Menopoz Belirtileri ve Tedavisi Ankara

Menopoz belirtileri ve tedavisi Ankara, bu sürecin sağlıklı biçimde ilerlemesi için yapılan tetkik ve uygulamaları kapsar. Menopoz adetin yumurtalıkta yumurta üretiminin bitmesine bağlı olarak kesilmesidir.

Menopoz belirtileri ve tedavisi Ankara ve diğer illerde kadın doğum uzmanları tarafından tespit edilecek durum ve uygulamalardır. Menopoz tedavisi, hastalık olarak değil, bir süreç olarak ele alınır ve her kadının deneyimlediği semptomlar farklılık gösterir. Hormon replasman tedavisi, östrojen ve progesteron hormonlarının azalması nedeniyle ortaya çıkan semptomları hafifletmek için kullanılır.

Menopoz Yaşı Kaçtır?

Ortalama yaş 50 olarak ifade edilse de 45 yaş -55 yaş arasında görülmektedir. En çok genetik ve ırk menopoz yaşını etkiler. Siyah ırk beyaz ırka göre daha erken menopoza girer.

Menopoza Girme Yaşını Neler Etkilemektedir?

 • En başta genetik faktörler etkiler. Yani erken menopoz olan annenin kızı da erken menopoza girme riski taşır.
 • Sigara kullanımı, düzensiz beslenme, spor yapmamak,
 • Alkol kullanımı, stres ve doğum yapmamış olan grupta menopoz daha erken görülebilmektedir.
 • Sağlıklı beslenmek, spor yapmak, düzenli bir yaşam ve doğum sayısının fazla olması ise menopozu geciktirebilen faktörlerdir.

Menopoza Girdiğimi Nasıl Anlarım?

Adet olmazsınız, kesin ve mutlak şart adetin kesilmesidir. Kullanılan adet söktürücüye rağmen yani progesteron içeren ilaçları almanıza rağmen adet göremezsiniz. Bu aşamada doktorunuzun izleyeceği yol her ihtimale karşı gebelik testi sonrası, progesteronla çekilme kanaması olup olmadığına bakmak olacaktır. Kanama olmadığında menopoz için hormon testleri yapılıp tanı konulur. Transvajinal ultrasonda rahim duvar kalınlığı da 5 mm ve altına inmiştir.

Menopoz Nasıl Şikeyetlere Yol Açar?

 • Adet olamama
 • Ateş basması, terleme, sıcak basması
 • Uyku bozukluğu, mutsuz hissetme, sinirlilik, kilo alma izlenebilir.
 • Kemik erimesine bağlı ağrılar, postur değişiklikleri olur.
 • Kardiovasküler hastalık risklerinde artış rastlanır.
 • Vajen ve idrar yollarına destek dokunun östrojen yokluğuna bağlı olarak azalması sonucu, vajende kuruluk, cinsel ilişkide ağrı oluşur.
Menopoz Belirtileri ve Tedavisi Ankara

Cerrahi Menopoz Nedir?

Ameliyat olması gereken bir tıbbi gerekliliğe bağlı yumurtalıkların alınması sonucu adet olmamaktır. Bazen bu durum rahmin alınması yumurtalıkların kalmasını içeren cerrahilerle de karıştırılır. Fonksiyon gören yumurtalığınız alınmadı sadece rahim alındı ise adet olmazsınız ancak menopoz değilsinizdir. Bu durumda sadece adet göremezsiniz, ama yumurtalık bırakılan cerrahilerde yine o yumurtalık fonksiyonu bitince menopoza girersiniz. Böyle hastaları rahim alınmış ama yumurtalıklar korunmuş gruba yılda bir hormon testi yaparak menopoz olup olmadığı hakkında bilgi verebiliriz.

Erken Menopoz Nedir?

35 yaştan önce overlerdeki yumurta üretiminin durmasıdır. Kalıcı olarak over rezervinin tükenmesidir.

Erken Menopoz Nedenleri Nelerdir?

Otoimmün hastalıklar, kromozom hastalıkları, kanser tedavisi, radyoterapi, kemoterapi, aile öyküsü yani genetik faktörler, stres, beslenme bozuklukları rol oynar.

Menopoz Belirtileri ve Tedavisi Ankara

Menopozda Tedavi?

En çok rastlanılan ateş basması, aniden gece ateş basmaları, terleme, uyku bozukluğu için; kafeinli içecekler, stresten uzak kalmak, yatarken sizi rahatlatacak kitaplar okumak, ılık duş almak, yoga meditasyon, ılık içecekler dışında akşam yemeğini geç vakte bırakmamak gibi yöntemler.

Gündüz yürüyüşleri, rahatlatıcı hobiler, uğraşlar bulmak, asla çevre ilişkilerini sınırlamamak önerilir.

Menopozda neredeyse hormon tedavisi bu ciddi ateş basmaları dışında pek önerilmemektedir. Tabi ki hormon asıl olarak kemik erimesi ve kardiovasküler hastalıkları önlese de, negatif yönleri hasta için iyice çek edilerek doktor kontrolünde uygun olan gruba hormon verilebilir.

Kemik erimesi için gereken medikal tedavi ve düzenli uygun egzersizler doktorunuz tarafından planlanacaktır.

Vajinal kuruluğa bağlı tüm şikayetler için, jel krem ve kayganlaştırıcılar ile rahatlatılır.

Menopozda Kontrol Olarak Neler Yaptırmalıyım? Tetkikler Nelerdir?

Öncelikli olan rutin kadın hastalıkları ve doğum uzmanınca yapılacak transvajinal ultrasonografi ve muayenedir.

 • Pap-smear testi
 • Mamografi
 • Meme ultrasonografisi
 • Kemik dansitometri

Gastroenteroloji uzmanınca yapılacak kontrol endoskopi ve kolonoskopi yine doktorunuzun planında yaş ve risklere göre yer alacaktır.

Menopozda Acil Olan Durumlar Var Mıdır?

Menopozda kanama Kesinlikle acildir. Çoğunlukla rahim duvarının çok incelmesi yani atrofiye bağlı olsa da altta yatacak kötü huylu bir hastalık tanısını erken koymak için bu şikâyet parça almayı içeren tetkikle değerlendirilir.

 • Menopozda kötü kokulu akıntı hemen muayene edilmeyi gerektirir.
Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası