anlaşılması mümkün değildir.

Evlenmeden önce bekaretini kaybetmek, toplumumuzda bugün bile bir tabudur. Bir kadının evlilik sonrası ilk cinsel ilişkide kanama olmaması insanların söz konusu kişinin özel hayatıyla ilgili kafasında soru işaretleri oluşmasına neden olur. Bir kadına bu tür sorular soranların çoğu, kızlık zarının ve üreme sisteminin işleyişi hakkında eksik bilgiye sahiptir. Bu şüpheler kadın için stresli bir ortam yaratabilir ve ruh sağlıklarını da olumsuz etkileyebilir. Ancak, böyle travmatik bir deneyimden kaçınmanın yolu olarak geçici kızlık zarı dikimi tercih edilebilir. Kadınlar, mahremiyetin ihlali korkusu olmadan geçici kızlık zarı dikimi işlemini yaptırabilirler. İşlem tamamlandıktan sonra, bir kadının kızlık zarı onarımı için ameliyat olup olmadığını kimse bilemez. Geçici kızlık zarı işlemi sayesinde kadınlar bu travmatik deneyimlerden kaçınabilir ve geleceklerinin kontrolünü ellerine alabilirler.

Geçici kızlık zarı prosedüründe kişinin işlemden sonra en geç 1 hafta içinde cinsel ilişkiye girmesi kanamanın olması için şarttır. Bu sürenin sonrasında kanama gerçekleşmeyecektir.

Geçici kızlık zarı dikimi de kalıcı kızlık zarı dikimi gibi garantili bir işlemdir. İşlem sırasında kalıcı kızlık zarında olduğu gibi doku kullanımı olmasa da sonuçlar nihaidir. Sadece etki olma süresi kalıcı kızlık zarı dikiminde olduğu gibi uzun değildir.

Geçici kızlık zarı dikimi hızlı ve daha az invaziv bir prosedürdür. Genellikle en fazla yarım saat süren bir işlemdir ve kan kaybı söz konusu değildir. Hasta işlemden sonraki gün günlük aktivitelerine devam edebilir.

Geçici kızlık zarı dikimi 18 yaşından büyük olan kızlık zarı yırtılmış kadınlar için uygun bir işlemdir. Aynı zamanda kişinin herhangi bir genital veya zührevi hastalığı olmaması gereklidir.

Enfeksiyonları tedavi edince kızlık zarı dikişinde sorun oluşmaz.

Kalıcı (Flep Kaydırma) Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kızlık zarı dikimi çeşitleri nelerdir? Kızlık zarı dikiminde en çok tercih edilen yöntem, Flep yöntemidir. Kızlık zarı, farklı sebeplerden dolayı bozulabilir. Kızlık zarının bozulması halinde kanama veya lekelenme meydana gelir.

Her kadında görülmeyen bu etki, kadının bakire olduğunu gösteren bir etken olarak görülür. Bu nedenle toplum baskısından dolayı kızlık zarı diktirmek isteyen birçok kadın vardır. Kızlık zarı dikildiğinde ilk ilişki sonrasında kanama meydana gelir.

Kalıcı kızlık zarı dikim işlemi de düğün öncesinden daha önce yapılan bir işlem olduğu için haliyle dikiş işlemi sonrasında kişinin iyileşmesi ve dikişin kaybolması için daha fazla zaman olacaktır. Geçici dikişte olduğu gibi düğün öncesi yaptırılmadığı için iyileşmesi adına daha çok zaman söz konusudur. Bu yöntemle yapılan dikişte de yine geçici zar dikim işleminde olduğu gibi cinsel ilişki esnasında anlaşılması mümkün değildir. Yine aynı şekilde ilişki esnasında zar yeniden yırtılacağı için kanama meydana gelecektir. Yani bu işlem de partner tarafından hissedilmeyeceği ve fark edilmesi mümkün olmayacağı için endişelenecek bir durum yoktur. Bu işlemi de yine alanında uzman olan bir doktor anlayabilmektedir. Fakat bir başkasının anlamasının mümkün olmayacağını yeniden belirtebiliriz.

Ankara kızlık zarı, vajina ağzının çevresinde yer alan ince bir zardır. Bir kızlık zarı cinsel ilişki veya travma yoluyla yırtıldığında veya delindiğinde, birçok kadın dokuyu yenileme arzusuna sahip olur. Bazıları ise kızlık zarı olmadan doğar veya kültürel nedenlerle kızlık zarının kalıcı olarak onarılmasını ister. Kızlık zarı dikimi, bir kadının yırtılmış kızlık zarını onarmak için klinik olarak doğrulanmış tıbbi bir prosedürdür.

Ankara kalıcı kızlık zarı dikimi işlemi öncesinde vajinal bölgeye lokal anestezi yapılır. Bölge uyuştuğunda, jinekolog kızlık zarının yırtılmış kalıntılarını birbirine dikmek için çok ince dikişler kullanır. Kullanılan dikişler çok küçük ve kendiliğinden eriyen dikişlerdir. Dikişler yaklaşık 15 gün içinde çözülür.

Ankara kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında bölgenin tamamen iyileşmesi yaklaşık 1-1.5 ay sürer. Bu nedenle, evlenecekseniz düğünden en az 2 ay önce yaptırmanız iyi bir karardır. Bununla birlikte, kızlık zarı vajinal bir aktiviteden geçmedikçe veya ağır fiziksel egzersizler yapılmadıkça otomatik olarak yırtılmadığından, erken yaptırmak sizi stresten ve sürekli kaygıdan kurtaracaktır.

Ankara kalıcı kızlık zarı dikimi işlemi sırasında kullanılan dikişler son derece ince ve eriyebilir niteliktedir. Bir veya iki ay içinde, doğal ve sentetik olarak yeniden yapılandırılmış bir kızlık zarı arasında pratik olarak görünür bir fark yoktur. Herhangi birinin kızlık zarı dikimi yaptırdığınızı da anlaması bu nedenle mümkün değildir. Ancak bir jinekolog detaylı muayene sırasında böyle bir işlem yapıldığını anlayabilir.

Kimse size kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında cinsel ilişkiye girdiğinizde kanama olacağına dair garanti veremez. Doğal bir kızlık zarı ile bile kanama garanti edilemez. Bazı kadınlarda kızlık zarı ilk anda yırtılırken, bazılarında sadece esneyip daha sonra yırtılabilir veya hiç yırtılmayabilir. Bu nedenle kesin kanama olup olmayacağı belli değildir.

Ankara kalıcı kızlık zarı dikimi garantili bir işlemdir. Geçici onarım olmadığı için işlemden yıllar sonra bile cinsel ilişki sırasında kanama olması mümkündür.

Ankara kızlık zarı dikimi prosedürü genel olarak 30 dakika ile 1 saat arasında süren kısa bir işlemdir. Ancak, temel hazırlık süresi, anestezi, işlemin kendisi ve anestezinin geçmesi için geçen süreyi sayarsak, tüm işlemler için gereken süre 3-4 saat arasında olacaktır. Diğer yandan kimi zaman hastaların kızlık zarı parçaları dikim için yeterli olmayabilir. Bu durumda vajina astarından alınan doku ile uygulama yapılır. Bu da ameliyat süresinin uzamasına neden olabilir.

İşlemden sonra doktorunuz birkaç saat izleme önerebilir. Herhangi bir sorun yoksa 2-3 saat içinde taburcu edileceksiniz ve 3-4 gün içinde işinize dönebileceksiniz. Daha iyi iyileşmenize yardımcı olabilecek bazı ipuçları şunları içerir;

  • Vajinal bölgeyi sadece sade su ile temizleyin ve bölgeyi temiz tutarak nemsiz olmasına dikkat edin. Ayrıca birkaç gün rahat pamuklu iç çamaşırlarına ve bol pantolonlara geçiş yapın. Bu, ameliyat sonrası enfeksiyon ve kaşıntıdan kaçınmaya yardımcı olacaktır.
  • Bölge iyileştikçe vulva bölgenizde hafif bir kaşıntı ve yanma hissi hissetmeniz normaldir. Ancak, lütfen ameliyat bölgesini kaşımayın veya ovalamayın. Bunun yerine ağrıyı, rahatsızlığı ve şişliği gidermek için sıcak kompresler veya buz paketleri kullanın.
  • Kızlık zarı dikimi sonrasında 2-3 gün banyo yapmaktan kaçının.
  • Bölge tamamen iyileşene kadar herhangi bir cinsel aktiviteyi kısıtlayın (en az 6 hafta).

Kızlık zarı onarımı, kızlık zarının bozulmasının ardından herhangi bir zamanda yapılabilir. Yapılacak olan işleme göre süresine karar verilmesi gerekir. Kızlık zarı dikimi yapacak kadınlar, kısa süre içerisinde ilişkiye girecekse ilişkiye girecekleri tarihten 1 hafta öncesinde geçici kızlık zarı dikimi yaptırabilir.

Kalıcı kızlık zarı onarımı, kızlık zarının bozulması ardından herhangi bir süre içerisinde yapılabilir. Bu yöntem, kalıcı bir yöntem olmasından dolayı ilişkiye girilecek olan tarih farklılık göstermez.

Evlilik Öncesi Kızlık Zarı Dikimi

Evlilik öncesi kızlık zarı dikimi gerek bizim gerekse birçok toplumun değer yargılarının içinde, kızlık zarı kanaması tabusunu yıkmak mümkün olmamıştır. Bu nedenle kız çocuklarımız gereksiz yere mağdur kalabilmiştir. Kanamayan kızlık zarı yapısı şeklinde olanlar bu kaygılarını arayışa girerek giderebiliyorlar. Karşılarına çıkan dikime başvurarak veya bunun çözümlü bir sorun olduğunu duyarak kaygıları bir nebze olsun azalıyor. Bu nedenle olan dikimin hiç de gerekmeyeceği anlatılsa da kızlarımızın merak ettiği dikim hakkında kısacık bilgi vermek isteriz.

Yaşanan sorunlar bazen tıbbi nedenle, kazalar veya travmalar sonucu oluşan kızlık zarı hasarları gidermek için, bazen de estetik amaçlı olsun başvuran hastalarımıza kalıcı dediğimiz dikim planlanır. Çoğu zaman dikimi evlenmeden önce planlayan hastalar karşımıza gelmektedir. Bu durumda ise kısa süre etkili kalabilecek geçici dikim planlanmaktadır. Kalıcı kızlık zarı dikimi, bir cerrahi prosedür ile kızlık zarının yeniden yapılandırılıp zarı oluşturmayı amaçlayan bir dikim iken, geçici kızlık zarı dikimi sadece kanama sağlamaya odaklı 1 hafta dayanabilen bir dikim şeklidir.

Kalıcı kızlık zarı dikimi için başvurduğunuzda iyileşme süresi 3-6 hafta kadar süren, bu süreçte asla bir cinsel temas önerilmeyen bir cerrahidir. Kontrollere uyularak iyileşme süreci hakkında bilgi verilir. Her zaman yıllar sonra olacak kanama beklentisini karşılamayacağı için evlenmeden önceki kontrol şarttır. Geçici kızlık zarı dikimi ise kanama beklentisini direk sağlamaya yönelik olup kontrol muayenesi yoktur.

Geçici kızlık zarı dikimi, bu dikimde iyileşme süresi diye bir beklenti yoktur. Kanama sağlamak için atılan kısa etkili bir dikiştir. Kesinlikle kanama sağlanır. İşlemden sonra  hemen ilişkiye izin verilebilir. Hatta bu sürenin 1 haftayı geçmemesi tavsiye edilir. Atılan dikişler bir haftada eriyecektir. Dikim için aç veya tok olmanız aranmaz. Günün herhangi bir saatinde ön hazırlık yapmadan gerçekleşebilir. İşlemin süresi yaklaşık 15-20 dakikadır. İşlemden sonra dinlenme özel bir bakım gerekmez yarım saatlik bir sürede klinikten ayrılabilirsiniz.

Kızlık Zarı Diktirilmesinin Sebebi Nedir?

Kızlık zarı dikimi fiyatları üzerinden incelemeler yapılırken kadınların bu konuda ne derece baskı altında tutuldukları da görülmektedir. Kızlık zarının dikilmesinin temel sebebi ilk cinsel ilişkide kanamanın sağlanmasıdır. Çiftler arasında güvenin sadece bu kanamaya bağlanmasının oldukça hatalı bir durum olduğunun da bildirilmesi gerekir. Kadınların bu zarı diktirmeleri sonrasında ilk ilişkilerinde kanama sağlanacaktır. Fakat bazı kadınlarda daha öncesinde cinsel ilişki yaşamamış olmalarına rağmen ilk ilişki sırasında bir kanama meydana gelmemektedir. Bu durumun temel sebebi kızlık zarının esnek yapıda olmasıdır. Kızlık zarının esnek olması durumunda ilk ilişkide kanama meydana gelmemesi ihtimali dahi kadınların evliliğin ilk gecesinden olumsuz yönde etkilenmelerine neden olmaktadır.

Kadınların ilk gece bir kanama yaşamamaları durumunda eşleri tarafından kızlık zarı muayenesine götürüldüğü durumların da mevcut olduğu fark edilmektedir. Bu muayenenin sonrasında kızlık zarında kanama olsa da olmasa da kişinin ilk defa mı cinsel ilişkiye girdiği vajinanın durumundan anlaşılmaktadır. Fakat ilk gecenin üzerinden birkaç gün geçmesi sonrasında gidildiği zaman bu konuda teşhiste bulunmanın çok daha zor bir hale geleceğinin de eklenmesi gerekir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Komplikasyonlar

Kızlık zarı dikimi fiyatları konusunda araştırmalar yapılırken aynı zamanda kızlık zarı dikim operasyonunun sonrasında nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda verilen talimatlara da dikkat etmelisiniz. Bu aşlamada özellikle dikimin akabinde ani hareketler yapılmasından ve kanamaya neden olacak dikim operasyonunu bozacak baskılardan da kaçınılması gerekmektedir. Kızlık zarı dikim operasyonunun steril kliniklerde yapılmasının sonrasında işlem akabinde günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Bu konuda bir farklılık söz konusu olmayacaktır.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Kızlık zarı dikimi fiyatları zarı vajinanın 1-2 santim iç kısmında yer alan bir dokudur. Bu zarın bazı kadınlarda üzerinde delikler bulunurken bazılarında orta kısmında tek bir delik bulunmaktadır. Kızlık zarı dikimi fiyatları konusunda incelemeler yapılırken kişilerin ortalama 5-6 bin lira aralığında kızlık zarının dikimi için fırsat elde edebileceği görülmektedir. Fiyat aralığının üst seviyede olması sebebi ile kişilerin daha merdiven altı klinikleri tercih etmesinin büyük bir sorunu da beraberinde getirdiğini eklemek gerekmektedir. Fiyat aralığının makul olması için yapılan bu tavizin sağlığınız ve psikolojiniz üzerinde kalıcı hasar bırakabileceğini de unutmamanız gerekir. Bu ücretin sağlık sigortaları tarafından karşılanmayacağının da altı çizilmelidir.

Kızlık zarı dikimi fiyatları konusunda analiz yapılırken kişilerin özellikle işlem sırasında acı duyup duymayacaklarını merak ettikleri görülmektedir. Kızlık zarı operasyonlarında bir acı söz konusu olmayacaktır.

  • Kızlık zarı dikimi dediğimiz bu işlem kalıcı kızlık zarı dikimi ise yeni bir zar oluşmasını sağlamak amacıyla yapılır geçici kızlık zarı dikimi ise kanama sağlanması amacıyla yapılır. Bu nedenle detaylı bilgi verilip hangi dikim şekli size uygun kaç gün önce başvurmanız gerekiyor doktor tarafından beraber planlayabileceğiniz bir durumdur. Bu işlemin ilişkinin bir iki gün öncesinde yapılması daha mantıklı olacaktır.
  • Aksi takdirde yanlış bir ani harekette ya da vajinaya yapılan baskıda sorun yaşanması söz konusu olabilir. 1-2 günlük süre ideal olacaktır.

Bu alanda uzman olan doktorlardan yardım alınması elde edeceğiniz işlem sonrası iyileşme sürecinin çok daha hızlı olmasını mümkün kılar. Bu işlemlerin kayda geçmemesi ya da daha ucuza mal edilmesi için merdiven altı firmaların tercih edilmesinin sizin için büyük bir sağlık sorununu da beraberinde getireceğini unutmamak gerekir.

Kliniğinizden randevu almadan önce işlemin gizliliği konusunda nasıl bir sistemin geçerli olduğuna yönelik de bilgi alabilirsiniz. Bu işlemleri uygulayan kişilerin kliniğe vermiş olduğu bilgilerin farklı kişiler ile paylaşılması söz konusu olmayacaktır. Sorununun kalıcı olarak ortadan kaldırılması için kimlik bilgilerinizin saklanacağı konusunda bir taahhüt alabilirsiniz. Hem kızlık zarı dikimi hem de kürtaj konusunda bu önlemlerin klinikler tarafından alındığı görülmektedir.

Kızlık zarı kanaması çoğunlukla miktarı çok az olan hastayı kaygılandırmayan leke şeklindedir. Çok nadiren bu kanama fazla olduğu durum olabiliyor. Bunun nedeni çoğu zaman ilişkinin hızlı kurallara uymadan bayan hazırlanmadan olması ile veya kızlık zarının yapısının çok kalın ve yapısal olarak yüksek kenarlı olması ile ilgili olabilir. Kızlık zarı yırtılması terimi bu yüzden halk arasında yerleşmiş yanıltıcı bir terimdir.

Kızlık zarı ilk ilişkide her zaman kanamayabilir. Bu kızlık zarınızın yapısına bağlıdır. Doğuştan esnek olan zarlarda kanama izlenmez. Kızlık zarı bozulması, bozulan yerin kendiliğinden tekrar bakire gibi iyileşir mi? Kızlık zarı hasar gören alan iyileşirken orada ilişkinin olduğunu doktorun muayenede anlayacağı şekilde boşluk bırakarak iyileşir. Yeniden eski halini tam olarak alması mümkün değildir. İlk ilişkideki kanamanın ardından tekrar kan gelmesi olasılığı da artık bozulma olduğu için olmayacaktır.

Kızlık zarı zor bir alanda olduğu için görülmesi mümkün olmayacaktır. Bazı hastalarımız ayna yardımı ile bunu değerlendirmeye çalışıp bizden yardım ve yorum talep edebiliyorlar. Bu konu da bazen yanlış yorumlamalarla karşı karşıya kalabilecekleri için her zaman muayene doktor tarafından yapılmalıdır.  Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bu konuda ağrısız şekilde, hiçbir alet kullanmadan bakarak yapacağı muayene ile net bilgi verecektir.

Muayene hiçbir alet kullanmadan sadece görerek yapılan bir muayenedir. Hasta jinekolojik masaya hazırlanır, dış dudakların aralanması ile kızlık zarını izlemekteyiz. Yapılan bu muayene de tek yetkili isim kadın hastalıkları ve doğum uzmanıdır. Asla muayene kızlık zarınıza zarar vermez. Bu konuda asla kaygı yaşamamalısınız.

Kızlık zarının ortasındaki doğal boşluk kişiden kişiye değişen büyüklüktedir. Bu boşluktan daha büyük bir cisim girmeden bozulma gerçekleşmez. Mastürbasyon için kullanılan klitoral bölgeden asla kızlık zarı hasar görmeyecektir.

Kalıcı kızlık zarı dikiminden sonrasında ilişki zamanı dikişler tam iyileştikten sonra olmalıdır. Bu süre yaklaşık olarak dikişten sonraki 4-6 haftadır.

Kalıcı kızlık zarı ilişkiye girilene kadar dayanır. Yine de doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz. Özellikle ilişki öncesi kontrol önerilmektedir.

Hayır, geçici kızlık zarı dikim işlemi ilişki esnasında partner tarafından anlaşılmaz.

Devlet hastanesinde kızlık zarı dikimi konusunda bir operasyon yapılmamaktadır. Ayrıca bu operasyon sigorta kapsamında da değildir.

Kızlık zarının dikilmesinin sonrasında en geç 1 haftalık süre içerisinde ilişkiye girilmesi gerekmektedir.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası