Kızlık zarı (hymen) vajina girişinde bulunan bir dokudur. İlk cinsel ilişkide yeterince uyarılma gerçekleşmezse vajinada kayganlık oluşmaz. Buna bağlı olarak hymenin tahrip olmasıyla birlikte kanama görülebilir.

Kızlık zarı (hymen) aslında esneyebilen bir yapıdır. Bazı kadınlarda ilk cinsel ilişkide hiç kanama görülmez. Ama acı yaşayacağını düşünerek kendini kasan kadınlarda zorlamaya bağlı olarak kanama görülme olasılığı yüksektir. Kızlık zarı bazı toplumlarda bekaret sembolü olarak görüldüğü için kadınlar üzerinde bir baskı unsuru oluşturmaktadır.

Kızlık Zarı Nedir?

Ankara kızlık zarı bir organ olarak kabul edilmemekte ve ne işe yaradığı ise tam olarak bilinmemektedir. Çeşitli fikirler ışığında kızlık zarının genital bölgeyi bakterilerden koruduğu düşünülmektedir. Vajinanın hemen girişinde yer alan kızlık zarı bir deri parçasıdır.

Ankara kızlık zarı yani hymen aynı zamanda Yunan mitolojisinde evlilik tanrıçasına verilen isimdir. Kızlık zarı çoğu toplumda namus ve bekaret ile ilişkilendirilmektedir. Bu nedenle de kızlık zarı yırtılmamış olan kişinin cinsel ilişkiye girmediği düşünülmektedir. Ancak bu yanlış bir inanıştır. Kimi zaman kızlık zarı cinsel ilişkiye girildiğinde bile ilk seferde yırtılmayacak kadar esnek olabilmektedir. Bazen ise kızlık zarı doğuştan olmaz. Bu durumda kişinin kızlık zarı da yırtılamaz.

Kızlık Zarı Kanaması Neden Olur?

değildir. Başka bir ifade ile ilk ilişkiniz ve hiç kanamanız olmadı ise bunun birçok nedeni olabilir. Telaşlanmamalı ve aslında doğru cinsel bir birliktelikte belirli kayganlık sağlandı ise kanama olmayabileceği aklınızda olmalıdır. Telefonumuz ilk gece kan gelmedi şeklinde çalabilmektedir. Eğer kızlık zarı ince kenarlı esnek yapıda ise ilk ilişkiniz çok rahat olur ve kan gelmez.

Kızlık zarı kanama olduğunda bu genellikle açık renkte ve leke şeklinde olurken, çok nadir kızlık zarı daha fazla olan bir kanama olabilmektedir. Kanamanın miktarı ve rengi değişkenlik göstermesi halk arasında kız çocuklarımızı tedirgin eden paylaşımlarla yanlış öğretilere yol açmaktadır. Bu yanlış bilgilendirmeler bazen kalıcı cinsel kaygılara yol açmaktadır. Bu nedenle halk arasındaki bilgilerin yanlış olabileceği ve asla duyulan her hikâyenin kişisel faktörlere bağlı olabileceği unutulmamalıdır.

Kızlık zarı kanamasının rengi pembe veya açık kırmızıdır. Kanama miktarı ise kişisel faktörlere bağlı hatta kızlık zarının hiç kanama olmaması bu da normal bir durumdur.

Kızlık Zarı (Hymen)

Bazen de ilişkide bulunmadan sadece sürtünmeden sonra kan gelmesi şikâyeti ile hastalarımız kızlık zarı bozuldu mu endişesi ile bizleri ararlar. Vajene bir geçiş olmayan durumlarda kızlık zarı bozulması mümkün olmayacaktır. Ancak bunu teyit edecek bir kadın hastalıkları ve doğum doktoruna başvurmanızı önermekteyiz.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bakirelik kontrolü ve kızlık zarı muayenesi yapabilir. Bu hasta isteği üzerine yapılabilecek bir muayene olması yanında adli vakalar dediğimiz hukuki bir süreçte ise bu muayene mutlaka hastane koşullarında yapılarak başhekimlik kanalı ile rapor şeklinde evrak düzenlenir. Hukuki boyuttaki yazılara karşılık özel ofislerde muayene ve belge düzenlenemez. Ancak hasta sadece kendi bilgi ve muayene isteme hakkı tabiî ki vardır. Bu muayene için tecrübeli bir jinekolog hastaya rahatlıkla yardımcı olabilir. Kızlık zarı muayenesi hasta mahremiyeti nedeniyle hastaya söylenirken asla ikinci bir kişi ile paylaşılmaz ve bilgileri gizli kalır.

Kızlık zarı muayenesi kesinlikle hiçbir alet kullanılmadan sadece görsel olarak yapılan ve hemen net olarak izlenerek sonucun söylendiği bir muayene şeklidir. Kızlık zarı muayenesi ağrısızdır.

Kızlık Zarı Bozulması Nasıl Olur?

yapıda değildir. Ortası delik olan bu yapı sadece cinsel ilişkiye girildiği zaman yırtılmaz. Aynı zamanda spor yaralanmalarında, tampon kullanımında ve bölgeye sivri bir cismin temas etmesi durumunda da yırtılmalar oluşabilir.

Ankara kızlık zarı muayenesi yapılsa da kızlık zarının yırtılmasının ardından 1 haftadan fazla zaman geçmişse kızlık zarının ne zaman yırtıldığı tespit edilemez. Kızlık zarı yırtıldığında ağrı ve kanama görülmektedir. Kimi zaman zardaki bir damarın hasar alması nedeniyle kanama durmayabilir. Bu gibi durumlarda dikiş atılması gerekmektedir. Eğer kızlık zarı çok kalınsa, ortasındaki delik çok darsa veya kişi kendini çok sıkmışsa o zaman ağrı miktarı çok daha fazla olacaktır.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Olur?

Kızlık zarı muayenesi, biz kadın doğum uzmanlarınca yapılan bir muayenedir.

Kızlık zarı muayenesi için gelen hastalarımızı dikkatlice dinleyip o şekilde yardımcı olmalıyız. Bazen yapılan muayene sonucu, yorumlama da kullanılacak bir eksik bir fazla cümle karşı taraftaki hastanın kafasını karıştırabilir. Örneğin esnek ilişkide kesin kanamaz dersiniz, hasta tutar kanama beklentisi ile kızlık zarı dikimi arayışına girebilir. Esneklik az, ilişkide kanama kesin olur dersiniz hasta kanamaz, stresli bir süreç yaşayabilir. Doğal çentik olan bir hastanın yanlışlıkla kızlık zarı bozulmuş yorumla kafalar karışabilir. Bu dediklerimi daha net anlayabilmeniz için ben sizlere kızlık zarı yapısı hakkında ve çeşitleri hakkında bilgi vermek istiyorum. Yukarıda saydığım aksilikler olmaması için kızlık zarı muayenesini, tecrübeli bir kadın doğum uzmanına yaptırmanız uygundur.

Kızlık zarının yeri, vajinanın girişinden yaklaşık olarak 1-1,5 cm içerisinde yapısı kişiden kişiye değişebilen bir yapıdadır. En sık olan şekil kızlık zarının kanama sağlayacak şekilde yüksek veya alçak kenarlı halka yapısı ile izlenir. Bu girişin hiç olmadığı garantisini veren toplumumuzdaki beklentileri karşılayan en rahatlatıcı şekildir. İkinci sıklıkla esnek yapıda olan kanamayabilen zar yapısıyla kafaları karıştıran şekil gelir. Bundan daha az rastlanan şekil ise ara bölmeli, elek gibi veya tam kapalı şekillerdir ki, bu son saydıklarım bazen ilişkiye engel olabilecek şekillerdir. Bunların cerrahi bir müdahale ile açılması bile gerekebiliyor. Kızlık zarındaki doğal çentikler ise kaide denilen zarın boylu boyunca kaplamayan alandır. Eğer bir ilişkiye bağlı olursa yırtık kaideye yani kızlık zarı bitimine vajina girişine kadar uzanır.

Kızlık zarı muayenesi Ankara, diye yapılan aramalarda muayenehanemizde bu konuda hizmet vermekteyiz, bize ulaşabilirsiniz. Biz bu muayeneyi jinekolojik masada, hiçbir alet kullanmadan, iki dış dudakları gazlı bez ile tutarak yanlara hafifçe çekerek yaparız. Zar hemen bu boşlukta gözümüze ilişir.

Kızlık zarı muayenesinde ağrılı mıdır sorunuza, kesinlikle ağrı hissedilmez cevabını verebiliriz. Muayene sırasında zara hiçbir zarar verilmez. Hiçbir alet kullanılmaz. Bakarak yapılan bir muayenedir.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Ankara kızlık zarı yırtılmasında birçok etken bir arada bulunmaktadır. Aynı zamanda kızlık zarının dikimi de mümkündür. Hymenoplasti işlemi ile kızlık zarı dikilerek eski haline getirilebilmektedir. Bu tip bir durumda kızlık zarı yırtıldığında ağrı ve kanama yeniden olmaktadır.

Ankara hymenoplasti, çoğu zaman hafif bir sedasyon ile ayakta tedavi prosedürü olarak gerçekleştirilmektedir. Doktorunuz, yırtılmış olan kızlık zarının parçalarını eriyen dikişlerle tekrar dikecektir. İşlem genellikle bir saatten az sürer, böylece kızlık zarı yeniden vajinal açıklığı kısmen kapatır. Kızlık zarını yeniden yapılandırmak için yeterli doku yoksa vajina astarından yeni bir kızlık zarı oluşturulabilse de bu daha karmaşık ve pahalı bir işlemdir. Çoğu hasta kızlık zarı dikimi sonrası 1-2 gün içinde işe ve hafif aktiviteye döner. İlk 4 hafta ağır kaldırma ve egzersizden kaçınılması önemlidir. Hastalar aynı zamanda işlemden sonra en az 6 hafta cinsel aktivitede bulunmamalıdır.

Kızlık zarı, çeşitli nedenlerle zarar gördüğünde isteğe bağlı olarak onarılabilen bir dokudur. Kızlık zarı onarımı Ankara’da kadın doğum uzmanlarınca  yapılmaktadır. Onarım için başvuran hastaya önce yöntemler hakkında bilgi verilmektedir. Geçici ve kalıcı olarak bilinen iki yöntem vardır.

İşlem için uygulanan anestezi şekline yine hastamızla konuşularak karar verilir. İşlem sırasında ağrı hissedilmemesi için anestezi lokal veya sedasyon (uyutularak) yapılabilir. Lokal anestezide sadece o bölge uyuşur. Ancak hasta uyanıktır. Sedasyon yönteminde ise hasta 4 saat aç ve susuz gelir, bu yöntemde hasta uyur.

Geçici dediğimiz kızlık zarı dikimi işlemi ilişkiden 1-3 gün önce yapılır. Yöntemde kullanılan dikişler asla dışarıdan görülmez ve ilişkide hissedilip fark edilmez. Kanama kesinlikle sağlanan yöntemdir. Bu yöntemde de hasta isteğiyle anestezi şekli değişebilmektedir.

Kalıcı (Flep) yöntemi ile kızlık zarı onarımı için ilişkiden 6-8 hafta önce başvurulmalıdır. Buradaki süre onarımın tam iyileşmesi için gerekmektedir. Flep yönteminde hasarlı olan kızlık zarı alınarak sağlam alan mukoza dokusundan yeni bir zar oluşturulmasını içerir. Yine dışarıdan fark edilemeyen bir yöntemdir. Dikişlerin sonradan alınmasına gerek kalmaz. Kendiliğinden eriyen dikişler ve dışarıdan fark edilmeyecek şekildedir.

Onarım sonrası dikkat edilmesi gereken şeyler özellikle doktorunuz tarafından yapılan tüm önerilere uymanız, kontrole gitmenizdir. Bu yöntemde çok başarılı bir şekilde tamamlanan ve kanama yaratan bir prosedürdür. İşlem sırasındaki anestezi yine hasta isteğine bağlıdır. Ancak sedasyon yönteminin kalıcı onarımda işlemin rahatlığı açısından faydası olacaktır.

Hasta bilgilendirme ve muayenelerinde hasta mahremiyeti ve bilgilerin hasta hekim arasında özel olduğu başvurulan kurum tarafından göz ardı edilmemelidir.

Kızlık zarı toplumumuzdaki önemi ve toplumumuzun değer yargılarında çok hassas bir konudur. Kızlık zarı ilk ilişkide kanar mı veya kanama olmazsa ne olur, bu gibi kaygıların kişide oluşturduğu psikolojik bir travma vardır. Kız çocuklarımızda aşırı stres sonucu kaygı, cinsel işlev bozukluklarına bile yol açabilmektedir. Bu kadar hassas bir konuda doğru bilgilendirme kanamanın bazı kızlık zarı tiplerinde olmayacağı detaylı olarak diğer başlıklar altında anlatılmıştır.

Kızlık Dikimi Nerede Yapılır?

Kızlık zarı Ankara’da muayenehanede, özel kliniklerde, hastanede dikilebilir. Kızlık zarı dikiminde tecrübeli kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarınca dikim gerçekleştirilmektedir. Seçilen merkezde steril şartlar sağlanmalı ve hasta mahremiyeti mutlaka aranmaktadır. Hastalarımızın bilgi gizliliği için de rahatlıkla mağduriyetlerini gündeme getirmelerine izin verilmelidir.

Kızlık zarı çeşitlerini anlatırken de değindiğimiz gibi zar çok çeşitlidir ve her zar kanamaz. Kızlık zarının ilişki ile kanama beklentisi genç kızlarımızda ciddi kaygı yaratmaktadır. Yanlış ve eksik cinsel bilgilendirmeler de buna eklenince bazen bu durum vajinismus gibi cinsel işlev bozukluklarını arkasından getirmektedir. Kızlık zarı kanamaması gibi doğal bir sonuç toplumumuzda çok suistimale uğrayıp ciddi travmalar yaratmaktadır. İşte bu nedenle ailelere ve eğitmenlere çok ciddi görev düşmektedir. Bu görev asıl olarak eğitimde yer almasını sağlayacak olan yöneticilerimize düşmektedir. Vajinismus gibi kaygı nedeniyle ilişkide bulunamayan çiftlerimize yardımcı olduğum tedavilerimde özellikle kızlık zarım patlar, ciddi kanamam olur kaygıları yanında ya kanamazsam kaygısı da yer teşkil etmektedir. Bu kaygıları azaltmanın yolu doğru bilgilendirmedir.

Kızlık zarı, ilişki sırasında birkaç yerden zedelenerek hafif leke tarzında kanamayla ilişkiye izin verir. Yani ciddi bir kanama uygun yeteri kadar kayganlık sağlanmış bir ilişkide olmaz. Kızlık zarı esnek bir zardır. Kızlık zarı patlamaz, ilişkide kayganlık sağlanmışsa yırtılıp ciddi kanamaya yol açmaz. İlişki ağrılı değildir.

Kızlık zarı dikiminde lokal veya sedasyon ile uyutularak şeklinde anestezi uygulanmaktadır. Uygulama sırasında hasta ağrı hissetmez. İşlem bitince normal yaşantısına dönebilir. Ancak enfeksiyon açısından ve dikişler zarar görmemesi açısından 7-10 gün özellikle kalıcı (flep) yöntemi uygulandı ise doktor uyarıları ve reçetesi eksiksiz uygulanmalıdır. 3-6 hafta arasında spor gibi dikişleri zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır. En az iki hafta havuz deniz yasak olması hatta bunun için bile 3-6 haftaya uzaması yasakların doğrudur. Dikişler açısından tuvalet temizliğinin önden arkaya olması önemlidir. Doktorun çağırdığı kontrole ve pansumana uyulması başarıyı etkileyen faktörlerdir.

Kızlık zarı dikimi için kullanılan dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Dikişler dışarıdan görülmezler. Başka birisi tarafından dikiş atıldığı anlaşılamaz. Dikiş işleminde steril çalışılmaktadır. Bu işlem daha sonra doğurganlığını ve normal doğumu etkilemez. Dikişi almaya gerek yoktur. Kızlık zarı dikimi yapıldığı ancak dikkatli bir jinekolog veya plastik cerrahi gibi bir branş tarafından yapılacak muayene ile anlaşılır.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Olur?

Kızlık zarı dikimi, kızlık zarının kaybetmiş olduğu bütünlüğün sağlanması ve hasarsız bir kızlık zarı oluşturulması için yapılan bir işlemdir. Kızlık zarında oluşan bu yapı ile yeniden kanamanın sağlanması özellikle sosyal, kültürel, toplumsal ilk gece kanaması beklentisin i de karşılamış olur. Kızlık zarı yapısı doğumsal olarak esnek yapıda veya geçirilen kazalar sonucu istemeden bozulabilir. Bu durumlarda ilk gece kanaması oluşmama stresi ile baş edilemediğinde arayışa giren hastalar olduğu gibi, estetik amaçlı daraltma ve dikim isteyen hastalarda vardır.

Ankara kızlık zarı dikimi deyince, akla tecrübeli kadın doğum uzmanları gelmektedir. Dikim bilgileri için arayan hastalarımıza şu şekilde bilgi verilmektedir. İlk olarak planlanan ilişki tarihine bir haftadan az sürede yapılan, yani on gün içinde etkisini kaybeden geçici kızlık zarı dikimi planlanabileceği anlatılır. Eğer planlanan ilişki tarihi henüz belli değil ve uzun zaman bir birliktelik olmayacaksa kalıcı kızlık zarı dikimi anlatmaktayız. Kalıcı kızlık zarı dikiminde yaklaşık olarak altı hafta ilişki yasak olmalıdır. Her iki teknik ister kalıcı ister geçici olsun karşı taraftan anlamayacak şekilde yardımcı olmaktayız.

Dikim sonrası özellikle vajina daraltma ile yapılan kalıcı yöntemde iyileşme süreci hastaya tarif edilen bakım ve kontrollerle izlenmektedir. Burada iyileşme çoğunlukla yüzde yüze yakın tam olmaktadır. Çok nadir vakada esnek iyileşme oldu ise ilişkiden önce çağrılan kontrolde gerekirse geçiciye benzer bir destek dikim yapılarak yüzde yüz garanti sağlanmış olur. Dikim kalıcı olarak yapılan hastalar aralıklı zamanlarda kontrollere alınması gerekli iken geçici olanda kontrol gerekmemektedir. Geçici olan dikimde hastalarımızın yüzde yüz kanama beklentisini karşılanır. Hiçbir zaman karşı taraf anlamayacaktır. Özel bir bakıma gerek yoktur. Dikimlerde dikişler alınmasına gerek yoktur.

Kızlık Zarı Onarımı Gelecekteki Hamilelikleri Etkiler mi?

Ankara kızlık zarı dikimi sadece dış vajina bölgesine yapılırken, yumurtalıklar, fallop tüpleri veya rahim gibi tüm üreme organları servikste bulunmaktadır. Kızlık zarı onarım sürecinde hiçbir üreme organı ya da dokusu bozulmadığı için kadının doğurganlığını veya ilerideki gebeliklerini etkilemez.

Ankara kızlık zarı dikimi fiyatları, seçilen yönteme göre klinikten kliniğe değişebilmektedir. Önemli olan garantili ve tecrübeli, takiplerde güven duyduğunuz bir hekim ile bu işlemi gerçekleştirmenizdir. Karşılıklı olarak doktorun tecrübesi sizin uyarılara tam uymanızla sağlıklı bir süreç geçirmenizi sağlayacaktır.

Kızlık zarı dikimi, dikimin süresi, sonrasında dikkat edecekleriniz, kızlık zarı dikimi fiyatları ve hangi yöntem size uygunluğu ile ilgili merak ettikleriniz için bize ulaşabilirsiniz.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimini geçici tercih eden hastalar öncelikle şu konuda dikkatli olmalılar. Süre çok önemlidir. Bu dikişin yapılması için kullanılan ipler 1 hafta, en geç 10 günde eriyip kaybolacaktır. Dayanma süresi olan bu bir haftada ilişkinin olması şarttır. O zaman gün belirlerken, ilişkiden yaklaşık olarak 1 haftayı geçirmeyecek şekilde dikim yapılır. Genellikle çoğu hastanın tercihi ilişkiden 3 veya 5 gün öncesi olarak plan yapmaktır. Şunu da unutmamak gerekir aynı gün bile dikim yapılabilir.

Geçici kızlık zarı dikiminde genel anestezi gerekmez. Lokal anestezi ile 10 -20 dakikayı geçmeyecek şekilde yapılan basit ağrısız bir işlemdir. İşlem için aç veya tok olmanız gerekmez. Kalıcı kızlık zarı dikimi ise anestezi altında uyuyarak yapılan bir dikimdir. Kalıcı olan işlemde 6 hafta kadar kesin ilişki yasağı mevcuttu. Ayrıca özel yapılması gereken yasaklar ve kontrol muayene kalıcıda varken geçicide kontrole gerek yoktur. Tıbbi olarak bakıldığında kalıcı olan cerrahi bir prosedür yara iyileşmesini etkileyen tüm faktörler burada rol oynar. Halbuki geçici cerrahi bir prosedür değildir. Sadece destek amaçlı dıştan atılan dikiştir. Ortada iyileşecek ne bir dikiş yeri ne de bir yara vardır.

Kızlık zarı dikim sonrası aynı gün bile ilişkinin olabileceğini yukarıda bahsetmiştik. Geçici olan bu dikişte özel bir pansuman bakıma gerek yoktur. Hemen günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. Özel bir diyet yapmanız gerekmez. Antibiyotik tedavisine gerek yoktur.

Başka bir kişi bu dikişleri anlayamaz. Sadece kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan birisi muayene ile anlayabilir. Dikim sonrası doktorunuzun tüm uyarılarını dikkatli dinlemelisiniz. Yine en çok merak edilenlerden sorulardan birini yanıtlarsak geçici kızlık zarı dikimi birden fazla kez yapılabilir. Dikim sonrasında leke şeklinde açık veya koyu renk kan çamaşırda görülebilir.

Geçici kızlık zarı dikimi, tecrübeli bir hekim seçildiğinde geçici kızlık zarı dikim başarısı kesin olan bir işlemdir.

Kanama garantisi %100 olan geçici kızlık zarı dikimi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kızlık Zarı (Hymen)

Kızlık Zarı Dikimi Tutmayabilir mi?

anlaşılamaz. Ancak bir jinekolog detaylı bir muayene yaptığı zaman kişinin kızlık zarının dikildiğini anlayabilir. Diğer yandan kızlık zarını diktirmek isteyen bazı kişiler bu işlemin başarısız olup olmayacağını merak etmektedir. Nadiren de olsa kızlık zarı dikiminin tutmaması mümkündür. Eğer işlem sonrasında bölgede enfeksiyon oluşmuşsa ya da doku iyileşme sorunları mevcutsa kızlık zarı dikimi tutmayabilir. Aynı zamanda kişi belirlenen iyileşme süreci boyunca yapılmaması gereken aktivitelere katılırsa kızlık zarı dikiminin başarısız olması olasıdır. Bu nedenle işlem sonrasında mutlaka doktorunuz tarafından belirlenen iyileşme takvimine uymalı ve sınırlandırılan aktiviteleri yapmamalısınız.

İlk İlişkide Mutlaka Kanamam Olur mu?

Kızlık zarları çok çeşitli yapıda olabilir. Her zar şekli kanamaz. Kanayan zarlarda da normal olan leke tarzında zedelenmeye bağlı olan kanamadır. Esnek olan kızlık zarları ilişkideki kayganlıkla hiç kanama gelmeden ilişkiye izin verir. Yani bu durumda kanamanın olmaması normaldir.

Kızlık zarını kendi kendinize göremezsiniz. Kızlık zarı sadece kadın doğum uzmanı olan bir hekimce  yapılan ağrısız, acısız muayene ile görülür .

Kızlık zarı sadece vajene bir cisim, penis, parmak girmesi ile zedelenir.

Kızlık zarı sürtünme ile bozulmaz. Ancak içeriye bir giriş olması gerekir ki bu zarı zedeleyebilir.

Aslında rastlanma olasılığı çok düşük bir ihtimaldir. Ancak vajene girişe yakın olan kısımdan semen teması ile mümkün olabilir.

Sadece sürtünme yolu ile olanlarda bozulmaz ancak vajene bir cisim, parmak geçişi olursa zedelenebilir.

Kanama kişiden kişiye değişen miktarda olabilir. Kızlık zarı yapısına bağlı hiç kan gelmeyebilir. Kızlık zarı genellikle leke tarzında kanama ile, birkaç yerde çentik oluşturarak ilişkiye izin verir. Kanama leke tarzındadır.

Dikim işlemi kesinlikle üçüncü bir kişi tarafından anlaşılmaz. Sadece kadın doğum uzmanı veya plastik cerrah anlayabilir. Dikimden sonraki ilişkide kanama sonrası, zaten dikim işlemini anlamak mümkün değildir.

Kızlık zarı dikimi ilişkiden önceki 1-4 gün öncesinde yapılabilen yöntemin adı geçicidir.  Kalıcı zar onarımında ise en az 6 hafta içinde ilişki olmamalıdır.

18 yaşını doldurmuş genç bir kız, kızlık zarı hakkında kadın doğum uzmanından bilgi alabilir. Bu bilgi için yapılan muayene ağrısız, acısız ve sadece gözle bakarak olur. Bekaret kontrolünde hasta mahremiyetine dikkat edilir ve bilgiler kesinlikle gizli kalır.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası