Kürtaj nasıl yapılır? Tıbbi veya cerrahi şekilde yapılan bir gebelik sonlandırma işlemi olan kürtaj, birden fazla yöntemle uygulanabilmektedir. Gebelik süresi, kişinin mevcut sağlık durumu gibi detaylar uygulama yöntemini ve işlemin diğer detaylarını değiştirebilir.

Kürtaj nasıl yapılır” sorusu çeşitli nedenlerle bu uygulamaya başvuran kadınların merak ettiklerindendir. Uygulama özel durumlar oluşmadığı sürece oldukça kısa sürede, güvenle tamamlanmaktadır. Bununla birlikte her tıbbi işlemde olduğu gibi bazı riskler içerir. Bu riskler enfeksiyon, aşırı kanama ve rahimde hasar oluşumu gibi durumlardır. Kürtaj yapılması gerektiğinde, detaylı bilgi ve rehberlik için bir sağlık profesyoneline danışılması önemlidir.

Kürtaj için şartlar neler? Kürtaj uygulaması on haftalık gebeliklere kadar kadının talebine istinaden yapılabilmektedir. Bebek ya da kadın sağlığının risk altında olduğu durumlarda bu süre artabilmektedir. Her yaştan kadının kürtaj olma hakkı olmakla beraber evlilik durumunda eşten, 18 yaş altı kızların gebeliğinde ise aileden onay alınması gerekir. Suç unsuru taşıyan bir durum sonucu gebelik oluştuysa yirmi haftaya kadar yasal izin söz konusudur.

Kürtaj nasıl yapılır 02

Kürtaj Nasıl Yapılır Kaç Saat Sürer?

Kürtaj, istenmeyen veya sağlık sorunları nedeniyle sonlandırılması gereken gebeliklerde uygulanan bir tıbbi işlemdir. Kürtaj nasıl olur? sorusunun yanıtı her gebelik için aynı şekilde verilemez. Sıklıkla tercih edilen kürtaj uygulaması çeşitleri şu şekildedir:

  • Vakum aspirasyonu ya da vakumlu kürtaj genellikle gebeliğin ilk 12 haftasında kullanılır ve rahim içi dokunun nazikçe emilerek çıkarılmasını içerir.
  • Dilatasyon ve küretaj (D&C), rahim ağzının genişletilmesini ve özel bir aletle rahim içi dokunun kazınarak çıkarılmasını içerir.

Kürtaj kaç dakikada biter? sorusuna verilecek yanıt, uygulanan yönteme ve işlemin karmaşıklığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genellikle cerrahi kürtaj işlemi, şu faktörler dikkate alındığında, ortalama olarak 10 ila 30 dakika arasında sürebilir:

Vakum aspirasyonu gibi basit bir cerrahi kürtaj yöntemi daha kısa sürebilir, genellikle yaklaşık 10 ila 15 dakika alır. Daha karmaşık olan dilatasyon ve küretaj (D&C) işlemi biraz daha uzun sürebilir. Gebeliğin süresi ilerledikçe, kürtaj işlemi daha karmaşık hale gelebilir ve bu da sürenin uzamasına neden olabilir. Hasta sağlığı, rahim yapısı ve diğer tıbbi faktörler de işlemin süresini etkileyebilir.
Kürtaj neden yapılır? Genellikle sağlık sorunları, gebeliğin riskli olması veya kişisel nedenlerden dolayı gebeliğin sonlandırılması tercih edilebilmektedir.

Kürtaj nasıl yapılır kaç saat sürer sorusu, işlemin kendisinin yanı sıra, hastanede kalınan süreyi de içerir. Genellikle hastalar, işlem sonrasında birkaç saat gözetim altında tutulur. Genel olarak hastalar, işlem öncesinde hazırlık ve sonrasında kısa bir toparlanma süresi dahil olmak üzere birkaç saat klinikte kalabilirler. Her hastanın deneyimi biraz farklı olabileceği için, bu süreler yaklaşık değerlerdir ve kişisel duruma göre değişebilir.

Pek çok kişi, kürtaj yaptırmak acıtır mı? diye merak eder. Cerrahi kürtaj genellikle lokal veya genel anestezi altında yapıldığı için işlem sırasında ağrı hissedilmez. İşlem sonrası ise bir miktar ağrı normal kabul edilmektedir.

Kürtaj olduktan sonra ne olur?

  • Kürtaj sonrası hafif ila orta derecede kanama birkaç gün veya hafta sürebilir. Kanama miktarı genellikle âdet kanamasına benzer veya biraz daha fazla olabilir.
  • Rahim, kürtaj sonrasında normal boyutuna dönmeye başladığı için, bazı kadınlar hafif kramp veya ağrı hissedebilir. Bu genellikle birkaç gün içinde azalır.
  • Kürtaj sonrası duygusal tepkiler kişiden kişiye değişir. Bazı kadınlar rahatlama hissederken, diğerleri üzüntü, suçluluk veya kayıp duygusu yaşayabilir.
  • Çoğu kadın, kürtaj sonrası birkaç gün içinde normal aktivitelerine dönebilir. Ancak, doktor ağır kaldırmaktan kaçınma ve bir süre için cinsel ilişkiden kaçınma vb. önerir.
  • Kürtaj sonrası bir takip randevusu önemlidir. Bu randevuda, iyileşme sürecinin doğru bir şekilde ilerlediğinden emin olmak için kontrol yapılır.
Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası