Kızlık Zarı Muayenesi Yaptıranların Yorumları

Kızlık zarı muayenesi yaptıranların yorumları, bu işlemin jinekolojik muayene kapsamında olduğu yönündedir. Bu muayene, sadece kadının talebi ve açık rızası ile gerçekleştirilmelidir. Ayrıca çeşitli nedenlerle, kadının genital sağlığı ile ilgili sorunları değerlendirmek için hekim önerisiyle de yapılabilmektedir.

Kızlık zarı muayenesi yaptıranların yorumları, daha çok bekaret ile ilgili kaygı yaşayan kadınlar tarafından merak edilmektedir. Bu muayenenin sonuçları üçüncü kişilerle kesinlikle paylaşılmamaktadır. Bu tür bir muayenenin etik, kültürel ve kişisel mahremiyetle ilgili hassasiyet barındırdığı bilinmelidir.

Kızlık zarı muayenesi, tıbbi gereklilikler doğrultusunda ve etik kurallara uygun olarak gerçekleştirilmelidir. Bazı adli vakalarda da bu kontrolün yapılması istenebilir. Hastaların muayene hakkında bilgilendirilmesi, açık rızalarının alınması ve mahremiyetlerinin korunması ise büyük önem taşımaktadır.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılıyor?

Halk arasında “bakirelik testi” olarak da adlandırılan bu muayene, mutlaka jinekolog hekim tarafından ve klinik ortamında yapılmalıdır.  Muayene öncesinde, hasta bilgilendirilmelidir. Sadece hekim ve hastanın bulunduğu özel bir odada, hasta muayene masasına yatırılmalıdır. Kızlık zarı olarak da anılan dokunun herhangi bir hasara maruz kalıp kalmadığı, bu kontrol sonucu anlaşılabilmektedir.

Evde kızlık zarı kontrolü yapmak mümkün değildir. Tıpta “hymen” olarak adlandırılan bu doku vajina girişini kısmen kaplayan, ince bir mukoz membran parçadır. Hymenin yapısı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Hymen, bazı kadınlarda elastik ve geniş bir açıklığa sahipken bazı kadınlarda daha dar ve kalın olabilir. Cinsel ilişki sırasında zorlamaya bağlı olarak hymen dokusunda kanamalı hasar meydana gelebilmektedir. Cinsel uyarılmanın ve kayganlığın yeterince sağlandığı koşullarda hymenin esneyerek herhangi bir kanamaya yol açmadığı da bilinmektedir.

Hymenin varlığı veya durumu bir kadının cinsel geçmişi hakkında her zaman kesin bilgi sağlamaz. Hymen; cinsel aktivite dışında spor yapmak, tampon kullanmak veya vücut üzerindeki diğer fiziksel etkinlikler nedeniyle de esneyebilir veya yırtılabilir.

Kızlık zarı nasıl görünür?

Hymenin çeşitleri yapısına ve açıklığın şekline göre değişiklik gösterir. Anatomik farklılıklar hymenin görünümünde önemli rol oynar. Ayna ile kızlık zarı kontrolü yapmak bu yüzden imkansızdır. Çünkü bu dokunun görünümü, şekli, boyutu ve esnekliği genetik faktörlere, yaşa ve kişisel anatomik yapıya bağlı olarak büyük çeşitlilik gösterir.

Hymenin bazı genel özellikleri şöyledir:

  • Genellikle pembe veya kırmızımsı bir renge sahiptir. Ancak bu, kişinin genel sağlık durumu ve kan dolaşımına göre değişebilir.
  • Hymen elastik mukozadan oluşur. Bazı kadınlarda bu doku daha kalın ve daha az esnek olabilirken bazılarında ince ve daha elastik olabilir.
  • Hymenin şekli büyük ölçüde değişkenlik gösterir. Yaygın şekiller arasında yarımay, halka şeklinde, septalı (bölümlere ayrılmış) veya kribriform (çok sayıda küçük delikli) bulunur. Ayrıca, tamamen kapalı olabilecek (imperforate hymen) veya çok küçük bir açıklığı olan (mikroperforate hymen) durumlar da vardır.
  • Vajina girişinin hemen iç kısmında yer alır ve girişi kısmen kaplar. Hymenin tam konumu ve kapladığı alan, kişisel anatomik farklılıklara göre değişiklik gösterir.

Her kadının vücudu benzersizdir ve hymenin varlığı, şekli veya durumu kadının değeri veya cinsel geçmişi hakkında herhangi bir yargıda bulunmak için kullanılmamalıdır. Ayrıca bazı kadınların hymen olmadan doğabileceği veya çok minimal bir hymene sahip olabileceği unutulmamalıdır.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası