Vajinismus Hastaları Ne Yapmalı?

Vajinismus hastaları ne yapmalı? Vajinismus hastaları, öncelikle bu durumun tıbbi bir sorun olduğunu kabul ederek, profesyonel yardım aramalıdır. Jinekolog veya bir cinsel terapist, tanı koymada ve tedavi planı oluşturmada yardımcı olacaktır.

Vajinismus hastaları ne yapmalı? Vajinismus hastaları, bu durumun yaygın ancak nadiren konuşulan bir sorun olduğunu bilmeli ve kendilerini suçlamamalıdır. Eğitim ve bilinçlendirme, hastaların kendi bedenlerini daha iyi anlamalarına ve bu durumu kabul etmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca, destek gruplarına katılmak veya benzer deneyimleri olan diğer kadınlarla konuşmak, hastaların kendilerini daha az yalnız hissetmelerini sağlayabilir.

Vajinismus Hastası Gebe (Hamile) Kalabilir mi?

Vajinismus Hastaları Ne Yapmalı: Vajinismus hastalarının merak ettiği sorulardan biri de çocuk sahibi olup olamayacaklarıdır. Evliliğinde zaten ilişki konusunda sıkıntılı bir süreç geçiren hastaların aklına bir de çocuk sahibi olamayacakları fikri yerleştiğinde durum daha karmaşık bir hal alabilir. Çiftlerin aile yapısı, bu konu hakkında yaptıkları baskılar evliliği daha zor bir sürece sürükleyebilir.

Vajinismus Hastaları Ne Yapmalı?

Vajinismus, ilişki esnasından istem dışı olarak vücudun kasılması ve ilişkiye girememe durumudur. Daha önceki yazılarımda, bu hastalığa sebep olacak durumlara ve vajinismus belirtilerine değinmiştim. Genel olarak toplumun cinsellik konusundaki algısı ve ailelerin bu konuda yaptıkları baskılar, küçük yaşta evlendirilme, kızlık zarı hakkında yanlış bilgilere sahip olma ilerde bu hastalığa sebep olabilir. İlişkiye girme esnasında acı ve ağrı hissediyorsanız, eşinizi iterek uzaklaştırmaya çalışıyorsanız, izin verseniz dahi istemsiz kasılmalar sebebiyle eşiniz önünde bir duvar gibi engelle karşılaşıyorsa, korku, kaygı, endişe duyuyorsanız ve bu esnada terleme bunaltı gibi durumlar oluyorsa Vajinismus olabilirsiniz.

Vajinismus Tedavisi İçin Kızlık Zarını Aldırsam Olur mu?

Bu da ikinci en önemli yanlıştır. Kızlık zarının çok önemli olduğu ve korunması gerektiği, bozulmasının çok zor ve ağrılı olacağı, ilk gün çok fazla kanamanın olacağı gibi yanlış bilgiler ilerde bu hastalığa yol açmıştır. Hatta bazı inanışlarda ailelerin kanamanın olduğuna bakmak istemesi ve eğer kanama olmazsa o kişinin bakireliğinden şüphe duyulması gibi konular ilk gecede kişilerin strese girmesine, endişe duymasına sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda kişinin vücudunda kasılmalar olur ve ilişki gerçekleşemez. Adete bir duvar gibi engel oluşturur. Bazen bunu kızlık zarının kalın olmasına bağlarlar.

Ameliyat ile kızlık zarını aldırmayı düşünürler. Bu da tamamen yanlış bir inanıştır. Çünkü Vajinismus psikolojik bir durumdur ve kızlık zarı olmasa dahi ilişkiye girmede sıkıntılar yaşanır. Anormal ve ilişkiye engel olabilecek kızlık zarı yapısı çok nadir görülen bir durumdur. Sadece bu durumda bir cerrahi gerekir. Kızlık zarı ufak bir cerrahi işlemle alınır. Gereksiz işlemlerden kaçınmak için mutlaka bu konuda tecrübeli bir uzmana başvurmak gerekir. Bana başvuran hastalarımda bu işlem gerekliyse (ki gerçekten çok nadir gerekir) başarı ile planlayıp kızlık zarını alıyorum, sonraki seanslarımla da Vajinismus tedavisini başarıyla tamamlıyorum.

Vajinismus ve Boşanma

Bu yanlış bir düşüncedir. Vajinismusu atlatmada en önemli destek eş tarafından sağlanır. Ancak bu konuda bilgi sahibi olmayan eş, ilişki esnasında böyle bir durumla karşılaştığında öfkelenebilir ve eşinin kendisini istemediğini ya da ilişkiye girme esnasında bir durumdan çekindiğini düşünebilir. Bu da evliliği bitirme noktasına getirebilir. Vajinismus hastalığı tedavi edilemeyen bir hastalık değildir. Böyle bir durumda sakin davranıp araştırma yaparak iyi bir uzmandan destek alındığında %100 başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Vajinismus Hastaları Ne Yapmalı?

Vajinismus Tedavisinde Erkek Mutlaka Şarttır

Eş tedaviye katılırsa tabiî ki sorunların aşılması daha kolay olur ve sağlıklı bir cinsel yaşamdaki bilgilendirmede tam sağlanır. Ama şart değildir. Hatta bazı danışanlarımız partnerinden ayrılmış olabilir kendiside rahatlıkla başvurup bu hastalığı yenebilir.

İlişkiye Girememe Sorunu

Toplumumuzda genel olarak cinsel konular gizlidir ve konuşulması ayıp, günah olarak nitelendirilir. İlişkiye girememe, vajinismusun açılımıdır. Bu durum ülkemizde her on kişiden birinde görünse de kişiler bunun sadece kendilerinde olduğunu düşünürler ve bu konuyu başkasıyla paylaşmaktan, doktora gitmekten oldukça çekinirler. Oysaki vajinismus, çok sık rastlanılan bir cinsel hastalıktır. Kişileri daha çok psikolojik olarak etkilemektedir. Çoğu kişi yaşadığı bu sıkıntının literatürdeki ismiyle Vajinismus olduğunun farkında değildir. İlişkiye girememe durumu, ilişki esnasında vücudun kasılması ve ilişkiye engel olması, eşlerin uzaklaştırılması, terleme, bunalma, korku ve endişe duyma gibi durumlar, Vajinismus belirtileridir.

Vajinismus, tedavisi olmayan bir hastalık değildir. Tedavi olunduğu sürece çok olumlu sonuçlar vermektedir. İlişkiye girememe konusunda istem dışı gelişen sıkıntılarınız varsa öncelikle endişeye kapılmayın ve bu konu hakkında araştırma yapın. İyi bir uzman tarafından eş desteğini de alarak yapılan tedavide başarısız olmak söz konusu değildir.

Biz kliniğimizde öncelikle hastalarımızla aramızda güven ortamı oluşması için elimizden geleni yapıyoruz. Konuşulan, paylaşılan şeyler kesinlikle gizlilik esasına dayanmaktadır. Kliniğimize gelen hastalarımla, öncelikli olarak aile yapısı ve çevresi, bu konu hakkındaki düşünceleri konusunda bilgi sahibi olmaya çalışıyorum. Çünkü vajinismusu psikolojik ve geçmişle yaşanılan şeyler, bilinçaltında yer alan düşünceler tetiklemiş olabilmektedir. Küçüklükten beri cinsellik konusunda baskı ile büyüyen, kızlık zarının önemi konusunda fazlaca yanlış bilgiyle donatılan yani çevresel ve kültürel faktörler ilerde bu hastalığa zemin hazırlamaktadırlar.

Vajinismus Tedavisi Hakkında Bilgiler

Bunun istem dahilinde gerçekleşen bir durum olmadığı ve istem dışı gelişen bir olay olduğudur. İstem dışı olarak vücutta kasılmalar meydana gelir ve çiftler çok istese dahi bu durum bir duvar engeli gibi karşılarına çıkar. Kişi eşini istese de elinde olmadan onla ilişkiye izin vermez hatta iterek uzaklaştırabilir. O esnada çok fazla acı ve ağrı hissedeceğini düşünen kişi, korku ve endişe ile ağlama krizine girebilmektedir.

Vajinismus Hastaları Ne Yapmalı?

Bu sorunların evliliğinizin üstünde bir gölge olmasını istemiyorsanız kesinlikle iyi bir uzmana başvurun ve tedavi olun. Siz ve eşiniz tedaviye istekli olup, olumlu sonuç vereceğine inanırsanız aşamayacağınız bir engel kalmayacaktır.

Vajinismus Tedavisi Yöntemleri

Vajinismus günümüzde çok sık rastladığımız cinsel hastalıklardan biridir. Ancak iyi yanı; iyi bir uzman tarafından tedavi edildiğinde olumlu sonuçlar veriyor olmasıdır.

Adı çok fazla bilinmeyen fakat ülkemizde her on kişiden birinde görülen bir hastalıktır. Çoğu kişi bunu ilişkiye girememek olarak yorumlamaktadır. İlişki esnasında vücudun kasılması sonucu ilişkiye girememe durumudur.

Vajinismus, tedavi edilebilen bir hastalıktır. Biz Ankara’daki kliniğimizde tedavisi için en güncel yöntemlerden yararlanıyoruz. Bu konu hakkında sıkça merak edilen sorulardan biri de tedavisinin nasıl yapıldığıdır. Vajinismus tedavisi, iyi bir uzman tarafından bilimsel yöntemler kullanılarak uygulanırsa çiftlerin de isteği ile %100 başarı elde edilebilmektedir.

Tedavi prensip olarak bilişsel ve davranışcı yöntemler içeren cinsel terapi yöntemidir. Modern cinsel terapi yöntemlerini kullanarak tedavide başarı sağlamaktayız. Bu terapilerde sistematik duyarsızlaştırmayı da içerip çeşitli egzersizlerle pelvik kasları doğru kullanmayı öğretmeyi içerir.

Vajinismus Tedavisi Bilişsel Yönetim

Sebep olan şeylerden biri de cinsellik konusunda yanlış bilgiye sahip olmaktır. Çoğu kişi ilişkiye girememesinin nedenini kızlık zarı yapısı olarak görmektedir. Bu yüzden yanlış uygulamalara başvurarak kızlık zarını aldırmak istemektedir. Ancak kızlık zarı olmasa dahi ilişkiye giremeyen kişi bu konuda daha fazla karamsarlığa kapılacaktır. Çünkü Vajinismus daha çok psikolojik bir durumdur. Vajinasının dar olduğunu bu yüzden ilişkiye giremediğini düşünmek de yanlış bir düşüncedir. Çünkü ilişki esnasında istem dışı olan kasılmalar buna izin vermemektedir. Bilişsel yöntemi kullanarak kişiye kızlık zarı yapısı, klitoris, iç ve dış dudaklar, cinsel ilişki hakkında bilgi verilerek hastanın bu konu hakkındaki yanlış düşüncelerden kurtulması sağlanmaktadır.

Vajinismus Tedavisi Davranışsal Yönetim

Davranışsal yöntemde ise egzersizlerle kişinin kendini keşfetmesi sağlanmaktadır. Yapılan egzersizler vajinismus tedavisinde oldukça etkilidir. Egzersizleri doğru anlaması ve uygulaması için kişiye özel programlarla desteğimiz tamdır. Bu egzersizlerde kendi pelvis kasları kontrolünü sağlaması çok önemlidir. Pelvis kasları için yapılan egzersizler kegel egzersizlerini içerir. Diğer egzersizlerde doğru nefes ile gevşeme içeren egzersizlerdir.

Vajinismus Hastaları Ne Yapmalı?

Terapiler 1,5-2 saat kadar sürebilen seansları içerir. Süre hastalarımızın isteğiyle sıklıkta artırılarak bazen üç günlük yoğunlaştırılmış terapi şeklinde olabilmektedir. Bu özellikle il dışı hastalar için planlanabilir. Tedavide seans ve uygulanan egzersizlere aranın uzun verilmemesi esası önemlidir.

Vajinismus Hastasıyım Ne Yapmalıyım?

Cinsel ilişki, evliliğin ve neslin devamı için hayatın olmazsa olmazlarındandır. Bu konuda yaşanılan sıkıntılar, evlilik için oldukça sıkıntılı dönemler geçirmeye sebebiyet verecektir. Eğer ilk ilişkiye gireceğiniz zaman oldukça korku ve endişe duyuyorsanız ve eşinizle olmayı çok istemenize rağmen vücudunuzdaki kasılmalar sebebiyle buna izin vermiyorsanız, verseniz dahi çok acı ve ağrı içinde olup bunun sürekliliği sağlanmıyorsa, vücudunuz ilişki karşısında eşinize bir duvar gibi engel oluşturuyorsa sizde bu hastalığa yakalanmış olabilirsiniz. Bu durum sadece ilk ilişki sırasında olacak diye bir şart da yoktur. Başından kötü bir doğum süreci geçmiş, başarısız bir kürtaj işlemine maruz kalmış, bebeğini kaybetmiş kişilerde de sonradan Vajinismus durumu oluşabilmektedir.

Vajinismus belirtileri taşıyorsanız, eşinizle ilişkiye girememe konusunda sıkıntılarınız varsa öncelikle yapmanız gereken şey, bu durumun herkesin başına gelebilecek bir şey olduğunu düşünüp çok fazla korku ve endişeye kapılmamak olmalıdır. Nitekim Vajinismus hastalığı, günümüzde sıkça karşılaştığımız, her on kişiden birinde görülen bir cinsel hastalıktır. Bu konuda araştırma yapıp alanında iyi bir uzman tarafından tedavi olmanız bu hastalığı yenmeniz için büyük bir adım olacaktır.

Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası