Vajinismus Sorularınıza Cevaplarımız

Vajinismus sorularınıza cevaplarımız, bu sorunla karşılaşan kişilerin yaşadığı problemler ve sorunun çözümüne dair çeşitli durumların açıklaması şeklindedir. Bu sorun temelde kadının ilişki sırasında istemeden, kontrol edemediği bir kasılma sonucu ilişkini gerçekleşememesidir.

Vajinismus sorularınıza cevaplarımız, bu durumun temel nedenleri ve çözümüne yönelik olmalıdır. Sorunun kaynağı belirlendiğinde ve doğru uygulamalar yapıldığında problem kısa sürede çözülmektedir. Bu şikayet ile başvuranlar genellikle ön sevişmede hiçbir sorun yaşamazken, penis vajen birlikteliği safhasında kasılır ve birlikteliğe izin vermezler.

Vajinismus olduğunuzu düşünüyorsanız ilk olarak ne yapmalısınız?

Bu konuda tecrübeli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olarak başlayabilirsiniz. Hiçbir acı ve ağrı hissetmeden yapılan muayene de tanı kesin söylenecektir.

Vajinismus için yapılan muayene ve tedavi ağrı hissedilir mi?

Ağrı kesinlikle hissedilmez. Muayene sırasında doktor uygun şekilde pozisyon vererek bizim jinekolojik masa dediğimiz muayene masamızda ışık tutularak kızlık zarı bölgesini gözlemlediği bir muayenedir. Sadece vajen girişinde her iki yandaki dudakları hafif aralayarak bakmasıyla rahatlıkla muayeneyi çok kısa bir zaman diliminde tamamlar. 1-2 dakikayı içeren bu muayene de verilen tepkilere göre hastamızın hem tanısı hem de tedavisi planlanmış olur.

Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?

Kesinlikle kişiye özel olarak hazırlanan tedavi protokolü ile planlanır. Çünkü başvuran her hastanın farklı bir öyküsü, farklı kaygıları vardır. Her bilinçaltı kaygıyı yaratan ilişkiye karşı farklı şeyler düşler. Ağrı en baştaki korku nedeniyken diğer nedenler, bazısında kızlık zarı kanaması, bazısında ilişkide penis boyutu ve vajen yapısı gibi kaygılarla zor olacak bir ilişki düşüncesi olabilir.

Vajinismus Sorularınıza Cevaplarımız

Biz kliniğimiz de önce hem eşiniz hem sizinle ayrı ayrı sonrasında birlikte olan bir konuşma sürecimiz oluyor isterseniz. Sizden aldığımız bilgileri yapacağımız muayenenizle birleştirerek vajinismus tanınızı hangi tedavinin size uygunluğu planını pekiştiriyoruz. Yapılan tedavi bilişsel davranışçı dediğimiz yaklaşımla yapılır. Verilecek küçük ev ödevleri ile pekiştirilen egzersiz sonucu tam başarı ile tedaviniz biter.

Vajinismus hastası olmamızda suç kimindir?

Böyle bir suçlu aramaya gerek yoktur. Öncelikle bu kadar kızlık zarı kaygıları ile yetiştirilen toplumlarda çok doğal bir rahatsızlıktır. Yani suçlu sizin dışınızda herkestir. O yüzden kendinizi bunaltmaya, yetersizlik hislerine kapılmanız çok yersizdir.

Vajinismus tedavisinde eşim eşlik etmeli midir?

Bu karar size ait olmakla birlikte biz kliniğimize eşiyle başvuran tüm hastalarda başarıya ulaşma süresinin kesinlikle kısaldığı ve cinsel bilgilendirmelerle evlilikte cinsel hayatta takıldıkları pek çok sorunu aştıklarını gözlemliyoruz.

Vajinismus tedavisi ne kadar sürer?

Sürenin tarifi çoğu merkezde seanslar olarak anlatılmaktadır. Her bir seans hastadan hastaya değişecek şekilde 1 saat ile 2 saat arasında sürebilir. Bu süre 45 dakikada bitiren hasta olması da rastlanılan bir durumdur. Genellikle 1 saati bulan 3 seans gibi biten tedavi süresi, 5 seansa uzaması asla sorgulanmaz. Aynı şekilde ortalama 3 seans denilen tedavi 1 veya 2 seansta da başarı ile sonlanabilir.  Bu süreyi en çok etkileyen şey hastanın tedaviye istekli, motive ve eşiyle gelmesidir.

Vajinismus tedavisindeki başarı ne kadardır?

Başarı kesin ve yüzde yüzdür. Sadece hastanın istekli gelmesi ve tedaviye tam uyumu başarıyı getirmektedir.

Vajinismus tedavisi fiyatları nedir?

Tedavi fiyatları klinikten kliniğe uygulanan tedavi kapsamına göre değişir. Hastaya özel bu tedavi de uygulanacak fiyatlandırma için bizi arayabilirsiniz.

Vajinismus Sorularınıza Cevaplarımız
Sağlıklı Kadın
Kadın Sağlığıyla ilgili merak edilen her şey blok yazılarında!
Hamilelikte Bulantı ve Kusma
Ağrısız (Epidural Doğum)
Anne Sütü ve Emzirme
Gebelik Testi
Gebelik Takibi ve Doğum
Soru ve Randevu Formu
Bizimle İletişime Geçin!
İletişim Sayfası